Eurosail - Cursuri RYA
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17

Topic: Depozitare caiace

Quote Originally Posted by Zentai View Post
    De- asemenea, diferenţele de temperatură dintre zi şi noapte va face ca tot ce este corzi pe caiac ( de prindere, de supravieţuire etc) să se deprecieze foarte repede īn timp.
    Ultravioletele strica atat plasticul cat cauciucul. Eu am tinut in curte ani de zile niste caiace de plastic si au rezistat fara efecte negative sesizabile (le-am protejat doar de razele de soare). Pisicile n-au ce sa strice la caiac, cel mult elasticele daca li se pune pata pe ele. Daca n-ai alta solutie decat sa-l tii afara, fa-i un rastel si o husa din foaie de cort sau alta panza cat mai deasa si rezistenta la intemperii si va fi ok (daca ma gandesc bine nici rastel nu e necesar, poti sa-l ridici doar de la sol pe niste lazi de bere sau pe niste anvelope auto etc.)
    Life in colour!

Quote Originally Posted by CrocodiluDiluDilu View Post
    Ultravioletele strica atat plasticul cat cauciucul. Eu am tinut in curte ani de zile niste caiace de plastic si au rezistat fara efecte negative sesizabile (le-am protejat doar de razele de soare). Pisicile n-au ce sa strice la caiac, cel mult elasticele daca li se pune pata pe ele. Daca n-ai alta solutie decat sa-l tii afara, fa-i un rastel si o husa din foaie de cort sau alta panza cat mai deasa si rezistenta la intemperii si va fi ok (daca ma gandesc bine nici rastel nu e necesar, poti sa-l ridici doar de la sol pe niste lazi de bere sau pe niste anvelope auto etc.)

Gand in gand cu portofelul meu posibil sa intre in conflict cu simtul estetic al sotiei
    Last edited by Chirgab; 8 Apr 2021 at 12:39 PM.

Salut, băieți.
    Eu am făcut un rastel simplu, costuri de nimic, lemd de terasă cumpărat de la Hornbach.
    Stau 3 caiace foarte fain așezate, iar peste ele am o prelată (tot Hornbach), care acoperă totul perfect.
    După un an de folosință, văd că am bărcile ferite de intemperii, praf, frunze, mizerii și mai ales soare.

Last edited by Florio; 8 Apr 2021 at 02:26 PM.

[QUOTE=Florio;75983]Salut, băieți.
    Eu am făcut un rastel simplu, costuri de nimic, lemn de terasă cumpărat de la Hornbach.
    Stau 3 caiace foarte fain așezate, iar peste ele am o prelată (tot Hornbach), care acoperă totul perfect.
    După un an de folosință, văd că am bărcile ferite de intemperii, praf, frunze, mizerii și mai ales soare.

https://photos.app.goo.gl/Qhozh48EE9CXwufd6

Last edited by Florio; 8 Apr 2021 at 07:17 PM.

Junior Member Zentai's Avatar
    Locația
    Piatra Neamt
    Posturi
    26

Fain! Ăla de lemn...operă de artă!
    Fain şi rastelul... pentru cine stă la curte!

6.  

[QUOTE=Florio;75984]
    Quote Originally Posted by Florio View Post
    Salut, băieți.
    Eu am făcut un rastel simplu, costuri de nimic, lemd de terasă cumpărat de la Hornbach.
    Foarte fain, simplu si eficient.
    Din ce imi dau seama din imagine nu ai pus nimic intre cadrul de lemn si caiac, probabil si din cauza ca fiind inclinat, caiacul are mai multe puncte de sprijin si nu se deterioreaza.

Multumim pentru poza!!!
    Daca nu te superi, am sa trimit poza la aprobat catre sotie iar daca primesc parafa am sa incerc sa te copiez si sa il fac tot pentru trei caiace ca cine stie cine mai poposeste pe la mine
    Last edited by Chirgab; 8 Apr 2021 at 03:01 PM.
    Row, row, row your boat, Gently down the stream
    Merrily, merrily, merrily, merrily, Life is but a dream

[QUOTE=Chirgab;75986]
    Quote Originally Posted by Florio View Post

Foarte fain, simplu si eficient.
    Din ce imi dau seama din imagine nu ai pus nimic intre cadrul de lemn si caiac, probabil si din cauza ca fiind inclinat, caiacul are mai multe puncte de sprijin si nu se deterioreaza.

Multumim pentru poza!!!
    Daca nu te superi, am sa trimit poza la aprobat catre sotie iar daca primesc parafa am sa incerc sa te copiez si sa il fac tot pentru trei caiace ca cine stie cine mai poposeste pe la mine
    Lemnul este un material moale, nu poate deteriora caiacul, dealtfel nici sprijinul īn acele puncte. Polietilena termoformată este suficient de rezistentă cāt să nu-i trebuiască mai multe puncte de sprijin la o astfel de barcă.
    Dacă ai vedea modul de sprijin din bazele de caiac-canoe sau de la firmele care īnchiriază caiace, ți-ar dispărea această temere
    Tot panoul acela este īn simplu sprijin de perete, iar brațele ce țin caiacele, sunt prinse nu īn șuruburi, ci īn cāte o balama. Astfel se pliază și pot lua sau depozita acel panou-rastel, foarte simplu.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Tags for this Thread

Bookmarks