Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 21

Topic: Liber la ski-jeturi pe lacurile protejate

Default Liber la ski-jeturi pe lacurile protejate

În urma HG 665/2008, aprobată special pentru şmecherul şef leguminos al Constanţei, au fost declarate căi navigabile o serie de lacuri pe care până în acest an era interzis accesul ambarcaţiunilor cu motoare cu ardere internă.
    Printre acestea numără lacurile Tarniţa şi Fântânele din M-ţii Apuseni.
    În ciuda faptului că aceste lacuri sunt sursele de apă potabilă pentru jumătate de milion de oameni şi că se află în interiorul Parcului Natural Apuseni, adolescenţii de bani gata cu ski-jeturi şi burtoşii cu bărci cu motor vor putea de acum încolo să-şi umfle cilindrii cu amestecul de combustie şi să le dea cu Flit (pardon, gaze de eşapament) puţinilor amatori de plimbări cu mici bărci cu vâsle şi vele precum şi pescarilor.
    Sursa: Academia Caţavencu.
    'Nu toţi rătăcitorii sunt nefericiţi' J.R.R.Tolkien

Senior Member remyx's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    209

Question

Quote Originally Posted by capitanul nemo View Post
    În urma HG 665/2008, aprobată special pentru şmecherul şef leguminos al Constanţei, au fost declarate căi navigabile o serie de lacuri pe care până în acest an era interzis accesul ambarcaţiunilor cu motoare cu ardere internă.
    Printre acestea numără lacurile Tarniţa şi Fântânele din M-ţii Apuseni.
    În ciuda faptului că aceste lacuri sunt sursele de apă potabilă pentru jumătate de milion de oameni şi că se află în interiorul Parcului Natural Apuseni, adolescenţii de bani gata cu ski-jeturi şi burtoşii cu bărci cu motor vor putea de acum încolo să-şi umfle cilindrii cu amestecul de combustie şi să le dea cu Flit (pardon, gaze de eşapament) puţinilor amatori de plimbări cu mici bărci cu vâsle şi vele precum şi pescarilor.
    Sursa: Academia Caţavencu.
    Citez din "Manualul conducatorului de ambarcatiuni cu motor pentru agrement" :

"Conducerea de motociclete nautice este supusa urmatoarelor limite :
    ....
    5. Conducatorul motocicletei treubuie sa posede un permis de conducere pe caile navigabile interioare"

Din pacate, nu stiu ce lege citeaza cartea si daca legea mai e de actualitate.

Stie cineva ? E nevoie de permis pentru SkiJet sau nu ?

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.004
    Blog Entries
    62

Pai dupa ultimele legi, daca e mai mica de 7m si motorul mai mic de 5 CP .... nu trebuie. Dar cred ca nu e cazul.

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Oare ce spune legislatia europeana despre HG asta? In Legea Apelor sunt cateva articole care se refera clar la treaba asta, dar poate pe ultima suta de metri golanii astia din Guvern vor sa mai dea un tun. Culmea e ca de curand s-a facut ordine in Delta, acvascuterele fiind interzise, anul asta chiar n-am vazut vreunul. Daca o HG din-asta a trecut peste cei de la Mediu, si nu se sesizeaza cei in drept, treaba e naspa, ar trebui s-o roim din Ro cat mai repede
    Last edited by Vali; 21 Oct 2008 at 10:59 PM.

Quote Originally Posted by Smokey View Post
    Pai dupa ultimele legi, daca e mai mica de 7m si motorul mai mic de 5 CP .... nu trebuie. Dar cred ca nu e cazul.
    Nu te întreabă nimeni de permis când închiriezi o săltăreaţă din asta. Ţi se face un scurt instructaj, apoi sari cu banul.

Dacă stau să mă gândesc, nu am văzut niciun ski-jet în Corfu. Oare de ce?
    'Nu toţi rătăcitorii sunt nefericiţi' J.R.R.Tolkien

6.  

Quote Originally Posted by capitanul nemo View Post
    Nu te întreabă nimeni de permis când închiriezi o săltăreaţă din asta. Ţi se face un scurt instructaj, apoi sari cu banul.

Dacă stau să mă gândesc, nu am văzut niciun ski-jet în Corfu. Oare de ce?
    Dar oare ai vazut drujbe din astea pe oriunde prin Croatia sau Grecia? Eu am cam bantuit prin zona dar asemenea mascari motorizate n-am vazut si mai ales, nici nu am auzit.
    De ce oare, e aia mai prosti ca noi si nu stie ei ce e bine pt dezvoltarea "durabila" a turismului? Clar, ei e niste prosti, noi stie mai bine!

Senior Member remyx's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    209

Quote Originally Posted by skipper View Post
    Dar oare ai vazut drujbe din astea pe oriunde prin Croatia sau Grecia? Eu am cam bantuit prin zona dar asemenea mascari motorizate n-am vazut si mai ales, nici nu am auzit.
    De ce oare, e aia mai prosti ca noi si nu stie ei ce e bine pt dezvoltarea "durabila" a turismului? Clar, ei e niste prosti, noi stie mai bine!
    Hai sa nu exageram. Am vazut la greci si in Thasos si in Sithonia. Diferenta e ca se aflau pe o plaja mai remote, cu barci, parasailing, scutere, dar aveau un culoar ingust de iesire si toata plimbarea se desfasura la 200-300 m de mal. Erau balize care nu trebuiau depasite. Aici e problema. Ca la noi toti cretinii am vazut ca foloseau capatani de turisti pe post de balize :

A trecut ceva timp de cand s-a intrerupt discutia.Am fost ecologist convins o perioada, dar mi-a trecut.Deacord, motoarele polueaza si sunt deranjante din toate punctele de vedere. Dupa parerea mea mai poluanti sunt majoritarii, amatorii de mici si bere care produc ceata locala cand prajesc porcul, iar in urma lor ramane adevaratul dezastru(sticle si borcane, munti de gunoaie si multa hartie igienica folosita pe o parte).Barosanii cu casele de vacanta de pe malul lacurilor nu polueaza cand isi deverseaza kkt-ul direct in lac(majoritatea sunt oameni cu pregatire dar de fose septice ecologice nu au auzit).Acum o sa ma injure pescarii, astia sunt multi si tot timpul pe apa, dar oare este corect cand baga in traista si cel mai mic pestisor, omoara tot(spun ca fac "marinata"...sa va fie de bine!),despre braconieri ce sa mai povestim.Fiecare in felul sau este deranjat de celalalt, planeta este suprapopulata si pentru ca noi nu suntem nici nemti sau japonezi tocmai mi-am cumparat si eu o barcuta cu motor(in patru timpi, cred ca fac mai putin fum decat un gratar) si particip activ la haosul general. Ma inclin in fata iubitorilor de natura si a celor care se incadreaza in zona civilizata, dar cu parere de rau o spun, sunteti putini fratilor! Satisfactia voastra suprema este ca intr-o buna zi planeta se va razbuna si se va regenera oricum.Pana atunci fratilor manelisti din toate domeniile, sa distrugem tot, dupa noi potopul, copiilor sa nu le ramana nimic ,decat gunoi si datorii si sa respire greu.(Aceasta postare este un pamflet, stiu ca nu sunt permise cuvinte grele).

CAPITAN NEMO,ar trebui sa te ocupi de bunul tau simt si apoi de ecologism. Daca nu ne-ar lipsi,am trai cu totii mai bine intr-o lume mai putin poluata asa cum o visezi tu. De ce jignest? De ce nu te rezumi la a spune ce te doare si te ei de aspectul fizic si posibilitatile financiare ale unor persoane pe care nu le cunosti? Am o barca echipata cu un motor de 135 cp. si inca una care urmeaza sa o echipez cu 2 de cel putin 200 cp. Si ce daca sunt mari,motorul de 135 are certificat de comformitate si respecta normele de poluare in viguare. La fel or sa aiba si celelalte. Mai vreau sa-ti zic ca am si burta,o port cu mandrie cum sunt mandru si de barcile mele. Nu stiu de ce trebuie sa fiu jignit de un frustrat?? Ce vina am eu ca au dat unii o lege cu care tu nu esti de acord? Protesteaza,aduna-ti amicii,non motorizati si protestati cu totii,fa ceva constructiv si schimb-o,daca esti in stare,dar nu jigni. Imi place delta,merg destul de des acolo,sunt de acord ca trebuiesc puse restrictii de la poulatori pana le braconieri,inclusiv celor ce stau la cortul si uita sa stranga dupa ei cand pleaca. Sunt de acord cu toate astea si cu pedepsele ce ar duce la nerespectarea lor,nu voi fi de acord cu jignirile si daca nu asi mai fi citit si in postarile altora astfel de afirmatii,nu mar fi deranjat. Treziti-va oameni buni,nu se poate fara poluare,nu in lumea asta. Totul e sa se faca legi bune care sa fie respectate cu sfintenie. cu siguranta vom trai mai bine respectandule. Va rog,nu mai jigniti.

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.004
    Blog Entries
    62

Apropo de poluare, pentru o lume mai buna si mai curata ar trebui ca marii poluatori industriali sa-si rezolve problema: http://www.nationmaster.com/graph/en...-co2-emissions

# 1 United States: 5,762,050
    # 2 China: 3,473,600
    # 3 Russia: 1,540,360
    # 4 Japan: 1,224,740
    # 5 India: 1,007,980
    # 6 Germany: 837,425
    # 7 United Kingdom: 558,225
    # 8 Canada: 521,404
    # 9 Italy: 446,596
    # 10 Mexico: 385,075

Daca va uitati pe statistica de mai sus vedem cine-i in top. Desi China e pe locul 2, majoritatea industriei din China lucreaza tot pentru USA ... deci americanii-s de vina ... E frumos sa ne jucam cu slogane de 'awarness' gen energie verde, motoare in 4T vs 2T, dar problema nu e acolo.

Acum 4-5 ani eram un UK si se organiza o "zi verde" in insula Man (sau Wight). Ideea era ca toata lumea sa se abtina pe cat posibil de la folosit curent electric in ziua respectiva, sau sa foloseasca cu "chibzuinta", becuri economice, etc. A fost mult tam-tam la TV si in ziare inainte de eveniment. Dupa eveniment au aparut statisticile: desi populatia si institutiile publice au redus cu aproape cu 70% consumul de energie, per global, in toata insula, efectul a fost o reducere sub 5% (!). De ce? Pentru ca industria nu a oprit consumul, din motive de costuri, iar consumul de energie a populatiei este mic, undeva la 10% statistic.
    călătorului îi stă bine cu drumul

Page 1 of 3 123 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks