Acte pentru deplasare in Grecia cu o barca neinmatriculata

Salut
Eu de cativa ani bat Croatia si Grecia si poti sa lasi orice pe plaja, chiar camera foto sau eu de ex lasam pe terasa laptop si trecea drumul pe la 5 m in fata ei si nu era gard - asta in Samos. Nu cred ca se fura. Grecii si croatii sunt oameni cinstiti nu ca pe la noi unde mi-au furat semnul de la masina cat am fost plecat 2 sapt odata.

mi-e mi-au saltat de pe plaja salteaua anul trecut in Corfu
 
Sa inteleg ca daca ai un velier pana in 7 metri nu poti iesi cu el din tara daca nu este inmatriculat. Dar prin Delta, Sulina, Tulcea?
 
Ultima editare:
Pai daca vrei sa pleci din tara cu velierul sub 7m , de ce intrebi in Romania ? Vrei in Grecia ?...Suna la o marina de acolo .....Dar sincer a trecut un an si tot aceeasi discutie fratilor ! Nu iti trebuie autorizatie spaciala sub 7m pe mare . De fapt nu iti trebuie nimic ! Si daca iar ma contrazice cineva cu legi dinainte de 89 sau alinieri la legi dinaite de 89 ROG SA O FACA OFICIAL !
 
ideea este in felul urmator . cand te duci intr o tara trebuie sa sti legile lor si sa le respecti . de exemplu in spania barcile de la 2, 5 m se inmatriculeaza . pentru permisul de conducere pt barca trebuie o hartie precum ca ai permis original plus traducere de la capitanie din romania plus permisul in original si ei i ti da o autorizatie sa poti conduce barca in apele lor teritoriale . stiu ca suna aiurea sa duci o hartie care sa zica ca ai permis cand de fapt tu prezinti permisul dar asa e legea pe aici . va spun din proprie experienta
 
Salut,

Urmeaza sa plec si eu in acest an in Grecia cu barca din dotare si tot ce am aflat este ca nu trebuie sa ai decat documentele de provenienta plus documentele peridocului (cum este in cazul meu, barca 4,6 metri, motor 25 cai).
La greci se aplica legile lor si nu ale noastre, referitor la ce se scria ca arborarea pavilionului romanesc fara aprobare de la autoritati se pedepseste, da, dar in Romania nu in Grecia.
Referitor la legislatia greaca pentru barci din ce am citit eu pentru barca mea nu trebuie nimic mai mult decat documentele de provenienta. Lucrurile se schimba insa daca vorbim de activitati nautice in scopuri comerciale.

Am gasit pentru cei interesati ceva documentatie la adresele de mai jos:

Paza de coasta greaca:
Hellenic Coast Guard

detalii pentru turisti cu intentii nautice:
Για τον πολίτη | Hellenic Coast Guard

sfaturi pentru conducatorii de barci cu motor:
Ταχύπλοα | Hellenic Coast Guard

sfaturi inainte de a iesi pe mare:
Î*λους | Hellenic Coast Guard

se pare ca pagina de legislatie momentan nu este disponibila.

Legislatia greaca pentru navigatia maritima:

http://www.yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=24729

cam greoi cu greaca...
 
Ultima editare:
In Spania de la 2,5 trebuie asigurare ( eu mi-am facut asigurare romaneasca la Windhunters Alex Micu 0762656096 cu 63 euro pe an pentru velier de 7m ) Tot in Spania m-au intrebat ce cert. de inmatriculare (gratis din Anglia-LEGAL ) , De permis asa o fi cu traducere dar nu m-a intrebat nimeni ( daca esti in EU nui pb cu permis romanesc ) . Port Andratx Maiorca Spania .
 
bun, o precizare sa pot trage si eu o concluzie, daca am un velier de 6,9 m cu motor sub 20 cp, neinmatriculat, ma pot zbengui prin apele grecesti sau croate dupa pofta inimii? cel putin asa (vreau sa) inteleg. a fost cineva cu o barca (nu pneumatica) cu cabina, velier sau motorizata, neinmatriculata prin Grecia/Croatia si ne poate spune concret cum a fost? ai nevoie de asigurare obligatorie? daca este posibil sa ajunga acolo pe un peridoc (asta evident inmatriculat) de ce nu ar putea ajunge pe mare? dpdv juridic e vreo diferenta? (Lucian a mers de la Giurgiu la Venetia pe mare) stiu ca postarea a inceput in 2010 dar poate vine cineva cu un update
 
bun, o precizare sa pot trage si eu o concluzie, daca am un velier de 6,9 m cu motor sub 20 cp, neinmatriculat, ma pot zbengui prin apele grecesti sau croate dupa pofta inimii? cel putin asa (vreau sa) inteleg. a fost cineva cu o barca (nu pneumatica) cu cabina, velier sau motorizata, neinmatriculata prin Grecia/Croatia si ne poate spune concret cum a fost? ai nevoie de asigurare obligatorie? daca este posibil sa ajunga acolo pe un peridoc (asta evident inmatriculat) de ce nu ar putea ajunge pe mare? dpdv juridic e vreo diferenta? (Lucian a mers de la Giurgiu la Venetia pe mare) stiu ca postarea a inceput in 2010 dar poate vine cineva cu un update

ok, am inteles ca toata lumea are la dispozitie barci mari si inmatriculate acum si pe nimeni nu mai intereseaza subiectul? exista dela in Romania cel putin cateva zeci de veliere sub 7 m si aveam impresia ca subiectul intereseaza pe mai multi
 
ok, am inteles ca toata lumea are la dispozitie barci mari si inmatriculate acum si pe nimeni nu mai intereseaza subiectul? exista dela in Romania cel putin cateva zeci de veliere sub 7 m si aveam impresia ca subiectul intereseaza pe mai multi

Au fost in Grecia si au povestit aici pe forum, Byteworks cu cabinata lui si Lipan cu catamaranul gonflabil. Un mic search si gasiti relatarile lor. Asta in ceea ce priveste barcile.
Cu privire la permis, Don Basilio, am fotografiat pozitia grecilor, in Skopelos, unde ai fost vara trecuta :) :
 

Atașamente

  • DSC08699.jpg
    DSC08699.jpg
    42 KB · Vizualizări: 129
Au fost in Grecia si au povestit aici pe forum, Byteworks cu cabinata lui si Lipan cu catamaranul gonflabil. Un mic search si gasiti relatarile lor. Asta in ceea ce priveste barcile.
Cu privire la permis, Don Basilio, am fotografiat pozitia grecilor, in Skopelos, unde ai fost vara trecuta :) :

Multumesc Florio, ca de obicei, la datorie, multumesc pentru orientarea "cercetarii", oricum de permis nu intrebasem nimic
 
Buna,
Vreau sa-mi pertec concediul la muntenegru am o barcuta de 4.5m cu motor de 25 cp trebuie sa-mi inscriu barca? in afara de permis de ambarcatiune si actele barcii mai am nevoie de ceva?
 

Back
Sus