Remote work, sau cum sa te bucuri de barca la maxim

In 1988, citind "Aventuri cu vele" a lui Nicolae Carp, am ramas fascinat de arhitectul englez care bantuia Mediterana cu iahtul intre locatiile in care lucra. Ideea a prins radacini in mintea mea, si in momentul cand am luat contact cu internetul wireless, m-am gandit la posibilitatea de remote work, in asa fel incat sa nu fie nevoie sa mergi la munca la program.

Avand in vedere ca nu am rude bogate si nu-mi place sa pup in cur politicieni ca sa prind contracte pe bani publici pentru tot felul de rahaturi, de ani buni am muncit atat ca angajat, cat si pe cont propriu, cu rezultate excelente dpdv personal. In prezent am o afacere mica rezonabila, dar care imi papa mare parte din timp.

Punand cap la cap experienta pe care o am (Autocad, Tribon, Multisurf, intretinere aplicatii de proces) si disponibilitatea de invatare continua, in prezent fac sapaturi sa vad daca se poate concretiza ideea mea de a lucra remote. Am discutat in acest sens si cu Smokey, fiindca nu mai am chef sa-mi pierd timpul dand din coada ca pestele pe uscat, angrenat in treburi insipide. Cat e cald as sta pe barca si as lucra pe comp, poate as pleca pe afara (asa as scapa si de carnatii din ANR si YCRR :p), iar iarna as sta acasa, sau peste ani chiar in emisfera australa :rolleyes:. Cred ca ar fi cea mai frumoasa viata pentru un velist. Haideti sa dezvoltam subiectul, ca e de mare interes.
 

Atașamente

  • Pescuit la Capul Tuzla.jpeg
    Pescuit la Capul Tuzla.jpeg
    32.5 KB · Vizualizări: 222
  • Redbrook.jpg
    Redbrook.jpg
    28.6 KB · Vizualizări: 224
  • Portul Mangalia (foto Bluewave).jpg
    Portul Mangalia (foto Bluewave).jpg
    32.8 KB · Vizualizări: 223
  • Cockpitul in lumina apusului (foto Bluewave).jpeg
    Cockpitul in lumina apusului (foto Bluewave).jpeg
    66.2 KB · Vizualizări: 223
  • Buoy (foto Bluewave).jpeg
    Buoy (foto Bluewave).jpeg
    47.8 KB · Vizualizări: 225
  • Baia de seara (foto Bluewave).jpeg
    Baia de seara (foto Bluewave).jpeg
    47.7 KB · Vizualizări: 231
  • Iesirea din port.jpg
    Iesirea din port.jpg
    31.8 KB · Vizualizări: 216
  • Regina Maria.jpg
    Regina Maria.jpg
    58.5 KB · Vizualizări: 218
  • Apus de soare la Vadu (foto Bluewave).jpeg
    Apus de soare la Vadu (foto Bluewave).jpeg
    54.4 KB · Vizualizări: 220
  • F222.jpg
    F222.jpg
    36.5 KB · Vizualizări: 219
  • Fantoma.jpg
    Fantoma.jpg
    39.6 KB · Vizualizări: 223
Ultima editare:
In 1988, citind "Aventuri cu vele" a lui Nicolae Carp, am ramas fascinat de arhitectul englez care bantuia Mediterana cu iahtul intre locatiile in care lucra. Ideea a prins radacini in mintea mea, si in momentul cand am luat contact cu internetul wireless, m-am gandit la posibilitatea de remote work, in asa fel incat sa nu fie nevoie sa mergi la munca la program.

Avand in vedere ca nu am rude bogate si nu-mi place sa pup in cur politicieni ca sa prind contracte pe bani publici pentru tot felul de rahaturi, de ani buni am muncit atat ca angajat, cat si pe cont propriu, cu rezultate excelente dpdv personal. In prezent am o afacere mica rezonabila, dar care imi papa mare parte din timp.

Punand cap la cap experienta pe care o am (Autocad, Tribon, Multisurf, intretinere aplicatii de proces) si disponibilitatea de invatare continua, in prezent fac sapaturi sa vad daca se poate concretiza ideea mea de a lucra remote. Am discutat in acest sens si cu Smokey, fiindca nu mai am chef sa-mi pierd timpul dand din coada ca pestele pe uscat, angrenat in treburi insipide. Cat e cald as sta pe barca si as lucra pe comp, poate as pleca pe afara (asa as scapa si de carnatii din ANR si YCRR :p), iar iarna as sta acasa, sau peste ani chiar in emisfera australa :rolleyes:. Cred ca ar fi cea mai frumoasa viata pentru un velist. Haideti sa dezvoltam subiectul, ca e de mare interes.

Ideea de a face un ban cinstit şi în acelaşi timp de a străbate lumea de la port la port, de la ţară la ţară, de la continent la continent, nu este nouă şi toţi navigatorii se confruntă cu ea. La noi este mai problematic, aproape imposibil să găseşti un angajator autohton pentru care să lucrezi astfel.
Marius Albu a plecat în jurul lumii fără bani, fiind nevoit să lucreze în Grecia, apoi în Saint Martin.

În general, se poartă micile munci prin porturi, la alţi navigatori, deoarece este în general interzis să munceşti ca străin în micile state insulare, din motive de protecţie e forţei de muncă locale. Unii ştiu să repare o instalaţie electrică, alţii alectronice, frizuri, etc.

Alţii vând diverse lucruri celorlaţi, precum filme pe DVD, dacă există aparatură de producţie la bord, sau scriu articole pentru reviste nautice din ţările de baştină.

Chiar dacă iahtingul este perceput ca o ocupaţie a bogaţilor, în realitate nu este chiar aşa şi mulţi pleacă în călătorii de ani întregi, fără mare lucru în buzunare. Cu o bună informare şi cumpătare şi autononmie energetică, poţi petrece cel puţin o vară de neuitat ancorând în golfuri, sau trăgând în porturi pescăreşti la Mediterana. :skip:
 

Atașamente

  • 1000338_10151665691789370_1234935416_n.jpg
    1000338_10151665691789370_1234935416_n.jpg
    63.6 KB · Vizualizări: 1,046
  • 1236753_10151665693364370_625763875_n.jpg
    1236753_10151665693364370_625763875_n.jpg
    87.4 KB · Vizualizări: 957
  • 1176385_10151665690934370_1893696526_n.jpg
    1176385_10151665690934370_1893696526_n.jpg
    88.4 KB · Vizualizări: 968
  • P1010525.jpg
    P1010525.jpg
    103.8 KB · Vizualizări: 967
  • P1010517.jpg
    P1010517.jpg
    54.9 KB · Vizualizări: 960
  • P1010527.jpg
    P1010527.jpg
    121.2 KB · Vizualizări: 966
Internet pe barca

Salutari!
Are cineva idee de vreo solutie de a avea internet pe barca?
GSM, satelit, ceva...
Daca nu e deja cineva care foloseste as fi bucuros si numai cu ideile...
Pe curand!
 
La noi este mai problematic, aproape imposibil să găseşti un angajator autohton pentru care să lucrezi astfel.
:skip:

Eu am peste 100 clienti pe care nu i-am vazut la fata si lucram de peste patru ani...problema mea este ca produc articole din folie de plastic ( spatiu productie, utilaje, flux materie prima-produse finite prin curierat...etc ...) .
Vali poate oferi clientilor, cu care comunica prin prin e-mail , produse sub forma de mici aplicatii softwere pentru rezolvarea problemelor lor, fara a fi necesar apelarea la marile firme de softwere ,care te cam poarta cu aminari ...Poate in Romania nu va gasi clienti pentru cea ce face el ( Autocad..etc...desi eu cred contrariu...) dar sunt convins ca pe net va gasi cerere pentru munca lui....totul depinde de seriozitate si respectarea termenelor de executie...cu timpul va avea un renume si nu va mai fi necesar sa caute el de lucru...
Eu as incepe prin a-mi crearea unui site web in ro si en ( *.com )pe care sa postez ofeta mea, as continua cu publicitate ( niciodata agresiva de genul e-mailuri nesolicitate...etc) si cu onorarea primelor comenzi fiind inca locat "on shore"...cit timp imi fac un portofoliu minim pentru supravietuire complet independent , pentru a "tine cursul" , as cauta o ambarcatiune adecvata acestui mod de viata, dupa care as aprofunda capitolul independeta energetica si hardware-softwere necesar accesului internet pe barca .
Poate sunt prea optimist in acest sens dar eu cred ca a trai pe barca 365 zile pe an si a obtine venitul necesar prin lucru pe net e perfect realizabil.:iupi:
 

Atașamente

  • 5.jpg
    5.jpg
    56 KB · Vizualizări: 1,702
  • 4.jpg
    4.jpg
    50.3 KB · Vizualizări: 955
  • 3.JPG
    3.JPG
    95.2 KB · Vizualizări: 975
  • 2.jpg
    2.jpg
    65.7 KB · Vizualizări: 1,385
  • 1.jpg
    1.jpg
    49.1 KB · Vizualizări: 1,490
Salut Stefan, exact la asta ma refeream, sa lucrez exclusiv aplicatii sau proiectare, fara sa am de-a face cu bunuri tangibile (ca in prezent) sau sa trebuiasca sa merg la program. Problema e ca, fiind dedicate domeniului naval, in programele Tribon, Multisurf, si chiar A-cad se lucreaza in echipa, chiar si afara. Asa ca alternativa cea mai buna ar fi ceva mentenanta web, sau dezvoltare de aplicatii dedicate, dar sunt la inceput in asta si cred ca am concurenta din partea "tigrilor asiatici" ca Smokey sau Remyx :), dar asta ma stimuleaza.

Cat despre partea cu alegerea barcii, asigurarea independentei energetice si a conexiunii web, din fericire in prezent oferta este vasta, si in plus sunt bricoleur de cand ma stiu, si sunt sigur ca am s-o scot la capat. Cum ai spus si tu, sunt convins ca se poate trai in felul asta, pentru ca exista exemple de "strainezi" din specia asta.

O problema mai delicata e formarea echipajului impreuna cu sotia si copilu', care inca nu s-au calificat macar ca mus :), dar, vazand exemplul tau-familie de marinari charteristi, cred ca vom reusi si noi.

In incheiere, pot spune ca datorez lui Skipper hotararea de a-mi schimba radical habitatul. Asta vara, vazandu-l ce netulburat isi savura berea pe Francine, si povestind ce oameni deosebiti a intalnit prin marinele Mediteranei, mi-am amintit ce hotarat eram in '90, cand am terminat liceul, sa plec pe mare fara sa ma uit in urma, si se pare ca abia acum clipa aceea se apropie ;). S udovolistviem, Skipper :)
 
O problema mai delicata e formarea echipajului impreuna cu sotia si copilu', care inca nu s-au calificat macar ca mus :), dar, vazand exemplul tau-familie de marinari charteristi, cred ca vom reusi si noi.

Nu te îngrijora pentru asta, sunt multe familii care au pus cap pe aventură şi descoperire. Eu unul, dacă aş avea copii, aş fi fericit să îi învăţ ce înseamnă cu adevărat lumea şi să îi ţin departe, în acest fel, de mizeria în care a eşuat societatea noastră.
 
Vali, ce vrei tu se poate, si teoretic si practic. Problema e de a fi la locul potrivit in momentul potrivit. Nu stiu cum e stadiul la proiectari navale si joburile conexe, dar in soft exista siteuri de intermediere, ex. rentacoder.com, unde iti poti gasi clienti (cu ceva dezavantaje, in materie de costuri).

Ai incercat sa trimiti oferte de colaborare unor companii de afara? Daca prinzi cativa clienti seriosi care sa te alimenteze cu comenzi si incepe sa mearga afacerea poti sa incepi sa te gandesti la relocare. Deocamdata nu m-as baza pe piata locala din Romania pentru a-mi asigura mijloacele de trai remote.

Daca vrei exemplul personal, jobul meu secundar este web-development. N-am vazut la fata decat 0.5% din clientii si colaboratorii pe care-i am sau care i-am avut, deci as putea sa zic ca ma pot duce cu barca aiurea si sa fac totul online, dar .... (si aici vine "dar"-ul tipic romanesc) ... toti vor luna de pe cer, daca se poate ieri sa fie gata, pe gratis, plata la anul ... nesfarsite modificari gratis, etc, etc. Stiu ca se pot rezolva cu contracte si chestii mai stricte toate astea, dar trebuie sa ai ceva stomac :sail:

Tot vorbind de soft, am o cunostinta care lucreaza remote (din Romania) pentru o firma din US, unde a fost angajat cativa ani. A facut un deal cu ei, s-a mutat aici, ei au fost de acord cu stilul asta de lucru si cu un salar mai mic cu 25% - dar mare pt. Romania. Dar este singurul caz pe care-l cunosc.

De-a lungul timpului am avut si colaboratori din Germania, US si Australia -- au fost de departe cei mai seriosi din orice punct de vedere. De aceea zic, mai degraba colaborezi cu cineva de afara, care merge pe principiul "win-win" si care e destupat la minte.

Cred ca meserii "remote" pot fi si cele creative: literatura, arta ... Bineinteles, sa ai si "fani" :skip:

Sau sa ai o "matusa Tamara" :p
 
tot internet pe barca

... in speranta ca voi gasi ceva idei concrete am inceput prin a citi forumul asta cap coada... munca mea se potriveste la fix cu orice locatie care are internet asa ca eu daca as rezolva problema asta ar fi o chestie minunata ;)
 
Cred ca meserii "remote" pot fi si cele creative: literatura, arta ... Bineinteles, sa ai si "fani" :skip:

Ce m-ai nimerit aici... :cool:Ca scriitor, dacă obţii un contract bun şi ţi se vând 20 000 de exemplare în România, se cheamă că eşti autor de best-seller. Ca informaţie diversă, dacă nu eşti Mihaela Rădulescu sau Dan Chişu, poţi spera la 5-12 % din vânzări. E de ajuns totuşi, deoarece până la sfârşitul banilor poţi veni cu altceva.

PS: A citit cineva ceva de Dan Chişu sau Mihaela Rădulescu? b-)
 
... in speranta ca voi gasi ceva idei concrete am inceput prin a citi forumul asta cap coada... munca mea se potriveste la fix cu orice locatie care are internet asa ca eu daca as rezolva problema asta ar fi o chestie minunata ;)

Salut man, atata vreme cat ai acoperire, adica in zonele costiere sau pe ape interioare, cel mai bine e prin telefonia mobila - GSM (Vodafone, Orange) sau CDMA (Zapp), asta in Ro. Skipper de exemplu stiu ca intra pe net prin Zapp, si mai e un baiat de la Constanta, Stefan, care ne-a scris pe forumul Softpedia direct de pe barca. Nu stiu deocamdata cum e cu net-ul in roaming, dar cred ca se poate sa cumperi cartela prepay din tara unde esti.

Pentru offshore, din ce stiu accesul se face prin telefonie mobila prin satelit, dar e scump, se folosesc telefoane Iridium. Nu cunosc detalii suplimentare, dar ne putem interesa. Oricum, offshore e inca departe pentru mine.
 
..., atata vreme cat ai acoperire, adica in zonele costiere sau pe ape interioare, cel mai bine e prin telefonia mobila - GSM (Vodafone, Orange) sau CDMA (Zapp), asta in Ro...

In august in Marina Novigrad pentru acces wireless 24 ore am platit 8 eur, locul la ponton 50 eur/24 ore...cred ca la baliza eram mai fericit...dar nu am vrut sa fortez echipajul...
Pentru accesul in RO prin Orange 1,5G trafic 10 eur/luna...dar se pare ca preturile vor mai scadea.
Accesul date in roaming e ucigator ...dar cine stie in viitor...?( in urma cu 10 ani eccesul la internet era cu mult mai dificil... )
Lasind la o parte etapele inevitabile pentru a ajunge sa traiesti pe barca , eu cred ca cel mai important este aceasta idee..., dorinta de a fi cu adevarat LIBER..., decizia individului de a nu se lasa tras in jos de mocirla in care se adinceste societatea... , repulsia care te incearca in fata meschinariei compatriotilor in goana nebuna dupa un trai iluzoriu , care in mintea multora se cintareste in numarul banilor..., aceasta idee poate fi farul pe care il astepti cu infrigurare pentru a gasi o ruta mai ferita prin uraganul vietii.
Speranta ca intr-o buna zi voi fi cu adevarat liber m-a ajutat sa fac citeva progrese in aceasta directie.Am alocat 8 ani pentru pregatiri, am luat-o de jos : acumularea cunostiintelor teoretice si practice necesare navigatiei cu accent pe navigatia in solitar, birocratia pentru obtinerea permisului ( ..in prezent pregatirea pentru "B"...), practica pe mare...cit mai multa practica pe mare..., in paralel asigurarea suportului financiar ( nu in ultimul rind pregatirea pshihologica a viitorului echipaj...ma refeream la secund...:D ). Au mai ramas sapte ani pe care vreau sa-i traiesc intens , cu pregatiri in cel mai mic detaliu,de multe ori telul atins devine umbrit de frumusetea drumului parcurs pentru atingerea acestuia...
Sper ca nu v-am plictisit cu gindurile mele, dar Vali a cam pus " degetul pe rana" cu thread-ul asta...::)
 
Foarte frumos ai sintetizat ceea ce ne framanta si pe noi. La mine asta e boala veche, dupa cum spuneam, in 1990 eram hotarat ireversibil (credeam eu :) ). Eram un balaur de 18 ani flamand sa vad lumea de pe mare, fara sa fiu insa chiar afon in ce inseamna asta. Pana atunci bantuisem pe apa destul, cu taica-miu la pescuit pe orice vreme, si lucrasem la barci de salvare in liceu in practica, si la marangozerie la pescarie. Insa cel mai mult imi placea tot pe mare, si am avut cateva ocazii super sa vad ce inseamna vela.

Problema a fost ca nu m-am indurat de ai mei, fiind in varsta, gandindu-ma ca mai bine plec in concediu si-mi fac damblaua. Asa ca am purces ca orice om "normal" sa-mi fac o situatie, o familie, o casa cu tot ce trebuie pe langa ea, si bineinteles o barca :). Pana acum am realizat cam tot ce mi-am propus, inclusiv independenta financiara, lucrand pe cont propriu. Insa m-am trezit azi ca tot ce ma inconjoara ma ingretoseaza la maxim, incepand de la imbecilitatea de la TV si terminand cu jegosii cu care ma calc pe gat in trafic sau la iarba verde. Si din pacate treaba se impute din ce in ce mai rau, si nu mi-e de mine, ca am "chielea groasa", ci de cocutza mea, care nu as vrea vreodata sa cunoasca jegul dimprejur. Si oricum, viitorul pe uscat se arata din ce in ce mai urat.

Pe de alta parte, si marea cam pute de tartani de toate nationalitatile, dar mai mult in zonele costiere. Cred totusi ca e loc suficient pentru inca un animal de apa. Nu iau totusi deloc in gluma toata treaba asta, care trebuie planificata de la finante si seaworthiness pana la starea de perfecta sanatate. Va fi greu pentru sotie totusi, care iubeste apa ca pisica :). Oricum, singura chestie care ma sperie e ce am sa fac la batranete, si daca copilul meu va indragi stilul asta de viata sau ma va condamna forever. Si totusi, decat sa-i las mostenire cel mult o casa si o afacere efemera intr-o tara de kkt, parca mai bine i-as lasa ca mostenire intreaga lume larga, si cand vom inchide ochii sa spunem "ce film interesant a fost viata asta" :rolleyes:
 
Ultima editare:
... Skipper de exemplu stiu ca intra pe net prin Zapp, si mai e un baiat de la Constanta, Stefan, care ne-a scris pe forumul Softpedia direct de pe barca. ...

Nu mai intru de pe Zapp! Zapp sucks! Zapp = shit! D p zapp nu am putut intra pe net nici din golful Sacalin darmite din larg! Nici macar cu antena urcata pe catarg si amplificat semnalul! Unbelievable!
Nu asta e solutia, prin telefonia mobila sau satelit! Au gasit-o altii inaintea noastra si e simpla rau! Vali, acum nici la Tl nu mai intru de pe Zapp ci de pe o retea wireless locala.
Acum sant in Turcia dar dezvolt subiectul sapt viitoare cand revin la matca!

PT TOTI CARE SE GANDESC SA SE MUTE PE BARCA CU FAMILION, BEBEL, CATZEL & PURCEL: E FEZABIL CHIAR SI IN CONDITIILE DIN ROMANIA. E MAI IEFTIN DECAT S-AR PUTEA CREDE DAR E O ALTA LUME FATA DE CEA CU CARE NE-AM OBISNUIT.
DETALII NEXT WEEK!
 

Atașamente

  • DSC02359.jpg
    DSC02359.jpg
    40.7 KB · Vizualizări: 174
  • DSC02368.jpg
    DSC02368.jpg
    61.6 KB · Vizualizări: 182
  • DSC02372.jpg
    DSC02372.jpg
    47.1 KB · Vizualizări: 177
  • DSC02374.jpg
    DSC02374.jpg
    43.8 KB · Vizualizări: 186
  • DSC02376.jpg
    DSC02376.jpg
    40.7 KB · Vizualizări: 183
  • DSC02381.jpg
    DSC02381.jpg
    35.9 KB · Vizualizări: 173
  • DSC_0186.jpg
    DSC_0186.jpg
    49.3 KB · Vizualizări: 186
  • DSC_0187.jpg
    DSC_0187.jpg
    35.9 KB · Vizualizări: 176
  • DSC_0189.jpg
    DSC_0189.jpg
    44.8 KB · Vizualizări: 194
  • DSC_0193.jpg
    DSC_0193.jpg
    111.8 KB · Vizualizări: 180
  • DSC_0198.jpg
    DSC_0198.jpg
    114.2 KB · Vizualizări: 176
  • DSC_0200.jpg
    DSC_0200.jpg
    53 KB · Vizualizări: 179
  • DSC_0212.jpg
    DSC_0212.jpg
    55 KB · Vizualizări: 185
  • DSC02286.jpg
    DSC02286.jpg
    47.1 KB · Vizualizări: 173
  • DSC02347.jpg
    DSC02347.jpg
    34.4 KB · Vizualizări: 173
  • DSC02271.jpg
    DSC02271.jpg
    40.6 KB · Vizualizări: 181
  • DSC02263.jpg
    DSC02263.jpg
    57.5 KB · Vizualizări: 180
  • DSC02319.jpg
    DSC02319.jpg
    31.5 KB · Vizualizări: 184
  • DSC02257.jpg
    DSC02257.jpg
    45.3 KB · Vizualizări: 183
  • DSC02274.jpg
    DSC02274.jpg
    52.7 KB · Vizualizări: 186
  • DSC02275.jpg
    DSC02275.jpg
    31.2 KB · Vizualizări: 183
  • DSC02284.jpg
    DSC02284.jpg
    33.4 KB · Vizualizări: 190
  • DSC02289.jpg
    DSC02289.jpg
    26 KB · Vizualizări: 189
  • DSC02366.jpg
    DSC02366.jpg
    58.1 KB · Vizualizări: 175
  • DSC02306.jpg
    DSC02306.jpg
    31.8 KB · Vizualizări: 187
  • DSC02268.jpg
    DSC02268.jpg
    85.2 KB · Vizualizări: 186
  • DSC02320.jpg
    DSC02320.jpg
    29.9 KB · Vizualizări: 181
  • DSC02340.jpg
    DSC02340.jpg
    21.7 KB · Vizualizări: 182
O varianta interesanta ar fi si o vacanta prelungita, adica din mai-iunie pana in septembrie sa stai pe barca prin mediterana, cu ceva remote-work :cool:


Acum sant in Turcia dar dezvolt subiectul sapt viitoare cand revin la matca!
Vant bun .... :skip: asteptam povestiri
 

Atașamente

  • DSC00716.jpg
    DSC00716.jpg
    84.2 KB · Vizualizări: 211
  • DSC00711.jpg
    DSC00711.jpg
    56.3 KB · Vizualizări: 210
  • DSC00709.jpg
    DSC00709.jpg
    56.6 KB · Vizualizări: 213
  • DSC00706.jpg
    DSC00706.jpg
    71.7 KB · Vizualizări: 208
  • DSC00705.jpg
    DSC00705.jpg
    81.7 KB · Vizualizări: 205
  • DSC00702.jpg
    DSC00702.jpg
    88.7 KB · Vizualizări: 208
  • DSC00717.jpg
    DSC00717.jpg
    82.4 KB · Vizualizări: 200
  • DSC00720.jpg
    DSC00720.jpg
    53.3 KB · Vizualizări: 210
  • DSC00721.jpg
    DSC00721.jpg
    60.1 KB · Vizualizări: 209
  • DSC00724.jpg
    DSC00724.jpg
    48.2 KB · Vizualizări: 209
  • DSC00725.jpg
    DSC00725.jpg
    38.1 KB · Vizualizări: 204
  • DSC00739.jpg
    DSC00739.jpg
    99.7 KB · Vizualizări: 210
  • DSC00741.jpg
    DSC00741.jpg
    68.5 KB · Vizualizări: 202
  • DSC00742.jpg
    DSC00742.jpg
    29.9 KB · Vizualizări: 204
  • DSC00700.jpg
    DSC00700.jpg
    76.4 KB · Vizualizări: 213
  • DSC00699.jpg
    DSC00699.jpg
    34.7 KB · Vizualizări: 217
  • DSC00662.jpg
    DSC00662.jpg
    57.2 KB · Vizualizări: 229
  • DSC00667.jpg
    DSC00667.jpg
    53.4 KB · Vizualizări: 213
  • DSC00672.jpg
    DSC00672.jpg
    31.8 KB · Vizualizări: 215
  • DSC00675.jpg
    DSC00675.jpg
    33 KB · Vizualizări: 216
  • DSC00676.jpg
    DSC00676.jpg
    32 KB · Vizualizări: 224
  • DSC00678.jpg
    DSC00678.jpg
    48.7 KB · Vizualizări: 226
  • DSC00679.jpg
    DSC00679.jpg
    95.2 KB · Vizualizări: 223
  • DSC00680.jpg
    DSC00680.jpg
    77.8 KB · Vizualizări: 211
  • DSC00681.jpg
    DSC00681.jpg
    83.6 KB · Vizualizări: 220
  • DSC00682.jpg
    DSC00682.jpg
    81.7 KB · Vizualizări: 213
  • DSC00683.jpg
    DSC00683.jpg
    87.1 KB · Vizualizări: 206
  • DSC00684.jpg
    DSC00684.jpg
    88.1 KB · Vizualizări: 207
  • DSC00687.jpg
    DSC00687.jpg
    64.4 KB · Vizualizări: 216
  • DSC00694.jpg
    DSC00694.jpg
    82.1 KB · Vizualizări: 217
  • Piata ambulanta.jpg
    Piata ambulanta.jpg
    85.5 KB · Vizualizări: 199
  • Piata de peste.jpg
    Piata de peste.jpg
    73.1 KB · Vizualizări: 211
...
PT TOTI CARE SE GANDESC SA SE MUTE PE BARCA CU FAMILION, BEBEL, CATZEL & PURCEL: E FEZABIL CHIAR SI IN CONDITIILE DIN ROMANIA. E MAI IEFTIN DECAT S-AR PUTEA CREDE DAR E O ALTA LUME FATA DE CEA CU CARE NE-AM OBISNUIT.
DETALII NEXT WEEK!

Nice!
Acum ma simt ca la televizor cand vad o reclama dinaia (teaser sau cum se cheama) si abia astept sa vad despre ce e vorba... skipper cred ca lucreaza in publicitate :)
Abia asteptam skipper saptamana viitoare!!!
 
PT TOTI CARE SE GANDESC SA SE MUTE PE BARCA CU FAMILION, BEBEL, CATZEL & PURCEL: E FEZABIL CHIAR SI IN CONDITIILE DIN ROMANIA. E MAI IEFTIN DECAT S-AR PUTEA CREDE DAR E O ALTA LUME FATA DE CEA CU CARE NE-AM OBISNUIT.
DETALII NEXT WEEK!

Te cred, cu ani in urma stateam doar pe barca toata vara, da' pe Dunare, si eram holtei, nu familist ca acum :)
 
Ultima editare:
O varianta interesanta ar fi si o vacanta prelungita, adica din mai-iunie pana in septembrie sa stai pe barca prin mediterana, cu ceva remote-work :cool:
Vant bun .... :skip: asteptam povestiri

Am facut eu asa in 2007: am stat pe barca din iunie pana in noiembrie si toate bune si frumoase pana cand trebuie sa te intorci la rutina vietii pe uscat. Te doare sufletul si ultima celula din tine cere inapoi la starea de baltaretz!
Ori una, ori alta, daca le-amesteci te cam doare capul dupa!
 
Nice!
Acum ma simt ca la televizor cand vad o reclama dinaia (teaser sau cum se cheama) si abia astept sa vad despre ce e vorba... skipper cred ca lucreaza in publicitate :)
Abia asteptam skipper saptamana viitoare!!!

Nu lucrez in publicitate, ci pe proiecte de finantare UE, WB si alti donori. Asta imi permite sa lucrez cand vreau si cat vreau. In rest pe barca!
 
... viitorul pe uscat se arata din ce in ce mai urat.
Aprob pozitiv 110%!
Pe de alta parte, si marea cam pute de tartani de toate nationalitatile, dar mai mult in zonele costiere.
Asa e, mai ales la noi! Pe afara ai de ales. Daca iti plac fitzele si rashinile, sant locuri si pt asa ceva, no problem, senor!
Daca nu iti plac si tot ce iti doresti e liniste, pace, buna intelegere si putin pilaf cu rulouri de caracatita udate cu retzina rece, se gaseste din belsug. Din ce-am vazut eu majoritatea traitorilor pe termen lung pe barci sant din a doua categorie.
Eram la Vonitza GR si am vazut ca la un cheu neamenajat erau barci una langa alta. M-am dua la unul cu steag englezesc si l-am intrebat cine e stapan acolo. Raspunsul lui a fost edificator: only us, nice people!
Geme lumea marina de nice people. Daca ma intrebati ce-am vazut mai mult in 2700mile am sa raspund ca 90% nice people si 10% rasini cu pasarele hidraulice.
Dupa ce stai o luna doua pe barca si numai pe barca ti se cam schimba perceptia despre lume si viata. Lucrurile pe care le credeai importante inainte nu prea mai valoreaza si pui pret pe lucruri pe care inainte nu le banuiai.
De exemplu ti se rupe de cum te imbraci si cum arati, tu, ai tai si barca. important e feel good-ul.
Descoperi ca te descurci cu foarte putini bani spre deloc si ca sume care inainte ti se pareau derizorii iti ajung sa traiesti chiar bine.
De eexemplu eu cand mi-am luat barca, proprietarul mi-a spus la instructaj ca el a pus un rezervor de apa dulce f mare dar o cambuza f mica. De ce? "Pt ca mancarea o ai sub barca oriunde te duci." Avea dreptate, am trait din pescuit o vara intreaga. Pescuiam cu arbaleta in fiecare zi cati calcani voiam sa am pe gratar, o fi bine, o fi rau? Atat peste era incat nici macar n-am incercat sa gatesc scoici sau crabi, nici de pofta. Scoici gasesti peste tot, am fost uimit cate gasesti in Delta daca dai un pic malul la o parte. In Delta iti sare pestele in barca, veneau lipovenii sa intrebe ce avem nevoie si faceam troc un caras contra un pahar de bere. O fi bine? Deci mancare din belsug si nu se compara cu ce luam din superhiperparamarketuri!
Nu iau totusi deloc in gluma toata treaba asta, care trebuie planificata de la finante si seaworthiness pana la starea de perfecta sanatate. Va fi greu pentru sotie totusi, care iubeste apa ca pisica :).
Cu cat planuim mai mult cu atat gasim mai multe impedimente la a ne indeplini visul. Nu poti planifica tot ce ti se poate intampla in 40.000 de km. orba reclamei:
Am remarcat un lucru: erau mai fericiti cei cu mijloace reduse decat cei cu super barci. Am vazut la Nidri GR un cuplu de batranei pe o barca cred ca avea 6 m, scria pe ei Happy people. E mica dar e a noastra. Cu barcile e cum cu femeile: pentru satisfactie marimea nu conteaza dar nu strica sa fie mai mare!
Un lucru e indispensabil: un partener cu care sa te intelegi bine. Viata pe barca amplifica atat bunaintelegere si dragostea cat si raca si ura intre parteneri. Pe barca ori te apuci de facut copii (vd. ultimul numar din Voile et voiliers) sau te desparti sau iti dai in cap.
Oricum, singura chestie care ma sperie e ce am sa fac la batranete, si daca copilul meu va indragi stilul asta de viata sau ma va condamna forever. :

Cati copii ai vazut tu sa nu le placa sa vada lumea si sa cunoasca mereu locuri si persoane noi? Acum se poate face si scoala prin corespondenta asa ca si problema educatiei e rezolvata.
 

Back
Sus