Depozitare caiace

Salut,

Voi pe unde va tineti caiacele ?

Eu am o problema destul de serioasa cu asta. Momentan il tin in mansarda parintilor, insa pentru a-l urca acolo il trag pe exteriorul casei 2 etaje (nu merge prin interior) si asta nu e chiar o placere. Si apoi, e cam neobisnuit ca un caiac de 2-3 m sa se relaxeze pe o canapea ...

In garaj daca il tin, ma tem ca temperaturile ridicate din vara l-ar putea distruge (garajul e din tabla si vara se incinge ca dracu).

Prin alte parti se tin si "pe perete", in exterior, (http://www.outdoorplay.com/kayaking-kayak-storage) dar la noi sigur mi l-ar fura, deci nici nu se pune problema ...

As vrea sa mai aud si alte idei, adaptate specificului tarii noastre furacioase :eek:
 
CuiRasatul meu demontabil, la ora asta cred ca e crescatorie de paianjeni in pivnita de la subsolul blocului (spatiu generos,in cazul meu)
Dar viitorul meu caiac rigid va trebui sa-l depozitez pe la vreun prieten care sta la casa cu curte.
Sa am eu caiacul si va trebui sa ma descurc, in aceasta privinta, pentru ca n-am sa-l mai pot depozita in subsolul intortocheat al blocului.
 
depozitare

e clara treaba, sau i-ti faci un sistem prin care poti ridica kaiacul la mansarda fara probleme iar acolo montezi un suport pe perete, sau ramane garajul (cea mai buna varianta) nu cred ca tabla kaiacului se infoaca la 2000 race celsius sa se topeasca, deci sunt convins ca ramane intact cat timp si masinile raman intacte in garaj, sau izolezi termic garajul( acoperisul il umpli cu pamant si arunci seminte de iarba)
mai ramane sa ceri voie vre-unui prieten in curte la el, dar e mai nasol ca trebuie sa ai si tu cheie, sa poti merge cu barca cand ai tu chef.....
deci in locul tau as alee din optiunile care sunt date
 
Salut!

As vrea sa resuscitez aceasta discutie, deoarece subiectul este departe de a fi epuizat.

Recent am devenit proprietarul unui Edge 14.5 (PE) si spatiu de depozitare as avea dar nu stiu ce fel de suporti sa folosesc pentru a nu il tine pe o suprafata dura care ar putea sa il deterioreze.
Momentan folosesc doua scaune pliante dar se mai intampla sa am nevoie de ele si in alta parte.

Voi cum ati procedat, pentru caiacele rigide, ati confectionat suporti? I-ati cumparat? le tineti suspendate in chingi? etc


de asemenea, cei care le tineti afara, cum le protejati de soare?
ma gandeam ca ar putea fi o solutie aceasta:
https://www.dedeman.ro/folie-termoizolanta-isoflect-silver-3-straturi-1-2-x-34-m-40-8-mp/p/6038516
 
Salutare. Pentru caiac rigid: bagi în tavan patru inele (din acelea cu dibluri), la distanţa în care caiacul să se aşeze bine pe lungimea lui, treci prin ele chingile cu care cari caiacul (sunt dedicate - https://hibiscussport.ro/produs/chingi-pentru-transport/ sau de la Dedeman. Cele de la Dedeman mi se par periculoase pentru că nu ştii cât de tare poţi strânge caiacul. Cele dedicate te ajută să ai control deplin asupra strângerii dar mai ales când dai jos caiacul). Aşezi caiacul pe cele două bucle şi-l tot urci uşor până îl lipeşti de tavan. Trebuie doar să-l poţi urca pe casa scărilor până la etajul la care stai. Eu am noroc că am o casa scărilor foarte largă dar chiar şi aşa trebuie să-l dau peste balustrada dintre etaje, la final/început de etaj! Dar merge. Am măsurat, în prealabil casa scării şi ieşirea din bloc. Dacă uşa de ieşire nu dă în linie dreaptă, ci face un unghi de 90 de grade, pot apărea problemele. Aşa am eu dar ridic caiacul cât îmi permite propria mea înălţime şi trece.
Plus că trebuie să ai o soţie care să te iubească foarte mult sau măcar să te înţeleagă! :)
 
Ultima editare:
In mod cert e bine sa asiguri caiacului macar un acoperis asa ca anexele, subsolurile sau podul unei constructii e de preferat depozitarii in curte, chiar si cu folie sau husa deasupra. Ambarcatiile rigide pot sta pe doua capre (cei ce le-au construit cu mana lor sigur le au deja), dar ca sa salvezi spatiul e de preferat sa le atarni in chingi sub tavan (preferabil cu un sistem de scripeti, unul fix si doi mobili), sau sa le pui intr-un rastel pe perete.
Eu depozitez caiacele in atelierul de barci, atarnate in chingi de tavan (in felul asta am in continuare disponibila intreaga suprafata a atelierului).
 
Multumesc pentru sfaturi Zentai si CrocodiluDiluDilu.

intradevar din punct de vedere al ergonomiei, suspendarea sub plafon ar fi cea mai buna solutie dar in cazul meu (sotia ori nu ma iubeste ori nu ma intelege la fel de mult :)) cred ca va trebui sa achizitionez/confectionez un rastel si le voi tine afara.

ramane problema protectiei impotriva raiatiei solare, gasesc eu o solutie :)
 
Salut. Cred că problema nu este numai radiaţia solară (care după mintea mea îţi poate deforma caiacul, în timp, pentru că virgulă coca nu are aceeaşi densitate şi grosime pe toată suprafaţa caiacului, fundul caiacului fiind mai gros şi rigid, iar unele suprafeţe de deasupra fiind chiar moi, asta însemnând că ele se dilată/contractă diferit şi nu ştiu dacă au fost calculate aceste sarcini. E bine să vorbeşti cu cineva care are ştiinţă despre toate acestea care te poate dumiri. Eu personal nu m-am riscat. :) ), ci şi şi îngheţul. De- asemenea, diferenţele de temperatură dintre zi şi noapte va face ca tot ce este corzi pe caiac ( de prindere, de supravieţuire etc) să se deprecieze foarte repede în timp. Părerea mea! Adică, dacă tot ai luat caiacul, de-acum asta e! Te apuci de o negociere sinceră cu soţia, mai faci compromisuri şi tu sau îi iei şi ei un caiac. Trebuie să te înţeleagă. Pentru mine, care stau la bloc, a fost singura soluţie.
 
De- asemenea, diferenţele de temperatură dintre zi şi noapte va face ca tot ce este corzi pe caiac ( de prindere, de supravieţuire etc) să se deprecieze foarte repede în timp.

Ultravioletele strica atat plasticul cat cauciucul. Eu am tinut in curte ani de zile niste caiace de plastic si au rezistat fara efecte negative sesizabile (le-am protejat doar de razele de soare). Pisicile n-au ce sa strice la caiac, cel mult elasticele daca li se pune pata pe ele. Daca n-ai alta solutie decat sa-l tii afara, fa-i un rastel si o husa din foaie de cort sau alta panza cat mai deasa si rezistenta la intemperii si va fi ok (daca ma gandesc bine nici rastel nu e necesar, poti sa-l ridici doar de la sol pe niste lazi de bere sau pe niste anvelope auto etc.)
 
Ultravioletele strica atat plasticul cat cauciucul. Eu am tinut in curte ani de zile niste caiace de plastic si au rezistat fara efecte negative sesizabile (le-am protejat doar de razele de soare). Pisicile n-au ce sa strice la caiac, cel mult elasticele daca li se pune pata pe ele. Daca n-ai alta solutie decat sa-l tii afara, fa-i un rastel si o husa din foaie de cort sau alta panza cat mai deasa si rezistenta la intemperii si va fi ok (daca ma gandesc bine nici rastel nu e necesar, poti sa-l ridici doar de la sol pe niste lazi de bere sau pe niste anvelope auto etc.)


Gand in gand cu portofelul meu :) posibil sa intre in conflict cu simtul estetic al sotiei :)
 
Ultima editare:
Salut, băieți.
Eu am făcut un rastel simplu, costuri de nimic, lemd de terasă cumpărat de la Hornbach.
Stau 3 caiace foarte fain așezate, iar peste ele am o prelată (tot Hornbach), care acoperă totul perfect.
După un an de folosință, văd că am bărcile ferite de intemperii, praf, frunze, mizerii și mai ales soare.



1gp8XgMnWx3mP6167
 
Ultima editare:
Salut, băieți.
Eu am făcut un rastel simplu, costuri de nimic, lemd de terasă cumpărat de la Hornbach.
Stau 3 caiace foarte fain așezate, iar peste ele am o prelată (tot Hornbach), care acoperă totul perfect.
După un an de folosință, văd că am bărcile ferite de intemperii, praf, frunze, mizerii și mai ales soare.

Foarte fain, simplu si eficient.
Din ce imi dau seama din imagine nu ai pus nimic intre cadrul de lemn si caiac, probabil si din cauza ca fiind inclinat, caiacul are mai multe puncte de sprijin si nu se deterioreaza.

Multumim pentru poza!!!
Daca nu te superi, am sa trimit poza la aprobat catre sotie :) iar daca primesc parafa am sa incerc sa te copiez si sa il fac tot pentru trei caiace ca cine stie cine mai poposeste pe la mine
 
Ultima editare:
Foarte fain, simplu si eficient.
Din ce imi dau seama din imagine nu ai pus nimic intre cadrul de lemn si caiac, probabil si din cauza ca fiind inclinat, caiacul are mai multe puncte de sprijin si nu se deterioreaza.

Multumim pentru poza!!!
Daca nu te superi, am sa trimit poza la aprobat catre sotie :) iar daca primesc parafa am sa incerc sa te copiez si sa il fac tot pentru trei caiace ca cine stie cine mai poposeste pe la mine

Lemnul este un material moale, nu poate deteriora caiacul, dealtfel nici sprijinul în acele puncte. Polietilena termoformată este suficient de rezistentă cât să nu-i trebuiască mai multe puncte de sprijin la o astfel de barcă.
Dacă ai vedea modul de sprijin din bazele de caiac-canoe sau de la firmele care închiriază caiace, ți-ar dispărea această temere :)
Tot panoul acela este în simplu sprijin de perete, iar brațele ce țin caiacele, sunt prinse nu în șuruburi, ci în câte o balama. Astfel se pliază și pot lua sau depozita acel panou-rastel, foarte simplu.
 
Apropiata demolare a atelierului (care este si locul de depozitare al caiacelor) m-a obligat sa concep o alternativa pentru adapostirea lor pe termen lung in spatiul oferit de curte. Deoarece nu vreau sa construiesc o alta anexa, am optat pentru un rastel mobil pe care sa-l pot amplasa convenabil, in functie de cerintele de moment, pentru protejarea ambarcatiilor fata de intemperii fiind necesara o husa care sa acopere structura.
Dintre configuratiile posibile am ales cea in forma de X fiindca este autoportanta, stabila, usor de construit si eficienta din punct de vedere al folosirii spatiului.

20220312_160242.jpg

20220313_070214.jpg

20220313_070239.jpg

20220313_070250.jpg

 

Back
Sus