Remote work, sau cum sa te bucuri de barca la maxim

The Grinch is cool..dar se termina prost!

Imi place enorm ... sa calatoresc !
si sa admir frumusetea planetei... dar e si multa durere pe ea , si fiindca nu mai vreau so vad intorc capul in celalalt sens incercind sa ma amagesc ca numai exista cind eu nu o vad!
Toti cei de aici avem o trasatura comuna AVEM UN VIS (vorba lui Martin Luther King ), si sa fiu eu blamabil, dar e echivalent , chiar nu conteaza motivul ( care poate fi unul egoist sau unul mai putin egoist de impartasire cu familia sau prieteni sau chiar necunoscuti comuna a acestuia), pentru ca el contine in el imboldul copilaresc de adventura de descoperire a ceva nou mai colorant mai exotic a unei dimensiuni a libertatii. care numai e .... numai o avem in maturitatea noastra de zi cu zi, in regulile tot mai strinse a societatii civilizate a "fortei majoritatii ", mai stabile, logice, sigure si protective ... nu asta vrem pentru familiile noastre?
Natura noastra interna e mult mai blinda si mai pasnica... problema incepe cind vrem sa impunem standardul personal celuilalt, e mult mai comod si mai simplu.. cei care nu fac asta"sunt afara"chiar cind sunt intre ceilalti ! Iar uni pot chiar omori si "curata" un intreg continent ca sa isi implineasca visul de liberatate pentru care au fugit din "lumea veche". Si ca sa nu mai iau de altii incep cu mine eu "sunt soferul de care se scrie mai sus, care se bate pentru peticul de parcare care il borboloseste pe Vali cind trece cu motocicleta pe linga masina mea!" ... ma intreb dece ? si raspunsul din toate timpurile este de FRICA , frica de libertatea celuilalt, ca e mai indraznet, ca nu e mai cuminte, ca vrea ceva nou, ca eu nu o sa mai fiu sigur pe peticul ala de pamint... pentru ca ne credem in siguranta si am uitat ca putem muri in urmatoarea secunda! De aceea pe mare suntem uniti fiinca acolo ca si pe un virf de munte.. daca esti constient stii ca suntem la 1 secunda de moarte si doar impreuna mai aveam ceva sanse.... dar uitam repede !

p.s. the more I know people the more I like my dog... and my dog is old and ill and my heart is bitter!

p.p.s. ...si, si asta e o desertaciune ! (Eclesiastrul)
 
Ultima editare:
Imi place enorm ... sa calatoresc !
si sa admir frumusetea planetei... dar e si multa durere pe ea , si fiindca nu mai vreau so vad intorc capul in celalalt sens incercind sa ma amagesc ca numai exista cind eu nu o vad!
Toti cei de aici avem o trasatura comuna AVEM UN VIS (vorba lui Martin Luther King ), si sa fiu eu blamabil, dar e echivalent , chiar nu conteaza motivul ( care poate fi unul egoist sau unul mai putin egoist de impartasire cu familia sau prieteni sau chiar necunoscuti comuna a acestuia), pentru ca el contine in el imboldul copilaresc de adventura de descoperire a ceva nou mai colorant mai exotic a unei dimensiuni a libertatii. care numai e .... numai o avem in maturitatea noastra de zi cu zi, in regulile tot mai strinse a societatii civilizate a "fortei majoritatii ", mai stabile, logice, sigure si protective ... nu asta vrem pentru familiile noastre?
Natura noastra interna e mult mai blinda si mai pasnica... problema incepe cind vrem sa impunem standardul personal celuilalt, e mult mai comod si mai simplu.. cei care nu fac asta"sunt afara"chiar cind sunt intre ceilalti ! Iar uni pot chiar omori si "curata" un intreg continent ca sa isi implineasca visul de liberatate pentru care au fugit din "lumea veche". Si ca sa nu mai iau de altii incep cu mine eu "sunt soferul de care se scrie mai sus, care se bate pentru peticul de parcare care il borboloseste pe Vali cind trece cu motocicleta pe linga masina mea!" ... ma intreb dece ? si raspunsul din toate timpurile este de FRICA , frica de libertatea celuilalt, ca e mai indraznet, ca nu e mai cuminte, ca vrea ceva nou, ca eu nu o sa mai fiu sigur pe peticul ala de pamint... pentru ca ne credem in siguranta si am uitat ca putem muri in urmatoarea secunda! De aceea pe mare suntem uniti fiinca acolo ca si pe un virf de munte.. daca esti constient stii ca suntem la 1 secunda de moarte si doar impreuna mai aveam ceva sanse.... dar uitam repede !

p.s. the more I know people the more I like my dog... and my dog is old and ill and my heart is bitter!

p.p.s. ...si, si asta e o desertaciune ! (Eclesiastrul)

Sorry man, am citit de doua ori mesajul tau si nu am inteles nimic din ce vrei tu sa spui. Si se pare ca nici tu nu ai inteles nimic din mesajul meu.
 
There's something in the air, unii se cearta despre mono versus multi, altii despre Grinch :D. Hei baieti, make boats, not war, sau macar dati-va ca impaiatu cu canoea cu patine pe gheata :).
 
Ai dreptate, pe forum a fost: http://forum.barcaholic.ro/showthread.php?p=9448#post9448 ... am facut eu un mix, scuze :eek:

Ok, sa incerc sa explic. Am un respect sincer pentru suedezi pentru ca acolo am invatat sa navighez si datorita lor am o gandire solida care m-a dus cu bine peste ape mari. Presiunea de grup este foarte pozitiva in randul marinarilor pentru ca te face sa intelegi importanta deciziilor pe mare si responsabilitatea pe care o ai. In acelasi timp, prin fiecare marina este un grup de "citizens" care sunt mari teoristi si sperie noi venitii fara ca ei sa aiba experienta directa de apa adanca. Si asta independent de unde te afli, localnicii isi fac realitatea lor si formeaza pe toti in jurul acelei realitati.
Cei pe care ii intalnesti departe, prin Pacific, Oceanul Indian, nu toti bineinteles, dar unii dintre ei sunt extrem de interesanti. Exemplu, l-am intrebat pe un batranel cu o a barcuta de lemn in Aitutaki, cum e Noua Zeelanda. A zambit si mi-a zis ca acum 40 de ani, cand a plecat el de acasa, era foarte frumos. Am intalnit o famile cu un baiat de 18 ani care nu au avut niciodata o casa. Baiatul s-a nascut si a trait pe barca toata viata lui.
Personal am fost intotdeauna atras de excentrici si oameni cu mintea independenta care si-au facut drumul lor in viata fara siguranta si confortul turmei. Asta-i tot. Subiectiv si personal, nu regula pentru toata lumea si nici ultimul cuvant.
 
:D corect !

recitind de dimineata suna altfel ( si fara niste beri la bord), am darul de a gindi alambicat despre motivatia aspiratiei mele marine cu vele si natura umana ! scuze de incoerenta ! :confused:
 
Paul, mie mi-a placut mult ce ai scris, chiar voiam sa-ti raspund ca frica de care spuneai se vindeca prin constructia unei barci si plimbarea cu ea pe balta :). Si eu incerc sa vad doar partea frumoasa a locurilor pe unde ma plimb, cu toate ca nu prea reusesc. Asta e boala noastra, suntem prea empatici si involuntar punem totu la suflet. Eu m-am imunizat demult vizavi de relatiile inter-umane si societatea de azi, nu pot sa spun ca m-a invadat frica, ci doar oboseala. De asta am renuntat sa ma dau cu motoru si sa-mi rup capu in trafic cu toti cacanarii (nu e cazul tau :)), am redus cultivarea "relatiilor" la strictul necesar, si prefer sa-mi petrec timpul in liniste, bucuros ca am un cuibar virtual unde ma intalnesc cu ciudati ca mine :p. Pana la urma cea mai importanta avere pe care o avem e sanatatea si buna dispozitie, plimbandu-ne undeva pe balta sau prin padure, intr-o gashca de golani care nu se predau vreodata in fatza batranetii ;).
 
Lots of Easterlies* recent, Bon Accord a fi un loc bun si oricum ar trebui sa fie pe lista de "must do".

PS: Berea e la rece, nu stiu cit rezista.

-----------------------------------------------------------------
* Big Hi south of NZ & Tropical cyclone about Islands on a SW path, probabil o va tine asa vreo 10 zile?
 
yes, am fost de doua ori ancorat la Bon Accord, imi place acolo, de fapt acolo m-a speriat un wallaby in padure de mi-a stat inima. Cool, de acord, Bon Accord atunci. Eu aduc vinul...facem un miel kiwi la gratar la mine in cockpit?
 
Ok, sa incerc sa explic. Am un respect sincer pentru suedezi pentru ca acolo am invatat sa navighez si datorita lor am o gandire solida care m-a dus cu bine peste ape mari. Presiunea de grup este foarte pozitiva in randul marinarilor pentru ca te face sa intelegi importanta deciziilor pe mare si responsabilitatea pe care o ai. In acelasi timp, prin fiecare marina este un grup de "citizens" care sunt mari teoristi si sperie noi venitii fara ca ei sa aiba experienta directa de apa adanca. Si asta independent de unde te afli, localnicii isi fac realitatea lor si formeaza pe toti in jurul acelei realitati.
Cei pe care ii intalnesti departe, prin Pacific, Oceanul Indian, nu toti bineinteles, dar unii dintre ei sunt extrem de interesanti. Exemplu, l-am intrebat pe un batranel cu o a barcuta de lemn in Aitutaki, cum e Noua Zeelanda. A zambit si mi-a zis ca acum 40 de ani, cand a plecat el de acasa, era foarte frumos. Am intalnit o famile cu un baiat de 18 ani care nu au avut niciodata o casa. Baiatul s-a nascut si a trait pe barca toata viata lui.
Personal am fost intotdeauna atras de excentrici si oameni cu mintea independenta care si-au facut drumul lor in viata fara siguranta si confortul turmei. Asta-i tot. Subiectiv si personal, nu regula pentru toata lumea si nici ultimul cuvant.

sper sa nu jignesc pe nimeni cu urmatorul post.....referitor la suedezi....am un coleg polonez fost sef inginer pe feribot Polonia Suedia....in timpul razboiului din Bosnia....ducea multi imigranti-refugiati de razboi in suedia....cu feribotul plin de familii...dar a observat ca la intoarcerea din Suedia mereu erau si persoane neacceptate ca refugiati.....si toti erau ba batrani, ba bolnavi, etc.....si apoi a intrebat un coleg suedez despre ce e vorba....si omul a fost lamurit.....suedezii stau prost la fondul genetic fiind in numar mic....vreo 8 milioane si ceva.....deci sub acoperirea umanitara guvernul de fapt avea alte scopuri....despartind familii, schimband destine, etc.....dar iarasi ma intorc si spun: nu exista popoare bune sau rele ci numai oameni buni sau rai.....
Vant din pupa la toti!
 

Back
Sus