Page 3 of 23 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 21 to 30 of 225

Topic: CLUB SWAN 42

Member cezarct2000's Avatar
    Locația
    constanta
    Posturi
    38
    Blog Entries
    1

vant bun
    de unde trebuie ----daca aveti nevoie de un membru de echipaj bun de la skhipper la chef engeryng ====/ Ciobanu Marian , owner/ skypper of "Maria" v-a sta la dispozitie----- daca particip la ridicarea statutului yachtyngului romanesc doresc sa ma contactati la tel 0722780875

Vele pline

Senior Member
    Locația
    BUCURESTI & Marina Mangalia
    Posturi
    791

Multumim mult , domnule Ciobanu . Noi pregatim acum un echipaj de regata care are mai multe variante si daca va fi nevoie , va vom contacta .
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .
    (asta mi-a placut asa de mult ca am preluat-o de pe forumul motociclism.ro )

Can you handle life ? Ideea e sa mori tanar , dar cat mai tarziu posibil.

Senior Member bibicu13's Avatar
    Locația
    ... intre Saturn si Venus ...
    Posturi
    352

Habemus Swan !!

Robert .... jos palaria !!
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate IMG_9697.jpg‎   IMG_9698.jpg‎   IMG_9706.jpg‎   IMG_9710.jpg‎   IMG_9711.jpg‎   IMG_9713.jpg‎   IMG_9719.jpg‎   IMG_9721.jpg‎   IMG_9723.jpg‎   IMG_9725.jpg‎  

IMG_9734.jpg‎   IMG_9736.jpg‎   IMG_9762.jpg‎  
    Nu plange ca s-a terminat, bucura-te ca s-a intamplat ...

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

Multumim , Andi , pentru tot sprijinul acordat ! Cred ca ai pescuit mult la viata ta ca sa scoti pesti din apa ... , dar sa pescuiesti ca sa bagi o lebada ( Swan ) la apa ...nu cred ca ti s-a mai intamplat ! Si ne-a fost de mare folos !
    FAIR WINDS !

Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii .

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

Am finalizat montarea catargului , urmeaza reglarea lui ( introducerea unor tensiuni specifice in sarturi si in talpa lui ) , ridicarea velelor si iesirea la primele antrenamente !
    FAIR WINDS !

6.  

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

Am inceput antrenamentele si am obtinut rezultate foarte bune pe vant strans . Barca reuseste sa urce extraordinar si sa se apropie , cateodata chiar sa depaseasca , viteza vantului . In permanenta suntem asistati de cifrele furnizate de sistemul de navigatie .

Cifrele cele mai urmarite sunt : viteza vantului real ( TWS ) , directia vantului real ( TWA) , viteza si directia vantului aparent ( AWS si AWA ) si bineinteles viteza barcii ( BS ) in corelatie cu toate celelalte si cu setarile barcii .
    FAIR WINDS !

Senior Member bibicu13's Avatar
    Locația
    ... intre Saturn si Venus ...
    Posturi
    352

V-am vazut zilele astea!
    Desi azi pe la 11-12 abia adia un vanticel barca se misca foarte OK.
    Nu plange ca s-a terminat, bucura-te ca s-a intamplat ...

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Fara intentia de a combate, sincer mi se pare cam ciudata afirmatia ca la vant strans barca reuseste sa depaseasca viteza vantului . Pe toate polarele de monococi (chiar si racere) pe care le-am avut sub ochi n-am vazut vreodata ca viteza barcii sa depaseasca viteza vantului, nici macar la aluri portante. Pana la clarificarea acestui aspect, imi mentin rezerva, insa totodata va urez distractie placuta si succese in confruntarile pe ape .
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

Vali , stiu ca pare ciudat , dar asa este , barca merge mai repede decat vantul care o propulseaza .
    Este adevarat ca asta se intampla doar la vant slab si strans .

Uite , spre intelegere mai aprofundata , polarele ei : http://nyyc.org/gui/nyyc1/news/NYYCS...ormancePPT.pdf

Multumesc pentru urari , avem nevoie de succes !
    FAIR WINDS !

Vali, mai ales in vant strans si slab se formeaza efect de horn, stim ca propulsia e asigurata de depresiunea de pe vela, avand in vedere ca focul se apropie mult de randa in alura de "cutit" daca catargul este suficient de inalt si cursorul focului ca si forma acestuia permite efectul de horn, inafara de presiunea negativa de pe fatza velei se aduna efectul de horn si de aici un plus de viteza. E drept ca numai la barcile super performante, la care nautor se incadreaza
    dimineatza e o stare de spirit

Page 3 of 23 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Club nautic in Mangalia
    de rou01 īn topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 14 Sep 2010, 05:30 PM
  2. Yacht Club Regal Roman
    de mariani īn topicul Discuţii pe uscat
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 15 Apr 2010, 08:34 PM
  3. Club nou de yachting