Reparatie caiac polietilena termoformata - BIC Ouassou

Buna,
Aveti idee cum se poate repara un caiac BIC din polietilena termoformata.
A fost folosit pe rau si frecat de pietre pana la perforare.
Multumesc anticipat,
 
Cu tot respectul, cea mai buna reparatie e ... inlocuirea :). Singura solutie de reparare este pe cale termica, cu o scula gen letcon, si nu mai asigura integritatea corpului, ci rezulta o carpeala care nu se stie cat timp va tine. Sincer, pe toate barcutele facute din materialul asta (care e cam acelasi cu cel folosit la butoaiele de muraturi :D) ar trebui sa scrie "barca de unica folosinta". Faptul ca pe net abunda ofertele pentru asa ceva, la preturi mult umflate fatza de valoarea reala a produsului, se datoreaza tehnologiei eficiente de injectare, care asigura profitabilitate mare producatorilor si implicit dealerilor. Mult mai sanatos e un produs din materiale compozite, care e mult mai solid (putin probabil sa se gaureasca de la frecat pe pietre), si in plus e usor de reparat.
 
Cam ce compozite din astea se mai folosesc Vali ? Pe net ,ca si materiale de fabricatie a caiacelor/canoelor de fabrica ,in afara de polietilena, fibra si placaj cu fibra, kevlar sau carbon am mai gasit doar :
Royalex
http://www.paddling.net/buyersguide/showBoat.html?boatID=1086&boattype=Canoes

RAM-X™
http://www.paddling.net/buyersguide/showBoat.html?boatID=2033&boattype=Kayaks

Zi-ne daca mai stii si altele , poate s-or gasi si la noi ; m-ai cam bagat la idei cu butoiul de muraturi taman acum cand prospectez dupa un caiac de pescuit si toti se lauda prin oferte ca ale lor sunt din "polietilena practic indestructibila" ...
 
Zi-le domnu Geo :D, bine ne revedem prin cuibaru asta virtual :p. Nu vreau sa bag lumea la idei sau sa influentez pe cineva, insa aici e vorba de un lucru de bun simt elementar: polietilena e un polimer nearmat si cu duritate slaba, care nu se poate compara vreodata cu rasinile armate cu diferite fibre - sticla, carbon, kevlar etc, sau cu compozitele sanwich. Sincer, in manualul de utilizare aferent barcii de polietilena ar trebui sa scrie daca si cum se fac reparatiile, insa n-am vazut asa ceva, pe cand la compozite reparatiile se fac prin polizare si laminare de fibre cu rasina, plus chituire si vopsire, si rezultatul e similar unui corp intact, dpdv mecanic. Adevarul e ca pentru pescuit n-ai de ce sa-ti faci griji intr-un butoi din-asta de muraturi :D, dar trebuie tinut cont ca gargara publicitara e supradimensionata, mai ales in domeniul asta virgin la noi.
 
eu am mai auzit ca se mai foloseste si honeycomb. Am vazut cu ochiul propriu o barca de la EPIC si un singur strat de honeycomb tine loc de multele straturi de fiberglass. Pe site au si o sectiune cu technology/construction options unde detaliaza materialele folosite, de honeycomb nu zice expres in texte(poate este foam core) dar in poza apare.
 
Honeycomb sau structura fagure este un material de foarte buna calitate, folosit in compozitele sandwich, si are avantajul unei greutati foarte mici raportat la rigiditatea structurala conferita sistemului sandwich din care face parte. Producatori mai cunoscuti la noi sunt cei de la Nidacore. Dezavantajul este ca se muleaza mai greu pe forme curbate, spre deosebire de spumele sintetice segmentate din gama Airex, Corecell sau Dyvincell, care se preteaza la curburi accentuate. Totusi, la caiacele de touring predomina rasinile armate direct cu fibre, din cauza simplitatii constructive, proprietatilor mecanice bune si pretului accesibil.
 
... si pana la urma nu este nicio metoda de a repara butoiul de varza? ceva rasini? ceva lipici? ceva fibre de sticla? nu de alta dar avem mai multe butoaie crapate si parca nu le-am inlocui pe toate...
 
Se pare ca exista metode, am gasit ceva aici

bodywelding.gif


important e ca adaosul sa fie acelasi material, altfel nu tine, cel putin asa zic cei care au facut ( google search....)
 
Ultima editare:
@Vali, m-ai rupt cu butoiul tau de muraturi !!!
Cine mai are alte ideei ? pentru ca si eu am vazut la prima dare la apa a butoiului meu de muraturi ca i-am tras cateva zgarieturi de toata frumusetea pe funduletz. Am observat ceva destul de ciudat la Bic : rezista foarte bine la impact frontal (testat din prostie de subsemnatul pe un picior de pod din beton) insa daca il freci cu fundul de pietre se zgarie foarte adanc. Nu pare a fi facut pentru rauri insuficient de adanci.

Totusi, inainte sa blamati tipul acesta de caiac, sa nu uitam ca nu are competitie pe palierul sau de pret si ca e totusi foarte bun ca sa te virusezi bine cu "caiaceala cronica" si apoi sa vrei ceva mai mare/tare/rapid etc.
 
Ultima editare:
Salutare la caiacisti :), nu ma fugariti prea tare va rog ca rad de jucariile voastre :D. Am auzit de la colegul Mihai, care are si el 2 caiace bune de pus muraturi :p, ca exista o metoda de peticire a gaurilor din caiac cu un fel de petic cald, aplicat cu lampa de benzina. Cica oricum nu mai arata ever ca atunci cand e nou, dar peticul ar tine suficient cat sa te poti da in continuare pe apa. Nu stiu sa va spun mai multe, teoretic vanzatorul ar trebui sa fie cel care stie chestiile astea, mai bine intrebati acolo. Sau si mai bine, aduceti-va aminte de orele de traforaj de la scoala, si faceti-va cate un caiac din placaj+epoxy+fibra, despre care stiti sigur ca e mult mai rezistent la utilizarea intensiva pe baltile si raurile noastre .
 

Asa ceva. Mai sunt si alte rezultate pe youtube, doar sa cauti dupa "repair plastic kayak". Unele demonstratii sunt insa de toata jena, eu nu as face asa ceva. Dar filmuletul asta pare ok.
Sau filmul asta:

 
Radu. unele sit -on-top de la Bic arata ca fiind din orice altceva doar PE nu, dar poate este de vina patternul de turnare.
Daca e polietilena liniara, e cam ca si la reparatul talpilor schiurilor. dar pt ca l-ati uzat pana la gaurire, se poate folosi o armare cu plasa de inox cu ochiuri 2-3 mm. armatura se ingroapa in corp prin topire locala cu un foen industrial, ideal cu termostat. apoi se aplica plasturii int resp ext. ar fi bine de aflat de la producator exact ce polietilena este si la ce temp recomanda lipirea. daca e reticulata, se pare ca nu mai merge.
Oricum, inlocuirea este probabil mai sigura.

Vali, butoaiele de muraturi sunt ceva mai rezistente decat crezi, insa caiacele de fibra nu se mai folosesc pe ape repezi tocmai pentru ca se sparg la contact cu bolovanii. Pe lac, nu vad de ce ar fi PE in dezavantaj. Eu zic sa nu speriem degeaba oamenii cu afirmatii. Un caiac de PE poate tine usor 10 ani in conditii de ape repezi(ww) de dificultate 2-3 si mai mult pe lac sau mare cu conditia sa nu fie depozitate sezonul intreg in soare.
La maratonul de pe mures cei 2-5 competitori care au avut caiace de fibra va pot povesti cum a fost. Cred ca vreo doua s-au spart.
Un lucru este insa adevarat privind butoaiele de castraveti... pretul mare.
 

Back
Sus