Remote work, sau cum sa te bucuri de barca la maxim

Am uitat un mic amanunt: ucraineanul avea 75 de ani!

Mi-am amintit o poveste extraordinara de acum cativa ani. Forumul asta dezgroapa multe amanunte din memoria mea prafuita.
Acum vreo 4-5 ani cred ? frate-miu Sebastian a facut o expeditie in Arcticul Canadian cu un grup de americani. Seb a angajat un ghid local cu o haita de huskies sa traverseze o bucata din Oceanul Arctic pana la o comunitate izolata de acolo. Pe drum i-a prins o furtuna si daca Namaqua, ghidul lui, nu ar fi construit un igloo in 45 de minute ar fi murit amandoi pe gheata. In fine, asta e alta poveste...cand au ajuns in sfarsit in acel satuc pe pietre care cica ar fi cea mai nordica comunitate umana pe glob, a vazut o barcuta nenorocita de lemn esuata pe mal. Barca era un fel de velier antic care arata mai mult ca o ambarcatiune din Waterworld decat ceva din epoca moderna.
Seara in fata unui foc in casa unor inuti, seriful local a explicat povestea acelei ambarcatiuni.
Intr-o zi de vara localnicii au vazut acea barcuta sparta de stanci undeva pe malul oceanului care fiind vara era navigabil. Din el a iesit un om epuizat, nebarbierit de saptamani sau chiar luni de zile, imbracat in zdrente si slab ca de abia mergea pe picioare. Sub privirea socata a unor copii localnici, speriati de privirea lui de stafie, omul asta a mers spre cladirile dispersate ale satului.
Bineinteles ca seriful a fost atentionat si a iesit in intampinarea acestui alien.
Ei, guess what, asta era un roman care ajunsese cumva in Groenlanda (poate lipsa de viza) a cumparat epava aia abandonata pe vreun mal pe acolo si a navigat singur in Canada. Dorinta lui era sa se reuneasca cu sotia lui care era in Montreal si statea si ea ilegal in Canada. Mi se rupe inima numai cand ma gandesc la istoria omului astuia.
Cand in trecut asemenea oameni erau admirati pentru curajul si temeritatea lor, exact acei oameni puternici care au creat Canada si au facut-o ce este in ziua de azi, idiotii din Canada secolului 21 l-au pus pe avion si l-au trimis la Montreal de unde l-au expulzat inapoi in tara. Deci, atat a reusit el sa fie de aproape de navasta lui, el la aeroport in catuse, si nevasta-sa undeva in oras, ascunzandu-se de autoritati si sperand...
Am incercat sa-l gasesc pe omul asta cu frate-miu, sa-l ajutam cu ceva pentru spiritul pe care l-a aratat, dar n-am mai auzit nimic de el. Poate prin forumul asta sa se poata face ceva progrese. Poate povestea lui e diferita de ce am auzit noi, sursa noastra a fost acel serif zelos cu creier mic si inima si mai mica.
 
deci oamenii s-au trimis in Canada cu intentii bune?

Cei care au plecat, au plecat in primul rand sa scape de saracie si intoleranta bisericii in Europa. In acelasi timp cei care au plecat au fost visatorii, vizionarii, cei pregatiti sa-si ia un risc pentru un viitor mai bun.
Asta este pe scurt diferenta intre europeni si nord-americani, europenii sunt conservatori si anti-progresivi, pe cand cei din America au un drive enorm sa incerce lucruri noi si sa contruiasca o "lume noua."
Si in trecut America a avut oameni de calibru serios, pentru ca acel continent nu tolera oameni slabi, conditiile erau prea dure, dar intre timp au inceput sa se ingrase si sa se prosteasca tot mai mult, de asta acum este miscarea asta tectonica spre noile superputeri in Asia.
Cine stie, poate in 20 de ani, containerele vor fi pline de romani incercand sa forteze imigratia in China!
 
Cei care au plecat, au plecat in primul rand sa scape de saracie si intoleranta bisericii in Europa. In acelasi timp cei care au plecat au fost visatorii, vizionarii, cei pregatiti sa-si ia un risc pentru un viitor mai bun.
Asta este pe scurt diferenta intre europeni si nord-americani, europenii sunt conservatori si anti-progresivi, pe cand cei din America au un drive enorm sa incerce lucruri noi si sa contruiasca o "lume noua."
Si in trecut America a avut oameni de calibru serios, pentru ca acel continent nu tolera oameni slabi, conditiile erau prea dure, dar intre timp au inceput sa se ingrase si sa se prosteasca tot mai mult, de asta acum este miscarea asta tectonica spre noile superputeri in Asia.
Cine stie, poate in 20 de ani, containerele vor fi pline de romani incercand sa forteze imigratia in China!
True ... true ...

Multam fain!
 
deci oamenii s-au trimis in Canada cu intentii bune?
Daaaaa, sigur, numai indienii aia nu au fost in stare sa aprecieze gestul!
Sure You Can Trust Our Government, Just Ask Any Indian
... pe cand cei din America au un drive enorm sa incerce lucruri noi si sa contruiasca o "lume noua."...

Mie unul de asta imi cam e frica, sa nu ma prinda brava lume noua nepregatit!
Unul din motivele pentru care mi-am luat barca: zice James Wharram la soare in Korfu: esti pregatit pentru cand lumea asta se duce dracuui?

Fantastic, big thanks, Skipper!

Daca dai de el, pune pe public, merita toti laurii!
 
Mie unul de asta imi cam e frica, sa nu ma prinda brava lume noua nepregatit!
Unul din motivele pentru care mi-am luat barca: zice James Wharram la soare in Korfu: esti pregatit pentru cand lumea asta se duce dracuui?

Lumea se misca dintr-o criza in alta de cand e ea, noi cel putin suntem norocosi ca am apucat o perioada de relativa liniste si prosperitate. N-am prins nici atrocitatile din trecut, dar nici cele care se prefigureaza, din cauza secatuirii resurselor, incalzirii globale si suprapopularii. Cel mai mult ma bucur ca criza economica a mai taiat din elanul consumerist al gloatei needucate si dornice de life-style-ul promovat de societatea de consum. Lumea se va rearanja, cu inerentele victime colaterale, important e sa ne putem noi juca in continuare cu jucariile noastre plutitoare :). Eu de exemplu am inceput sa frecventez o carciuma chinezeasca din targ, vreau sa fiu pregatit si invatat cu orezu' cand o sa vina aia multi sa ne invadeze :D.
 
Lumea se misca dintr-o criza in alta de cand e ea, noi cel putin suntem norocosi ca am apucat o perioada de relativa liniste si prosperitate. N-am prins nici atrocitatile din trecut, dar nici cele care se prefigureaza, din cauza secatuirii resurselor, incalzirii globale si suprapopularii. Cel mai mult ma bucur ca criza economica a mai taiat din elanul consumerist al gloatei needucate si dornice de life-style-ul promovat de societatea de consum. Lumea se va rearanja, cu inerentele victime colaterale, important e sa ne putem noi juca in continuare cu jucariile noastre plutitoare :). Eu de exemplu am inceput sa frecventez o carciuma chinezeasca din targ, vreau sa fiu pregatit si invatat cu orezu' cand o sa vina aia multi sa ne invadeze :D.

Asta e subiectul meu preferat. Cum dracu sa fac ca sa consum cat mai putin si sa identific lucrurile de care nu am nevoie. Problema e ca daca au scazut vanzarile la lucrurile nefolositoare. s-a intamplat din cauza lipsei de bani si nu dintr-o evolutie a obiceiurilor de consum. Dupa ce va trece criza, ceti vedea ca ne vom napusti sa schimbam LCD-urile pe plasme mai mari si mai scumpe ca sa-l vedem mai bine pe Basescu la OTV. Ca asa-i in tenis.

Intrebare: satisfacerea unei pasiuni(de exemplu datul in barci) e mai putin blamabila decat schimbatul telefonului mobil odata la 3 luni?
 
Intrebare: satisfacerea unei pasiuni(de exemplu datul in barci) e mai putin blamabila decat schimbatul telefonului mobil odata la 3 luni?

Pasiunea ( si cu atit mai mult "datul in barci";)) , este o reflexie a spiritului , se naste in conditii aparent bizare, dar ne va insoti pina la ultimul cintec...
Fitele se nasc si dispar in functie de gradul de cultura a fiecarui individ , o pasiune e eterna indiferent de situatia materiala a individului...:)
 
Ultima editare:
Vorbeam pe aici acum cateva saptamani despre adaptare ... viata asta orientata catre cunsum este raspunsul nostru la problema adaptarii la mediul inconjurator, mediu supra-incarcat cu tentatii.

Mediul in care traim ne "invata" ca pentru a supravietui
"trebuie" sa faci diverse lucruri, pe care probabil ca nu le-ai face in alt context: trebuie sa ai o familie, trebuie sa ai o casa, trebuie sa ai haine la moda, trebuie sa ai o masina, la locul de munca trebuie sa respecti un dressing-code, trebuie sa fii la curent cu politica, trebuie sa fii la curent cu fotbalul si mutu, etc....

O deviere mai mare sau mai mica de la aceste cutume ale societatii te clasifica direct drept "ciudat" si sansele tale de reusita (supravieturire) se reduc, sau creste efortul depus pentru a supravietui (de ex: am vazut cum oameni potential valorosi au fost respinsi la un interviu de angajare pt. ca aveau parul lung sau cercel in ureche, sau cum un taran mai gospodar este marginalizat pt. ca nu bea la birt cu ceilalti, etc).

De parca n-ar fi destul, faptul ca ai o familie dubleaza sau tripleaza aceste probleme: nevasta are propria lista de "cerinte", copilul la fel.

Hobbyurile si pasiunile vin dupa ce cerintele primare sunt indeplinite (hrana si adapost) si ce cele mai multe ori hobby-ul se muleaza pe nivelul de trai corespondent din societate. Daca pasiunea pentru hobby e mai mare decat ce-ti permite traiul in societatea care te inconjoara, trebuie schimbat ceva. Pentru unii hobby-ul devine mod de viata.

Nu te poti impotrivi sistemului, pentru ca devii un inadaptat si izolat, eventual poti merge mai pe margine sau plutind deasupra. De asemenea, nu poti schimba sistemul ...

Dar poti schimba datele initiale: mediul in care traiesti. Schimband mediul, se schimba problemele si tendintele la care trebuie sa te aliniezi. Prioritatile se reordoneaza si intreaga viata se schimba ...

Si uite asa poti emigra, poti pleca in lume cu barca, te poti muta la sat sau la munte sau la mare. Problema e sa ai puterea sa faci asta.
 
La un bairam organizat in 2006 de "colectivu de oameni ai muncii" unde lucram, m-am dus cu motoru, imbracat in piele si cu paru pan' la cur, si s-au uitat aia ca la bau-bau, eram "out of this world" . Mie mi s-a rupt ceva de ei, mi-am bagat labele in mancarea lor indiana si am halit "cu graifaru'", am dansat oleak cu fumeile de pe-acolo, si apoi am bagat niste bautura la dulman si am tulit-o intre animalele mele pletoase, ca era prima (si ultima :() intrunire de motoare din GL.
Asa ca nu-i obligatoriu sa percutezi la statutul impus de "cultura organizationala", eu le spuneam tot timpu ca a trecut vremea comunistilor, si daca au ceva impotriva, sa ma sanctioneze, dar sa scrie si motivul sanctiunii (pana la urma s-au lasat la mana lor). Asa ca decat sa stau sa le miros beshinile si sa le ascult gargara despre politica si fotbal, ma urcam pe bicicleta sau motor si plecam pe teren, imi faceam sectoru si apoi cate o baie buna in piscina de la granulare, si plaja la curu gol pe acoperis :). Mai bine nu mai scriu, ca incepe sa-mi lipseasca vechiul meu job :p.
 
Eu unul am adoptad o vorba a unui bun prieten. Mergi cu turma dar stai la margine ca sa vezi mai devreme cand se indreapta spre prapastie.
 
Ce zicea Ibsen, gentlemen?
"The greatest threat to truth and justice is the compact majority."
Cand te nasti iti place tot. Pe masura ce imbratanesti iti displac mai multe lucruri decat iti plac. Tot asa inaintezi pana te plangi cam de tot si de toti.
In cazul meu, am descoperit ca mie imi plac oamenii din ce in ce mai putin. Nu ma mai uit la stiri pentru ca sunt dezgustat. Nu mai am incredere in nimeni pentru ca stiu ca mai devreme sau mai tarziu bunavointa si bunatatea va fi rasplatita cu ceva mean and stupid. Oamenii in marea majoritate sunt stupizi, rai, cruzi si fara compasiune, lacomi, manipulatori.
Stratul de civilizatie este la fel de subtire ca cel de pe un bilet de lotto, doar zgarai putin cu unghia si se vede adevaratul cod de barbar cu ciomagul in mana. Nu trebuie decat sa te uiti la stiri si te-ai convins (desi eu am abandonat stirile cu riscul de a ajunge un ciudat cum zicea Smokey).
De asta plec eu pe mare :) si cum a citat Skip, sa fiu gata cand se duce lumea naibii.
Asta-i un semn al varstei si al experientei. Idealismul si speranta apartine tineretului si thank God for that, ca altfel chiar ar fi sfarsitul lumii, daca toti ar gandi ca mine.
Concluzia, si iar imi vine in minte un citat, "the more I know people the more I like my dog." In cazul meu, si poate al altora de aici, marea. Si este interesant ca pe mare, fiind un element extrem, toate bolile astea de pe pamant sunt suprimate, lacomie, rautate, violenta, egoism, cam dispar toate, pentru ca viata omului se reduce la supravietuire. Deci si altii pe care ii intalnesti sunt mai "curati" si mai "sanatosi." Aici n-avem nimic de impartit si ne ajutam unii cu altii ca suntem prea mici in fata oceanului.
Dar cum ajung baietii in marina si este numai un loc de parcare sa vezi cum se transforma Dr. Jekyll Mr. Hyde. Imediat dupa ce calci pe uscat viata devine complicata si ai nevoie de bucatile alea de hartie ca sa faci orice. Viata pe mare este simplificata: stay alive!
Deci eu as vrea sa propun ca toti politicienii din G8 sa fie trimisi intr-un Vendee daca vor inca un mandat. Anybody else?
 
desi eu am abandonat stirile cu riscul de a ajunge un ciudat cum zicea Smokey
Agree, am abandonat si eu "sportul" asta de cativa ani, si chiar am fost linistit ... am trecut senin peste alegerea lui Obama, peste campania electorala, peste referendum, numele celebritatilor imi sunt neccunoscute (stiu totusi cine e Monica Columbeanu ... ) ... ma mai tin colegii la curent cu ce mai face Elodia, am auzit cu intarziere de o flacara violet ...

La cafea colegii s-au obisnuit cu mine, nu ma mai intreaba daca am vazut ultimul meci al lui Poli (blasfemie mare pe-aici sa nu te pricepi la "Poli").

La un moment dat ma pufnea si rasul ... cumparasem si eu ca tot consumatorul, la presiunea nevestei, ditamai LCD-ul -- dar nu ma uitam aproape deloc la el, doar din cand in cand la Discovery si National Geographic (mai nou am descoperit scula numita WD TV Live si cand am timp ma uit si eu la filme FullHD cu sourround, in rest desene animate ...)

Cand eram in liceu si facultate (pusca si cureaua lata ...) mergeam mult cu cortul, de obicei in Retezat sau in zona, era alta lume. Toti cei pe care-i intalneam erau "oameni buni", desi pe unii intalnit in alte medii si, asa cum zicea Christian de lupta pe parcare, erau alti oameni. Totul e relativ la mediu ...

Desi nici pe mare nu cred ca toata lumea e la fel, imi amintesc ce scria Christian in carte despre grupul de marinari din Suedia si parca descrierea era diferita de cei intalniti in locatii mai indepartate.
 
Smokey, aminteste-mi te rog ce-am scris de suedezi in carte, ca eu nu tin minte sa fi pomenit de ei acolo...poate oi fi zis ceva pe forum.
In orice caz, bineinteles ca nu toata lumea e la fel, suna rational si nimic nu e nou aici, am trait pe 3 continente si cred ca pot sa am o oarece idee despre alte culturi din lume...eu ce ziceam era ca cinismul creste cu experienta si varsta si in final nu sunt un fan mare al naturii umane. In schimb iubesc planeta asta a noastra si prin toate colturile mai intalnesc oameni speciali care imi mai dau sperante. Eu de fapt caut disperat sa ma dovedesc ca nu am dreptate, dar din pacte dovezile sunt "beyond any reasonable doubt."
Cum spuneai si tu, natura este un medicament pentru sanatatea mintala si emotionala, si cred ca majoritatea aici au acelasi sentiment de libertate, fie ea si temporara, cand sunt in natura, in Delta, pe mare, in munti. Noi suntem o minoritate ( din fericire) si intr-un fel privilegiati ca avem o pasiune si o intelegere fata de natura.

P.S. I think The Grinch is cool :)
 

Back
Sus