placaj osb

buna ziua barcaholicilor.spuneti-mi va rog as putea sa imi construiesc o barca din placi de osb de 6mm si pe urma sa o imbrac in fibra?
 
Da, dacă ce-ţi propui nu este prea pretenţios, şi dacă planul ce-l ai tu îţi permite. Adică să nu fie necesar să-l încovoiezi prea mult în anumite puncte şi să plesnească OSB-ul. Dar ai putea să încerci şi cu placaj obişnuit, de grosime corespunzătoare.
 
multumesc.nu e pretentioasa constructia.acum mai am o intrebare legat de fibra.vreau sa-i dau 2 straturi de fibra pe exterior si unul pe interior.am studiat cit am putut si concluzia ,ca sa ies cit mai ieftin, e sa iau 20mp de tesatura de 300g/mp si rasina poliesterica.intrebarea e cam cita rasina sa iau?
 
In primul rand cred ca ar trebui date dimensiunile barcii , sau macar cam cat ai folosi din cei 20 mp de fibra . Eu am facut o canoe , de vreo 4.3 m lungime si 0.7 latime , am pus poliesterica doar pe exterior si am folosit 3 l . Din ce imi aduc aminte calculasem ca intra cam 350-400 g/mp la o fibra de 380 g/mp , parca . Dar binenteles eu ma incalt cu fesul in domeniu si ar fi bine sa mai astepti si alt raspuns .
Insa din cate tin minte l de rasina poliesterica e pe la 2.5 euro+tva , deci ori ca iei 6 l ori ca o sa cumperi 10 , diferenta nu e asa mare poate te omoara drumul mai mult decat rasina .
Problema la poliesterica e ca nu adera insa prea bine la lemn , si deja vrei sa faci compromis cu OSB , daca mai faci si la rasina , imi e teama sa nu dea cu virgula si sa se umfle cam repede . Nu cred ca e o idee prea buna sa faci un burete plutitor .
 
Salut, poliesterica adera mai bine la osb decat la lemn simplu, din cauza ca osb-ul contine o rasina oarecum compatibila cu poliesterul. Despre cantitate cel mai bine e sa iei putin, si in timp mai iei daca ai nevoie (Polydis are magazin in Arad), fiindca fiecare are stilul lui de lucru, unii consuma mai mult, altii mai putin. Nu cred totusi ca e o idee buna acoperirea interiorului barcii cu fibra, fiindca intre straturi se va aduna apa, care neavand cum sa iasa, va afecta osb-ul, in ciuda rezistentei sale la apa superioare lemnului simplu. Deci cel mai bine e de dat fibra doar la exterior si inauntru o vopsea mai buna.
 
NU te pripi. Se mai gasesc şi prin alte părţi planuri gratuite. Mai caută, mai caută!
 
@lipan: planurile de la svensons sunt gratis
@miha: 19 5/8" inseamna 19 inch si cinci optimi, deci poti calcula si cu telefonuyl mobil: (19 + 5/8) x 25.4 si iti iese valoarea in mm
 
In privinta OSB - ului din mica mea experienta pot sa va spun ca nu am avut probleme la D4 , dar cred ca sunt mai multe calitati, pe cel folosit la barca scria made in germany luat din Ambient , ulterior am mai luat doua placi de la alt depozit (no name) pt. alte intrebuintari dar diferenta e mare, cel de pe urma se sfarma in comparatie cu primul care este mai indesat si ramine intreg la taiat .
Va urez succes , si spor la treaba !
 
m-am descurcat.multumesc pt interventii,am adunat si inmultit mult...dar am rezolvat.mi-am facut si o macheta la scara.cind o sa fie gata o sa o postez.spor la treaba va doresc
 
salut baieti.mi-am facut rost de aproape tot ce-mi trebuie.mai fibra trebuie sa-mi vina.fibra o primesc de la un prieten ce lucreaza numai cu fibra de sticla,matrite etc.legat de aplicare vreau sa va intreb ceva.fiind la prima incercare am avut multe nedumeriri si ....am studiat pe unde am putut sa vad cum se face.discutind cu prietenul asta al meu ,mi-a dat o tehnica de aplicare inversa de cum am vazut eu si anume sa lucrez cu bucati mici de max 30/30cm prin suprapunere pe o latime de 2cm sau unde e vorba de unghiuri(ex la coaste)bucati f mici 5/5cm.eu ce am gasit ,pe youtube de ex sau pe alte siteuri de constr de barci am observat ca tipii croiau o bucata mai mare,dadeau cu rasina ,puneau fibra si pe urma pensula si rol.acum,nu stiu cum sa fac bucati mici sau bucati mari????!!!!!! astept sa ma lamuriti deoarece sint dat peste cap acum.multumesc mult
 
se disting doua principale tipuri de fibra ;stratimat si tesatura si doua principale tipuri de rasina ; epoxi si poliesterica
in cazul in care lucrezi cu rasina poliesterica e bine sa -asa cum spune pretenul tau- lucrezi cu bucati mici pt. faptul ca rasina poliesterica se intareste foarte rapid.
in acest caz e recomandat sa lucrezi cu stratimatul , care se prezinta sub forma unor fire alan'd'ala , in felu' asta vei putea urmari toate formele matritei.
in cazul folosirii rasinii epoxidice timpul de punere in opera e destul de mare ,asa ca poti folosi materialul de armare ( fibra de sticla) la dimensiunea obiectului pe care vrei sa-l faci( cu excepia situatiei in care iti faci un vapor :p )
 
salut baieti.barca e aproape gata,sper totusi sa o termin saptamina viitoare,am si poze dar nu le pun decit cind am terminat definitiv.mai am o intrebare referitoare la interiorul barcii.am inteles de la Vali ca nu ar fi recomandat sa-i dau fibra pe interior ci doar o vopsea buna.eu m-am gindit sa-i dau un strat de rasina si pe urma vreo 2 straturi de vopsea.E mai bine asa sau nu-i bine?rezista rasina simpla fara fibra sau nu?multumesc
 
Salut, poliesterica adera mai bine la osb decat la lemn simplu, din cauza ca osb-ul contine o rasina oarecum compatibila cu poliesterul. Despre cantitate cel mai bine e sa iei putin, si in timp mai iei daca ai nevoie (Polydis are magazin in Arad), fiindca fiecare are stilul lui de lucru, unii consuma mai mult, altii mai putin. Nu cred totusi ca e o idee buna acoperirea interiorului barcii cu fibra, fiindca intre straturi se va aduna apa, care neavand cum sa iasa, va afecta osb-ul, in ciuda rezistentei sale la apa superioare lemnului simplu. Deci cel mai bine e de dat fibra doar la exterior si inauntru o vopsea mai buna.
Salutare!
Vreau si eu sa-mi fac o barcuta de 2.5m din OSB de exterior de 6 mm si sa folosesc rasina poliesterica din cauza ca cea epoxidica e cam scumpa. Barca va fi folosita destul de rar si nu va sta mai mult de o zi pe apa. Intentionez sa-i dau pe exterior un strat de fibra, eventual sa rigidizez suplimentar nervurile barcii. Intrebarea este daca e ok sa folosesc rasina poliesterica si pentru lipiturile intre placaj. Are suficienta rezistenta?
 
In mod normal rasina poliesterica poate fi folosita pentru a lipi barcute din placaj, lipitura fiind armata cu fibra de sticla. Acum probabil ca functioneaza si pe OSB ...
 
salut baieti.barca e aproape gata,sper totusi sa o termin saptamina viitoare,am si poze dar nu le pun decit cind am terminat definitiv.mai am o intrebare referitoare la interiorul barcii.am inteles de la Vali ca nu ar fi recomandat sa-i dau fibra pe interior ci doar o vopsea buna.eu m-am gindit sa-i dau un strat de rasina si pe urma vreo 2 straturi de vopsea.E mai bine asa sau nu-i bine?rezista rasina simpla fara fibra sau nu?multumesc


Pai unde e pozili domnu miha?
 
Nu uitam ....
asa ca pe saptamana urmatoare.....
din luna urmatoare ....
caci numai atunci se face anul (Aprilie 2010 - Aprilie 2011)
de la promisiunea ta .....
Noi inca mai asteptam ceva poze.
 
Ultima editare:

Back
Sus