CLUB SWAN 42

vant bun
de unde trebuie ----daca aveti nevoie de un membru de echipaj bun de la skhipper la chef engeryng ====/ Ciobanu Marian , owner/ skypper of "Maria" v-a sta la dispozitie----- daca particip la ridicarea statutului yachtyngului romanesc doresc sa ma contactati la tel 0722780875

Vele pline
 
Habemus Swan !!

Robert .... jos palaria !!
 

Atașamente

  • IMG_9697.jpg
    IMG_9697.jpg
    77.4 KB · Vizualizări: 68
  • IMG_9698.jpg
    IMG_9698.jpg
    65.5 KB · Vizualizări: 64
  • IMG_9706.jpg
    IMG_9706.jpg
    63.9 KB · Vizualizări: 60
  • IMG_9710.jpg
    IMG_9710.jpg
    61.1 KB · Vizualizări: 66
  • IMG_9711.jpg
    IMG_9711.jpg
    59.8 KB · Vizualizări: 60
  • IMG_9713.jpg
    IMG_9713.jpg
    73.3 KB · Vizualizări: 63
  • IMG_9719.jpg
    IMG_9719.jpg
    76.2 KB · Vizualizări: 61
  • IMG_9721.jpg
    IMG_9721.jpg
    73 KB · Vizualizări: 62
  • IMG_9723.jpg
    IMG_9723.jpg
    81.4 KB · Vizualizări: 58
  • IMG_9725.jpg
    IMG_9725.jpg
    87.9 KB · Vizualizări: 65
  • IMG_9734.jpg
    IMG_9734.jpg
    77.4 KB · Vizualizări: 65
  • IMG_9736.jpg
    IMG_9736.jpg
    56.3 KB · Vizualizări: 60
  • IMG_9762.jpg
    IMG_9762.jpg
    28.8 KB · Vizualizări: 59
Multumim , Andi , pentru tot sprijinul acordat ! Cred ca ai pescuit mult la viata ta ca sa scoti pesti din apa ... , dar sa pescuiesti ca sa bagi o lebada ( Swan ) la apa ...nu cred ca ti s-a mai intamplat ! Si ne-a fost de mare folos !
 
Am finalizat montarea catargului , urmeaza reglarea lui ( introducerea unor tensiuni specifice in sarturi si in talpa lui ) , ridicarea velelor si iesirea la primele antrenamente !
 
Am inceput antrenamentele si am obtinut rezultate foarte bune pe vant strans . Barca reuseste sa urce extraordinar si sa se apropie , cateodata chiar sa depaseasca , viteza vantului . In permanenta suntem asistati de cifrele furnizate de sistemul de navigatie .

Cifrele cele mai urmarite sunt : viteza vantului real ( TWS ) , directia vantului real ( TWA) , viteza si directia vantului aparent ( AWS si AWA ) si bineinteles viteza barcii ( BS ) in corelatie cu toate celelalte si cu setarile barcii .
 
Fara intentia de a combate, sincer mi se pare cam ciudata afirmatia ca la vant strans barca reuseste sa depaseasca viteza vantului :confused:. Pe toate polarele de monococi (chiar si racere) pe care le-am avut sub ochi n-am vazut vreodata ca viteza barcii sa depaseasca viteza vantului, nici macar la aluri portante. Pana la clarificarea acestui aspect, imi mentin rezerva, insa totodata va urez distractie placuta si succese in confruntarile pe ape :).
 
Vali, mai ales in vant strans si slab se formeaza efect de horn, stim ca propulsia e asigurata de depresiunea de pe vela, avand in vedere ca focul se apropie mult de randa in alura de "cutit" daca catargul este suficient de inalt si cursorul focului ca si forma acestuia permite efectul de horn, inafara de presiunea negativa de pe fatza velei se aduna efectul de horn si de aici un plus de viteza. E drept ca numai la barcile super performante, la care nautor se incadreaza :)
 
Stiu despre efectul de horn care apare la vant strans si de travers, prin care se obtin viteze superioare vantului la multicoci, dar la monococi lestate inca n-am auzit sa se depaseasca. Nu contest asta, se va vedea oricum in competitii :). Asa ca in locul lui Robert nu mi-as face probleme, barca e performanta si doar un nedorit ghinion poate sta in calea succesului :).
 
Cu ıntarzıere de cateva zıle ( pentru ca sunt plecat ıntr-o calatorıe cu vele pe traseul Istanbul-Cannakale ) va aduc la cunostıınta prımele rezultate oficiale ale "Nataliei" - SWAN42 : la regata Balchıck - Mangalia am obtınut un onorant loc 2 ın clasamentul general . dupa o lupta stransa cu un Swan45 bulgar . Au fost 1 cursa offshore sı 4 curse ınshore . Am reusıt sa facem barca sa fuga ınb multe sıtuatıı , am luat starturı foarte bune sı am reusıt chıar sa batem Swanul45 ıntr-una dın curse . Dar pe ansamblu eı au fost maı bunı . Ne pregatım de o partıcıpare la o regata ın Bulgarıa , sa ii batem la eı acasa !

http://www.blacksearegatta.com/Results 2010.xls
 
Cu ıntarzıere de cateva zıle ( pentru ca sunt plecat ıntr-o calatorıe cu vele pe traseul Istanbul-Cannakale ) va aduc la cunostıınta prımele rezultate oficiale ale "Nataliei" - SWAN42 : la regata Balchıck - Mangalia am obtınut un onorant loc 2 ın clasamentul general . dupa o lupta stransa cu un Swan45 bulgar . Au fost 1 cursa offshore sı 4 curse ınshore . Am reusıt sa facem barca sa fuga ınb multe sıtuatıı , am luat starturı foarte bune sı am reusıt chıar sa batem Swanul45 ıntr-una dın curse . Dar pe ansamblu eı au fost maı bunı . Ne pregatım de o partıcıpare la o regata ın Bulgarıa , sa ii batem la eı acasa !

http://www.blacksearegatta.com/Results 2010.xls

Bravo baieti !
E de asteptat sa aflam vesti de la velistii care fac performanta, si daca ar putea detalia cineva, ar fi minunat !
Nu vedeti ca noi ne entuziasmam chiar si cu mici iesiri, cu orice barcute, cat de marunte ? Aventura unei regate ar fi citita pe nerasuflate si apreciata pan' la Dumnezeu si doua palme mai sus ! :)
La fel, Adrian n-a mai scris nimic, ne lasa nestiutori de escapadele Alexandrei .
Credeti-ma , chiar daca voua nu vi se par mari istorii, toata lumea de aici ar fi incantata sa le auda :) .

Felicitari pentru barcile romanesti participante, si desigur pentru rezultate:noroc:
 
E drept ca la un start Alex Mihaitza a luat un start de senzatie, pe care numai faptul ca trageam la un vinch m-a oprit sa nu il aplaud :) SENZATIONAL a fost.
 
Asta inseamna ca trebuie sa va trimit un cronicar pe Alexandra, altfel nu mai citim nimic despre barcile si echipajele serioase, care participa la regate ?
Ok !

Ceva imi spune ca adoptati numai cronicari peste 18 ani, cu picioare lungi, piept dezvoltat si figuri angelice :D
 
Voi incerca sa va spun eu cate ceva , fara pretentia de a fi un bun narator ... Insa , faptele sunt urmatoarele : Swan-ul a fost pregatit cu doaar cateva zile inainte de regata aceasta , velele au venit cu un pic de intarziere . Pentru ca stiam ca nu exista experienta pentru a avea performante bune cu barca , am invitat 2 italieni , Luca Lanzillo si Alessandro Gori , primul fiind component al echipajului campion european de Swan , al doilea fiind cel mai bun trimmer de foc din Italia .

Italienii s-au adaptat repede stilului nostru , dar au insistat pe cateva chestii " secrete " ale barcii : capacitatea barcii de a urca foarte bine , viteza pe vant purtator , corectitudinea si rapiditatea manevrelor , tehnica si strategia startului . Ei vin de la curse unde sunt si 200 ( da ! ) de barci la start , deci aglomeratia e mare si pericolul de coliziune pe masura .
Startul laudat de dl. Adriann a fost genial , intr-adevar si a fost rezultatul unei munci de echipa , coordonata de Luca , cu Alex la timona si Didi la scota randei . Deja la acest nivel , nu mai este valabila organizarea in care un skipper comanda tot si ceilalti executa orbeste . Pe o astfel de barca exista posturi specializate iar timonierul se concentreaza exclusiv pe curs , iar navigatorul si bowman-ul pe strategia startului .

Ma aflu acum intr-un autocar care merge de la Cannakale spre Istanbul , pe coasta europeana , iar semnalul de wireless variaza ( da , turcii au WiFi in autocare ) , asa ca ma grabesc sa postez si voi reveni cu povestea mai tarziu.
 
Am reusit sa ciesc pana la capat tot ce se scrie pe aici si despre swan 42. Recunosc ca a durat ceva ca sa citesc tot pentru ca radeam cu lacrimi si e greu sa nu pierzi sirul si au fost si reluari de fraze la care am ramas mut de uimire. Mai astept detalii si pe viitor si cat mai dese, ca demult nu am mai ras atat.

Succesuri nebanuite b-)
 
moriss , probabil ca a fost un efort mare sa reusesti sa ciesti ( noi credem ca ar fi citit , dar el nu e sigur , el zice ca a ciit ) pana la capat tot ce se scrie pe aici ...nu-i asa ? Sigur ca a durat ceva...pentru ca e greu..( asa e ) sa nu pierzi sirul , a citi e o activitate un pic mai grea decat a rade... pentru unii chiar foarte plicticoasa...

daca tot mai astepti detalii ...eu zic sa nu mai faci efortul de a le citi...nu ar fi mai simplu sa razi cu lacrimi mereu ? Si poate ca dupa aceea ramai si mut de uimire. Cine stie ? Daca va fi asa striga ( pe muteste ) : May Day , May Day ...

Ia incearca : striga May Day cu gura inchisa . Asa-i ca te apuca plansu ' ?
Saracu' Nea Nicu ... a ajuns sa il aduca moriss pe un forum de barci...
 
Ultima editare:

Back
Sus