Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Topic: placaj osb

Default placaj osb

buna ziua barcaholicilor.spuneti-mi va rog as putea sa imi construiesc o barca din placi de osb de 6mm si pe urma sa o imbrac in fibra?

Senior Member lipan's Avatar
    Locația
    Bucuresti,
    Posturi
    1.076

Da, dacă ce-ţi propui nu este prea pretenţios, şi dacă planul ce-l ai tu îţi permite. Adică să nu fie necesar să-l încovoiezi prea mult în anumite puncte şi să plesnească OSB-ul. Dar ai putea să încerci şi cu placaj obişnuit, de grosime corespunzătoare.
    Să vă ţină Dumnezeu obiceiul!

multumesc.nu e pretentioasa constructia.acum mai am o intrebare legat de fibra.vreau sa-i dau 2 straturi de fibra pe exterior si unul pe interior.am studiat cit am putut si concluzia ,ca sa ies cit mai ieftin, e sa iau 20mp de tesatura de 300g/mp si rasina poliesterica.intrebarea e cam cita rasina sa iau?

In primul rand cred ca ar trebui date dimensiunile barcii , sau macar cam cat ai folosi din cei 20 mp de fibra . Eu am facut o canoe , de vreo 4.3 m lungime si 0.7 latime , am pus poliesterica doar pe exterior si am folosit 3 l . Din ce imi aduc aminte calculasem ca intra cam 350-400 g/mp la o fibra de 380 g/mp , parca . Dar binenteles eu ma incalt cu fesul in domeniu si ar fi bine sa mai astepti si alt raspuns .
    Insa din cate tin minte l de rasina poliesterica e pe la 2.5 euro+tva , deci ori ca iei 6 l ori ca o sa cumperi 10 , diferenta nu e asa mare poate te omoara drumul mai mult decat rasina .
    Problema la poliesterica e ca nu adera insa prea bine la lemn , si deja vrei sa faci compromis cu OSB , daca mai faci si la rasina , imi e teama sa nu dea cu virgula si sa se umfle cam repede . Nu cred ca e o idee prea buna sa faci un burete plutitor .

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Salut, poliesterica adera mai bine la osb decat la lemn simplu, din cauza ca osb-ul contine o rasina oarecum compatibila cu poliesterul. Despre cantitate cel mai bine e sa iei putin, si in timp mai iei daca ai nevoie (Polydis are magazin in Arad), fiindca fiecare are stilul lui de lucru, unii consuma mai mult, altii mai putin. Nu cred totusi ca e o idee buna acoperirea interiorului barcii cu fibra, fiindca intre straturi se va aduna apa, care neavand cum sa iasa, va afecta osb-ul, in ciuda rezistentei sale la apa superioare lemnului simplu. Deci cel mai bine e de dat fibra doar la exterior si inauntru o vopsea mai buna.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

6.  

multumesc tare mult de sfaturi.ma bate gindul la asta
    http://www.svensons.com/boat/?p=Utility/JonBoat
    dar ma incurc la unitatile astea englezesti,de ex 19 5/8" .....cum calculez

Senior Member lipan's Avatar
    Locația
    Bucuresti,
    Posturi
    1.076

NU te pripi. Se mai gasesc şi prin alte părţi planuri gratuite. Mai caută, mai caută!
    Să vă ţină Dumnezeu obiceiul!

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.008
    Blog Entries
    62

Quote Originally Posted by miha View Post
    dar ma incurc la unitatile astea englezesti,de ex 19 5/8" .....cum calculez
    http://www.metric-conversions.org/le...illimeters.htm
    călătorului îi stă bine cu drumul

@lipan: planurile de la svensons sunt gratis
    @miha: 19 5/8" inseamna 19 inch si cinci optimi, deci poti calcula si cu telefonuyl mobil: (19 + 5/8) x 25.4 si iti iese valoarea in mm
    Because we all have wings, but some of us don't know why...

Junior Member
    Locația
    Alba Iulia
    Posturi
    20

In privinta OSB - ului din mica mea experienta pot sa va spun ca nu am avut probleme la D4 , dar cred ca sunt mai multe calitati, pe cel folosit la barca scria made in germany luat din Ambient , ulterior am mai luat doua placi de la alt depozit (no name) pt. alte intrebuintari dar diferenta e mare, cel de pe urma se sfarma in comparatie cu primul care este mai indesat si ramine intreg la taiat .
    Va urez succes , si spor la treaba !

Page 1 of 3 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Placaj marin vs placaj normal
    de Smokey în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 21
    Ultimul post: 30 May 2020, 09:39 PM
  2. Aluminiu VS placaj+epoxy
    de bubulinu în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 39
    Ultimul post: 22 Oct 2010, 01:13 PM
  3. Surse placaj