Am cumparat o barca din Anglia cum o aduc in tara ce imi trebui??

Salut am cumparat o barca din anglia si as dori daca se poate sau daca stie cineva ce acte necesare imi trebui sa aduc barca in tara dece o sa ma intrebe la vama ca noi inca mai avem granite ... problema este ca aici daca cumperi o barca de la un particular iti da decat o chitanta de mana cartea motorului si ata o pot aduce in tara numai cu atat??? este de 5 m si are un motor de 100 cai putere
 
Bine ai venit!
Ce fel de barcă? Este pe aici un user, Florio iî spune. El şi-a adus un MacGregor tot din Anglia, dăi un PM. Mai caută pe forum că este imposibil să nu găseşti informaţii, căci s-au tot postat.
 
Salut Marian
Eu am adus acum vreo luna un velier de 7 metri cu tot cu peridoc intr-un TIR din Anglia, si nu au fost niciun fel de probleme la vama.
Invoice-ul ala de mana este suficient
Anglia ( UK ) este in EU din 1973, si se aplica toate prevederile privind libera circulatie a marfurilor ( deci nu platesti vama sau alte cele )

Nu stiu in schimb ce fel de acte iti vor trebui pentru inmatriculare la ANR. Eu am primit "registration papers"-urile odata cu copaia mea :)

PS: esti in Anlgia acum? Poate poti sa ma ajuti si pe mine cu diverse achizitii barcaholice :)
 
Ultima editare:
Salut, Marian, sa te bucuri de barca !;)
Dupa cum o descrii tu, este o salupa.
Depinde unde este , in Anglia. Eu am trait o epopee anul trecut, aducandu-mi barca prin toata Europa, agatata de masina. O fo' frumos . :)
Totusi, daca gasesti o oportunitate, poate ar fi mai bine sa procedezi ca Dani. Costurile le apreciezi singur.
Dar intrebarea ta este despre acte. Si aici incep posibilitatile:
Daca o aduci cu masina, nu uita sa iti iei din prima tara (Franta) numere provizorii pentru peridoc. Englezii pun numarul din spatele masinii la peridoc, si totul e OK. Dar numai la ei. Eu n-am stiut asta, si m-am blocat abia inainte de intrarea in tara, oprindu-ma un echipaj de "incoruptibili" unguri. Cu caschete si priviri in care sclipea setea de euroi. Am rezolvat-o si am ajuns pana in Bucuresti, insa legal, trebuie sa ai si pentru "remorca" numere. Chiar si provizorii.
Un lucru important. La inmatricularea barcii prin ANR, iti vor cere actele barcii in traducere legalizata, documentele unei revizii facute de ANR (800 lei m-a costat pe mine) si *dovada radierii din Anglia* (CLOSED TRANSCRIPT OF REGISTRY OF A BRITISH SHIP).
Asta e o cacutza pe care trebuie sa o dovedesti,chiar in cazul in care barca ta nu a fost niciodata inmatriculata , pentru ca de exemplu legislatia lor nu obliga la asa ceva pentru tipul de barca pe care l-ai adus.
Mai e o chestie. Vezi daca pe formularul de achizitie, scrie ca ai obligatia sa anunti vreo autoritate, acolo. Si procedezi in consecinta.
Aici o sa mai ai problema RAR-ului pentru peridoc, iar sfatul meu e sa iti calculezi bine SARCINA MAXIMA AUTORIZATA pentru ambele : masina plus peridoc. Daca depasesti 3,5 T , intri la alta categorie si s-ar putea sa devina stanjenitor.
Experienta personala: idiotii mi-au pus peridocul la max autorizat 1,6 T , desi barca are 1,1 T iar peridocul 280 kg. Vizibil din acte. Si astfel am iesit din categorie, cu mai putin de 100 kg. :cool: Oamenii au vazut ca pe amortizorul peridocului scrie max 1,6 T si au luat-o pe aia de reper. Daca stiam atunci, directionam corect lucrurile...asa insa, am devenit doar mai "intelept" :).
 
S-a mai dicutat tangential pe forum, despre inregistrarea in alta tara a barcii.
Nu e o posibilitate sa pastrezi pavilionul englez (de exemplu) pentru o barca achizitionata de acolo ? (intreb lumea barcaholica ) Ai actele barcii, si ea naviga sub pavilion englez.
Daca tot s-au incordat sa urce taxele la ceruri, ar trebui o miscare de rezistenta a celor ce nu suporta marlania excesiva a carmacilor conducatori.
 
S-a mai dicutat tangential pe forum, despre inregistrarea in alta tara a barcii.
Nu e o posibilitate sa pastrezi pavilionul englez (de exemplu) pentru o barca achizitionata de acolo ? (intreb lumea barcaholica ) Ai actele barcii, si ea naviga sub pavilion englez.
Daca tot s-au incordat sa urce taxele la ceruri, ar trebui o miscare de rezistenta a celor ce nu suporta marlania excesiva a carmacilor conducatori.

se poate doar cu pavilion ofshore (ex Man,Cipru ...). In UE inregistrarea se face la adresa domiciliului stabil al proprietarului actual; inclusiv toate celelalte harti (radio, asigurare, impozit, etc). Bine a-r fi sa avem de intretinut doar o firma ,,acolo’’ cu mai multe active plutitoare dar......... Cat despre rezistenta,,celor ce nu suporta’’, am convingerea ca in cursul aceleiasi zile, sechestrul este iminent (poate si vre-o arestare). De ce nu toti?
Asta cu firma poate fi intres-anta ,,Barcaholic LTD’’ !
 
S-a mai dicutat tangential pe forum, despre inregistrarea in alta tara a barcii.
Nu e o posibilitate sa pastrezi pavilionul englez (de exemplu) pentru o barca achizitionata de acolo ? (intreb lumea barcaholica ) Ai actele barcii, si ea naviga sub pavilion englez.

Ma insel eu sau o ambarcatiune nu poate fi navigata sub pavilon englez decat daca skipperul are patalama de la RYA ? Daca da, asta chiar ar fi o problema.
Poate gresesc ; era o parere :)
 
pavilion

Atata vreme cat romanica fascinanta e in uniunea vietzii, nu cred ca trebuie ca skipperul sa aiba certificat de la tzara de domiciliu. Ce la masini , daca ai permis romanesc nu potzi sa conduci o masina inmatriculata intr-un stat care face parte din conventzia cu pricina ?
Pana la capat sunt multe barci inmatriculate in cipru si USA si nu au skipper de acolo. Sigur esti in eroare.
 
Ma insel eu sau o ambarcatiune nu poate fi navigata sub pavilon englez decat daca skipperul are patalama de la RYA ? Daca da, asta chiar ar fi o problema.
Poate gresesc ; era o parere :)
E invers, adica daca esti pe o barca si te intreaba cineva de certificat de navigator, si tu ai un certificat RYA, atunci ar trebui sa fii pe o barca cu pavilion britanic. Dar nu cred ca se aplica strict.
 

Back
Sus