Operatiunea Meridianele Tacerii

Ce amuzant este, cand da si omul ceva gratis, nu vretzi. Pana acum de ce nu atzi cumparat ?
Am cumparat ...si nu numai eu..., cu gindul ca macar o parte din bani vor ajunge la Christian...dar acum constat ca editura face parte din "realitatea Romaneasca" - imposibil de schimbat...:mad:
Si daca avetzi bani de dat, spuneti, dam si noi niscai bani cui are nevoie.
Cred ca daca cineva vroia sa-ti ofere ceva ar fi luat legatura direct cu tine....:rolleyes:
Altfel, Christian zicea ca face o reducere ceva.
Asa omul si-a facut un calcul. Cat a investit, cu cine a lucrat, ce sanse are sa mai primeasca banii si a ajuns la o concluzie uzuala ca mai bine le da gratis decat sa se mai abureasca cu tzaraita.
Nu cred ca e cazul ca sa ne explici TU ce intentii are Christian...
Asa ca, cine vrea sa dea bani, va dau un cont si platitzi acolo catzi bani vreti, bani care se vor transforma in premii pentru copii care practica sailing.
Ce zicetzi ?
...zic ca ai sarit calul..., mai zic ca atitudinea asta de a te baga in seama mereu iti face o defavoare... asta e parerea mea!
 
acum constat ca editura face parte din "realitatea Romaneasca" - imposibil de schimbat...:mad:

Am păţit şi eu aceeaşi chestie. Editura mi-a vandut cartea la negru. Nu am văzut prea mulţi bani de pe urma ei
...
Din păcate, acest sector e în suferinţă în România (a se vedea ce se întâmplă cu Ed. Nemira). Foarte multe edituri au început să meargă pe varianta occidentală a editării de tiraje succesive mici, în funcţie de cerere.

Până la urma însă, solicitarea de carte tipărită este din ce în ce mai mică, iar acest lucru nu se întâmpla doar la noi.
 
Pilgrim

Uzual apreciez analizele pertinente.
Faptul ca pe a ta nu o apreciez trece in zona mea de bun simtz in a nu escalada agresivitatzile gratuite.

Bafta maxima.
 
Ultima editare:
multumim pentru gestul generos. eu as vrea sa ma inscriu pe lista cu 2 volume, unul pentru mine si unul pentru unchiul meu care m-a luat de mus pe barca.
bucuresti sector 1, zona piata romana, scala

p.s. desi nu vroiam. chiar si pe topicul asta tre sa aveti discutii degeaba? unui gest frumos i se raspunde cu un gest frumos, care nu e neaparat cu bani, dar poate fi si asa. pe de alta parte, daca cineva se simte obligat de gestul altcuiva, nu vad de ce asta ar fi problema altor persoane, de fapt a uneia, adrian.n (hai c-am zis-o).
 
Ultima editare:
comentariu

eu am constatat numai ca dupa ce Christian a zis ca vrea sa doneze volumele, s-au ingramadit si unii dintre noi sa plateasca, ceea ce puteau sa faca si inaintea gestului pe care Christian l-a facut.
Considerand ca decizia de a da volumele gratis si-a asumat-o, firesc, am comentat numai imboldul de a da niste bani, care pot fii datzi si in continuare.
A durut ?
 
Buna ziua,
Doresc si eu 1 exemplar.
Sunt din Bucuresti si ma pot deplasa oriunde in zona pentru a-l prelua.
Cristian - 0722.704.787
 
Rectific ce am scris mai inainte, Mihai doctoru' are deja cartea, asa ca al 2-lea exemplar l-as lua (daca se poate) pentru nea Marinica Ungureanu, celebrul navomodelist si inginer navalist galatean, care nu prea intra pe net. In cazul asta, daca am numara exemplarele pentru galateni, ar fi pana acum 1 pentru Vincentiu, 1 pentru Mugurescu, 2 pentru Guzi si 2 pentru mine, deci 6 bucati, despre care imi iau angajamentul sa ma ocup eu de tot ce inseamna logistica si cheltuielile aferente. Cat despre optiunea unora din noi de a dori sa plateasca pentru carte, cel mai bine o discutam direct cu generosul donator Christi, fara a incepe polemici inutile pe acest topic :). Si eu vreau sa platesc pentru carte, si n-am de ce si cui da socoteala de ce n-am facut-o pana acum :p.
 
Cu voia domniilor voastre ma trec si eu pe lista cu 2 exemplare ( unul pentru bibilioteca proprie si care sa faca turul prietenilor mei brasoveni si unul pentru un barcaholic "neinregimentat" din sibiu :))

Daca sunt amatori in Brasov pot da o mana de ajutor la distributie
In principiu am legaturi saptamanale cu bucurestiul si le pot ridica de acolo ( direct sau prin prieteni )
 
2 buc

doresc 2 exemplare, am doi prieteni pasionati de calatorii si carti de buna calitate carora vreu sa le fac un cadou. Daca exista posibilitatea de a le plati astept detaliile...
multumesc Christian
 
Ultima editare:
Pentru cei care doresc sa plateasca (doneze) contravaloarea cartii: dorinta lui Christian este de a dona banii unui club de yachting de copii (sau chiar mai multe daca avem de unde).

Astept propuneri in acest sens, iar dupa ce terminam cu distributia voi publica conturile respectivelor cluburi si doritorii vor vira sumele direct acolo, sa eliminam intermediarii.
 
Multzumiri , Christian.

Doresc doua exemplare ,daca se poate .Cel de-al doilea exemplar fiind pentru prietenul care mi-a vorbit azi despre cartea lui Cristi .Slobozia-IL.
 
@ Christian - felicitari pentru nobletea gestului.
@ Iulian - propun deschiderea unui cont barcaholic (pe linga celelalte), ca sa putem participa la cheltuielile de intretinere website si forum.
@ Vali - solicit un volum pentru Marian Bunea - Braila 0722993182. Te rog adauga-l si pe el pe el pe lista ta de distributie in zona.
 
zoom 8

Daca v-as propune sa trimitem banii la Yacht Club Regal Roman , as auzi numai ocari. Ca atare propun altceva. Sa stranga admin banii si sa cumparam un Zoom 8 pentru copilul care iese campion la optimisti anul asta.
 
Daca v-as propune sa trimitem banii la Yacht Club Regal Roman , as auzi numai ocari. Ca atare propun altceva. Sa stranga admin banii si sa cumparam un Zoom 8 pentru copilul care iese campion la optimisti anul asta.

Uite o idee tare buna ! Eu sunt pentru ! @Admin, ce zici ? :ahoy:
 

Back
Sus