Operatiunea Meridianele Tacerii

poftim?

Daca v-as propune sa trimitem banii la Yacht Club Regal Roman , as auzi numai ocari. Ca atare propun altceva. Sa stranga admin banii si sa cumparam un Zoom 8 pentru copilul care iese campion la optimisti anul asta.

sigur o sa auzi!mai ales ca la clubul regal exista abonati cu conturi "grase".
Cristian si admin-ul hotaraste ce si cui!asa e NORMAL.
 
Sau aici: http://societateapilgrim.ro/doneaza/ ??

Cinstit, in afara Clubului Sportiv STIINTA Constanta si de Scoala Generala nr.27 Constanta eu nu mai stiu alte cluburi care ca aiba sectii de yachting pt copii. Vezi si http://www.cugetliber.ro/1265925600...ransforma-pe-copii-in-lupi-de-mare-autentici/
Later edit: "urecheala" primita pe privat de la adrian.n ma obliga sa adaug la lista de mai sus si Scoala de yachting de la Constanta a YCRR-ului. Insa asa cum ii spuneam si lui pe privat insistenta de a se face remarcat incepe sa devina din ce in ce mai obositoare.

Pe vremea mea ma duceam in baza Marinei Mangalia insa acum copii sunt intoxicati cu PSPuri, Jetix, internet si alte chestii in loc sa faca sport (... de orice fel ...).

Si inca o chestie, daca thread-ul asta e despre Meridianele Tacerii ... haideti sa ramana pe subiectul asta si nu pe alegeri de barci sau alte chestii off-topic.

Remember insa ... http://societateapilgrim.ro/doneaza/ e legat direct de Christian.
 
Ultima editare:
Pentru Bibicu 13

Scuze dar nu pot sa ma abtin. Clubul Electrica Constanta a dat in ultimii ani campionii la Optimist.
 
Odată împărţite cărţile voi publica conturile tuturor şcolilor de yachting copii (sper să le obţin până atunci) şi fiecare va decide unde va trimite banii.
 
Vreau si eu sa citesc Meridianele Tacerii

Mi se pare foarte frumos ca Christian le doneaza in loc sa incerce sa le vanda forumistilor, spre deosebire de unele persoane de pe acest forum care in aproape in orice post incearca, subtil sau mai putin subtil, sa vanda/promoveze cate ceva.
Christian scrie la http://forum.barcaholic.ro/showthread.php?p=13919#post13919 ca aceste carti sunt "premii si cadouri pt. membri care s-au distins cu ceva"; eu nu m-am distins cu nimic, dar daca mai raman exemplare, accept unul in Bucuresti, sector 2. Pot ajuta si cu distributia pe la mine prin zona, dar nu am foarte mult timp la dispozitie (oare are cineva ????).
 
@ Iulian - propun deschiderea unui cont barcaholic (pe linga celelalte), ca sa putem participa la cheltuielile de intretinere website si forum.

Siteul are ceva adsense de la google . Se poate incheia o vizita pe site sau forum cu o iesire printr-un click pe adsense . Nu sunt ele asa vizibile , dar poate pot fi rearanjate putin .
Se pot obtine 200-300 $ pe luna ,relativ usor , fara stres numere de cont , etc .
Singura precizare ar fi sa nu se sara calul , pentru ca google nu agreaza acest aspect .

PS : Ce se poate face cu 500 exemplare , premii pe 10 ani ? Sau locul unu primeste 3 exemplare , locul 2 primeste 2 exemplare , locul 3 , 1 exemplar ? Apropo de faptul ca unii vor sa plateasca si vor sa plateasca acum .Crezi ca poti sa-ti imaginezi ca nu toata lumea stie de acea carte ? poate unii ignoranti , asa ca mine , care nu stiau de carte , dar care ar prefera sa cumpere .
 
Va rog sa imi expediati 25 exemplare , vor ajunge la Grupul Scolar Doamna Chiajna , Chiajna , str. 1 decembrie nr. 90 , clasa de yachting , profesor Adrian Mihaita .

Deasemenea va rog sa imi expediati un exemplar pentru colectia proprie .

Mult succes !
 
curiosii mor devreme

Mai ales daca nici nu fac sinapse.
Ma gandeam sa imi deschid un magazin si sa fac un profit din vanzarea cartzii, cei ce s-au ocupat de asta inaintea mea, erau diletantzi, de aia nu au ajuns in top 300. Iaca :)
 
Va rog sa imi expediati 25 exemplare , vor ajunge la Grupul Scolar Doamna Chiajna , Chiajna , str. 1 decembrie nr. 90 , clasa de yachting , profesor Adrian Mihaita .

Deasemenea va rog sa imi expediati un exemplar pentru colectia proprie .

Mult succes !

Dl. Ambrozie, ca tot veni vorba :
Cand nu s-o mai vinde Bavaria si ramaneti cu niste bucati , va rog eu din suflet, puneti-le aici pe forum ca si donatie ...
As lua si eu una daca e gratis.
Pot sa va dau adresa de pe-acuma ? :)
 
Ultima editare:
Cu multumiri d-lui Christian Tirtirau, as dori un exemplar.
Marian Taubinger, Bucuresti, sector 4 str. Pictor Stefan Dumitrescu 32
 
Dl. Ambrozie, ca tot veni vorba :
Cand nu s-o mai vinde Bavaria si ramaneti cu niste bucati , va rog eu din suflet, puneti-le aici pe forum ca si donatie ...
As lua si eu una daca e gratis.
Pot sa va dau adresa de pe-acuma ? :)

Domnule Rolias , daca doriti sa primiti o donatie si insistati atat de mult ( citat : "va rog eu din suflet ") v-ati putea astepta la asta doar daca ati fi : foarte sarac si neputincios fizic sau/si mental , batut de soarta , imobilizat in vreun carucior , cu probleme de adaptare in societate , etc , asa cum sunt cei care se roaga sa primeasca donatii .

In conditiile in care v-ati incadra in vreuna din categoriile de mai sus , este posibil sa sensibilizam oameni care sa va ofere cateva bucati de bavaria ca donatie. Poate chiar copii de la Scoala sus mentionata , clasa de yachting , vor contribui la asta , construind o colectie de machete de bavaria din hartie, ( pe care sa vi le ofere gratis) , colectie pe care sa o asezati frumos in camera dvs .


Cum , insa , nu cred ca va incadrati in vreuna din categoriile ce v-ar indreptati sa sperati la o donatie ,( si mai cred ca ceea ce va doriti puteti obtine si altfel decat gratis , later edit ) ma gandesc ca speranta dumneavoastra , este totusi ridicola .

P.S . Adresa dvs. puteti sa mi-o dati , as putea sa va trimit gratis , ca donatie , una din cele 25 de carti ce ar trebui sa ajunga la copiii de la scoala sau , poate chiar exemplarul meu , cu dedicatie .
 
Ultima editare:
As dori si eu un volum in Bucuresti, sector 1 la birou sau sector 3 acasa, nu conteaza unde. Ma voi deplasa oricum sa ridic volumul de la cei ce il vor aduce in Bucuresti.

Mi se pare firesc sa platim totusi costul cartii in contul indicat. Mai ales daca luam cartea pentru bucuria noastra personala si ne putem permite un asemenea cost. Astept numarul contului.
 
Si eu, si eu :banana: un exemplar.
Stau in Militari, sector 6. Daca va ajuta, pot sa preiau si exemplarele pentru Galateni, ca o data la doua saptamani ma duc o fuga pana pe Faleza sa verific daca nu mi-a furat nimeni Dunarea intre timp:)
 
vreau si eu cartea

simion gheorche paul cal sagului nr 52 ap 07. Timisoara
 
Ultima editare:
intelegere

ar fi frumos si bine daca pe modelul celor de mai din stanga hartii am putea sa ne hotaram si sa ne intelegem cu privire la donatii. si ca sa nu fie doar o chestiune punctuala, am putea spriji un club in mod constant. asta mai ales ca urmeaza perioada 2% pentru ONG, iar cluburile sunt oengeuri. am putea in felul asta sa dam o logica intregii activitati de implicare in fenomen, si poate sa-i sprijin si altfe, de ex insituind o bursa sau premii, nefiind nevoie de un efort extraordinar. sun convins ca mai exista si patroni printre noi care ar putea sponsoriza in limita a 20%din impozit, 3%0 din cifra de afaceri astfel incat sa nu-i coste de fapt nimic. solutiile exista, problema e daca ne putem noi intelege toti, mai ales ca vom avea din ce in ce mai mult identitatea acestui grup, existand si dorinta de a face o sigla pe care sa o si arboram.
mai exista o problema, cine are cunostinte in contabilitate sa ma lumineze: nu exista nicio problema daca trimitem banii in cont fara sa specificam provenienta si fara contract? sa nu-i bagam pe oamenii aia la o evaziune sau ceva.
 
detalii

Procedura prin care puteti dona este foarte simpla:

1. Completati formularul 230 daca obtineti venituri exclusive din salarii, sau formularul 200 daca obtineti venituri din cedarea folosintei bunurilor (chirii) sau ambele formulare: 200 si 230, daca aveti venituri si din salarii si din cedarea folosintei bunurilor.
2. Daca ati obtinut venituri din salariu, atasati formularului 230 si fisa fiscala/fisele fiscale pe anul precedent (aceste fise le obtineti de la angajatorii Dumneavoastra din anul precedent). Daca ati obtinut venituri pe anul precedent si din alte surse (de ex. chirii), atunci trebuie sa completati formularul 200, fiind necesar sa bifati punctul 2 din sectiunea III.
3. Trimiteti pana la data de 15 mai documentele (formularul 230 / 200 si fisele fiscale), la Administratia Financiara in raza careia locuiti cu domiciliul (fiscal) stabil.
 

Back
Sus