Eurosail - Cursuri RYA
Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 10 of 33

Topic: Acte pentru deplasare in Grecia cu o barca neinmatriculata

Junior Member
    Locația
    bucuresti
    Posturi
    2

Default Acte pentru deplasare in Grecia cu o barca neinmatriculata

vreau sa merg in grecia la vara cu barcuta mea(qcuicksilver 3,80 cu motor de 20hp) si nu stiu daca tr sa-mi inscriu barca sau ce fel de taxe se platesc pt lansarea la apa...ma poate ajuta cineva cu aceste informatii???

Senior Member
    Locația
    BUCURESTI & Marina Mangalia
    Posturi
    791

Mugur , nu trebuie sa platesti nimanui nimic . ia-ti barca si documentele ei ( factura de cumparare , o sa te intrebe la vama ) si mergi linistit in vacanta .

Nu pleca pe mare fara : veste de salvare pentru toti pasagerii inclusiv copii , o ancora de 5-7 kg legata de o parama de minim 25 metri , o pereche de vasle bune , apa de baut in cantitate suficienta ( 2 litri /pasager ), sepci de soare si o statie radio maritima cu bateriile incarcate ( asta e optional , dar e bine sa o ai si sa stii sa o folosesti ) .
    Daca poti pune rezervorul de benzina la umbra ( in barca , nu sub copac ) si bucura-te de soare .
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .
    (asta mi-a placut asa de mult ca am preluat-o de pe forumul motociclism.ro )

Can you handle life ? Ideea e sa mori tanar , dar cat mai tarziu posibil.

Junior Member
    Locația
    bucuresti
    Posturi
    2

Default multumesc

multumesc frumos pt raspuns, este cel pe care speram sa-l primesc ! cat despre necesarul de obiecte pe care mi l-ai indicat ...le am pe toate in afara de statia radio dar, ma gandesc si la acest aspect !!!

salut Mugur.
    ieri am fost la biroul de capitanie Snagov din Herastrau si am intrebat exact acelasi lucru in ideea unei iesiri in Grecia. eu am un Zodiac de 4.2 cu motor de 15 cp.
    stiam si eu ca pentru a naviga in afara apelor teritoriale romane trebuie sa abordezi drapelul de origine. ori asta se poate doar daca ai barca imnatriculata sau macar inregistrata la unul din birourile de capitanie.
    mi-au comnfirmat ca nu se poate fara pavilion, insa nici nu stiau exact daca legislatia noastra in domeniu este armonizata cu cea europeana, in acest caz nu vad de ce nu s-ar putea, daca nici la ei nu este obligatoriu sa inmatriculezi o barca sub 7m si 20 cp.
    legat de acest subiect vorbeam cu cineva la salonul nautic care-mi spunea ca el sa tot plimbat cu familia cu o gonflabila de 3m si motor de 10 cp prin Italia si Grecia fara sa-l intrebe cineva de sanatate. probabil ca acolo fiind mult mai multe barci nu-si bat capul cu o barca gonflabila care pluteste pasnic prin apele lor.
    poate-ti mai confirma cineva care a mai navigat si prin alte parti si stie.
    oricum eu as asculta ma degraba de sfaturile lui Robert si m-as aventura si cu ea neinmatriculata.

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    244

Oare? "Ia-ti barca si documentele ei..."
    Poti pleca cu barca neinmatriculata? Poti arbora (nu aborda...?) drapelul la o barca neinmatriculata la A.N.R.? Inmatriculata = inregistrata la Capitanie? Inmatricularea nu se face la ANR?

6.  

Din DREPT MARITIM ŞI LEGISLAŢIE NAVALĂ:
    ART. 121
    Arborarea fără drept pe o nava a pavilionului roman se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.008
    Blog Entries
    62

Intr-adevar nu poti arbora pavilion fara inmatriculare, dar nimeni nu spune ca trebuie sa pui pavilion pe ea. Robert spune sa iei la tine actele de provenienta (cumparare, declaratie notariala dupa constructie, etc) si actul din care sa reiasa ca are TVA-ul platit.
    Last edited by Smokey; 4 Apr 2010 at 04:20 PM.
    călătorului îi stă bine cu drumul

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    244

Dar poti pleca afara cu o barca neinmatriculata?

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Quote Originally Posted by Thor View Post
    Dar poti pleca afara cu o barca neinmatriculata?
    Am intrebat eu asta la ANR si mi s-a spus ca pe tot teritoriul UE barcile sub 7 metri si cu motor sub 20 de cai nu se inmatriculeaza. Daca omul isi ia barca neinmatriculata pe peridoc, pe masina sau in portbagaj, urmand s-o lanseze la apa pe unde ajunge, are nevoie doar de un act de proprietate al barcii. Daca se pleaca din tara pe apa, fie Dunare, fie mare, trebuie ca barca sa fie inmatriculata.
    Cat despre zonele de navigatie pentru agrement din tara, unde te poti da cu o barca neinmatriculata, nu exista un consens intre filialele ANR. De exemplu, in Gl sau Tulcea ti se spune ca te poti da pe Dunare si in Delta fara probleme, pe cand la Braila "nu dom'le, Dunarea e zona cu trafic naval intens, deci n-aveti voie". Cert este ca inca nu s-au clarificat dpdv legal zonele respective, conform Ordonantei 74/2006, asa ca pana la aparitia clarificarilor lumea care vrea sa se dea se da fara probleme, cel putin eu n-am avut vreo piedica in acest sens .
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    24

Va salut,

Referitor la problema dezbatuta aici, pot sa va spun ca in septembrie 2009 am fost in Croatia, in insula Krk, cu barca din dotare - gonflabila de 3,20 m. cu motor de 6 cp. Am avut toate dotarile mentionate de Dl Ambrozie, mai putin statia de radio, am navigat desigur costier( maxm 2 km de la tarm), cu 2 sau 4 persoane la bord si am arborat ambele pavilioane, croat si roman.
    Am avut la mine actele de provenienta ale barcii si permisul de conducere cat. D si C, dar nu mi le-a cerut nimeni.
    Deasemenea, in iunie 2009, am fost in Delta, la Dunavatu de Jos si am navigat inclusiv pe canalul Sf Gheorghe si lacul Razelm. Acolo am avut in plus permis de acces in Delta, optinut de la Administratia Deltei Dunarii din Tulcea, pe care a trebuit sa-l prezint la un control facut pe un canal de personalul Administratiei Deltei Dunarii.

Page 1 of 4 1234 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. MAHONA 6 -barca pentru pescari profesionisti
    de cirusplast în topicul Dealeri barci cu motor pentru pescuit si utilitare
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 30 Jun 2012, 08:12 PM
  2. Barca pentru lacuri interioare si delta
    de adrian_flavius în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 109
    Ultimul post: 17 Apr 2012, 03:04 PM
  3. Deplasare cu yachtul la Constanta
    de clujanul în topicul Jurnal de bord