Atelierul de vele

capsele de prins foi de hartie nu ar fi o varianta? prinzi din loc in loc, si cand te apropii de ac, decapsezi!
zic si eu!

Raţiunea pentru care se foloseşte această bandă este, după părerea, să nu se facă găuri în material care pot slăbi rezistenţa (deşi personal mă îndoiesc de aceasta), ci doar atunci când îl coşi. Pe de altă parte, banda dublu adezivă îţi oferă un plus de productivitate, lucrezi repede şi curat. În al doilea rând, capsatorul nu-ţi permite să montezi capsele în mijlocul velei, datorită materialului care trebuie să-l treci prin capsator. Până la urmă, în loc de capse se pot folosi ace cu gămălie (boldurile), iar găurile care le fac acestea în material nu cred să afecteze nicicum rezistenţa materialului. O să încerc zilele astea cu ace cu gămălie. Până la urmă Nicu zicea că dacă îl ţin velele un an de zile el este mulţumit. Eu zic că o să-l ţină mult mai mult chiar dacă folosesc ace cu gămălie. O să lucrez mai încet dar bine. Până la urma urmei, nu foloseşte velele în Cupa Americii.
 
Ultima editare:
Multumesc mult Jan şi byteworks pentru răspunsul prompt şi oferta generoasă. Dacă merge maşina aia aşa cum trebuie, şi o să o testez nu glumă, în toate poziţiile, discutăm.
 
Lipan, ce fel de banda dublu adeziva folosesti ?
Sper ca nu din aia de e pe rola.
Vezi ca exista la furnizorii de materiale de confectii niste "intarituri" termocolabile.
sunt un fel de tesatura care au un adeziv care se lipeste cu fierul de calcat. Mai mult de atat, au niste intarituri, tot termocolabile pe un sunur, cred ca asta ar fi bun pentru tine.
Altfel, daca vrei, fac in vre-un fel sa vb cu ala de la Turnu Severin, de face vele si il intrebi pe el.
Cum vrei tu si apoi mancam.
Dar repet cel mai simplu mi se pare cu intariturile alea termocolabile de la confectii.
 
Avem la noi la firma niste banda adeziva dubla foarte subtire sau ma rog asa-mi pare mie,pot sa-ti trimit o rola pentru probe daca vrei.
 
Sunt puternic impresionat de promptitudinea cu care mi-aţi sărit în ajutor. Aproape toată noaptea nu am dormit. Spre dimineaţă, pe la ora 6.00, deh, noaptea e un sfetnic bun, mi-am adus aminte de un reglaj. M-am ridicat din patul cald şi m-am dus un etaj mai sus, în pod, în pijamale. Am făcut reglajul respectiv, nu a mers. M-am enervat şi am coborât. Nu terminasem bine de coborât scările că mi-am adus aminte de un alt reglaj. M-am întors în pod, am făcut şi cel de-al doilea reglaj şi, uraaaaaaaa!!!!!!!! a mers. Asta în două straturi de material şi unul de bandă dublu adezivă. După care am încercat cu trei straturi de material şi două de bandă dublu adezivă şi uitaţi ce a ieşit, pe faţă şi pe dos. Am cusut şi încet şi cu viteza maximă a maşinii, care tot încet este.

Dar după 10 minute constat că nu mai pot să ataşez imagini de pe hardul meu pe forum. Nu mai există acel Manage Attachements care il avea interfaţa veche a forumului, sau nu o mai găsesc eu. Cum procedez?
 
Ultima editare:
Dupa ce apesi pe "Raspunde", in dreapta jos ai un buton gri pe care scrie "Raspunde folosind formularul complet" -> acolo ai tot ce era inainte.
 
Sper ca nu din aia de e pe rola.

Ba da tocmai acel tip folosesc. Este o rolă cu bandă lată de 5 cm pe care am tăiat-o cu flexul cu un disc gros de un milimetru şi am făcut două role de 2 cm şi una de un cm. O să vedeţi poze în curând. Am sunat la acea firmă şi nu au bandă dublu adezivă.
Mi-aduc aminte că acum 15 am fost la o firmă din aceiaşi locaţie nu ştiu dacă este tot aia, de unde am cumpărat niştă aţă super pentru patru rucsaci din piele făcuţi după un model propriu, foarte original, care a fost protejat şi la OSIM. Dar atunci erau alte vremuri.
 
Ultima editare:
Acum că mi-a explicat smokey cum se pun pozele, iată-le.
Observaţi că "masa de croit" este pe jos. Nu-mi place dar nu am ce face.
Linile drepte care sunt lungi, le-am trasat cu ajutorul unor bucăţi de marmură între care am întins un fir de aţă.
Fiecare poză are un titlu explicativ.
 

Atașamente

  • Veterana atelierului - Naumann.jpg
    Veterana atelierului - Naumann.jpg
    50.8 KB · Vizualizări: 137
  • Prima linie curba trasata cu ajutorul unei plinte pentru cablu si 5 sticle cu apă.jpg
    Prima linie curba trasata cu ajutorul unei plinte pentru cablu si 5 sticle cu apă.jpg
    30.5 KB · Vizualizări: 125
  • Intersectie de doua linii.jpg
    Intersectie de doua linii.jpg
    18.8 KB · Vizualizări: 122
  • LInia dreapta.jpg
    LInia dreapta.jpg
    24.3 KB · Vizualizări: 129
  • Masa de croit.jpg
    Masa de croit.jpg
    46.7 KB · Vizualizări: 121
  • Banda adezivă după tăiere.jpg
    Banda adezivă după tăiere.jpg
    37.7 KB · Vizualizări: 125
  • Rola de banda dublu adezivă în timpul tăierii.jpg
    Rola de banda dublu adezivă în timpul tăierii.jpg
    35.6 KB · Vizualizări: 122
  • Masina de marochinărie.jpg
    Masina de marochinărie.jpg
    41.4 KB · Vizualizări: 125
  • Masina de taiat grosim de pana la 2 cm.jpg
    Masina de taiat grosim de pana la 2 cm.jpg
    33.4 KB · Vizualizări: 125
  • Masina cu zig zag care a refuzat să coase.jpg
    Masina cu zig zag care a refuzat să coase.jpg
    45.9 KB · Vizualizări: 129
ŞI acum restul pozelor.
 

Atașamente

  • Dos de prbă din 23 aprilie.jpg
    Dos de prbă din 23 aprilie.jpg
    23.8 KB · Vizualizări: 96
  • Dimineata de 23 aprilie, proba cu 3 straturi material două bandă adezivă.jpg
    Dimineata de 23 aprilie, proba cu 3 straturi material două bandă adezivă.jpg
    22.1 KB · Vizualizări: 100
  • Un punct prin care trece linia curbă.jpg
    Un punct prin care trece linia curbă.jpg
    28 KB · Vizualizări: 91
  • O altă linie curbă.jpg
    O altă linie curbă.jpg
    41 KB · Vizualizări: 97
  • Intersectie de doua linii.jpg
    Intersectie de doua linii.jpg
    18.8 KB · Vizualizări: 96
  • Asamblarea. Întăritura pe colţul de sus al velei.jpg
    Asamblarea. Întăritura pe colţul de sus al velei.jpg
    28.1 KB · Vizualizări: 105
cum sa mai incredere in justitia romana , cand avem aici unul diliu ....cu barcile!...
bravo si spor la treaba, si in curand o sa cerem consultanta!
 
Lasă justiţia în pace că are de lucru de-i vine să-şi ia câmpii. Presiunea timpului, a volumului de muncă enorm te înnebunesc. Ştii, un strungar într-un timp dat nu poate să facă decât un anumit număr de bucăţi dintr-o anumită piesă, pentru că fizic, obiectiv, altfel este imposibil. Ei la noi nu este aşa, noi putem soluţiona un anumit număr de cauze, într-un timp dat, dar putem şi mai mult, şi dublu, şi triplu (fără număr), nu contează calitatea. La noi nu este normată munca. Eu de exemplu am de motivat, în prezent circa 150 de dosare (în 30 de zile, teoretic), iar înălţimea lor, ca volum (pentru că unele dosare au şi 60-80 de cm înălţime, în mai multe volume deci) ajunge, fără exagere, la patru metri. ŞI trebuie să le iau filă cu filă să le citesc. Şi nu mă ocup numai de motivat, am şi alte activităţi. De aceea apar problemele de care se plânge toată lumea. Şi, cu asta închei, nu întrebaţi cetăţenul care nu a avut de a face cu justiţia care este încrederea lui în aceasta (şi care din păcate este şi cea măsurată), încredere care este puternic influenţată de factori externi justiţiei (media, politicieni), ci întrebaţi pe cei care au avut de a face cu justiţia care este încrederea lor în justiţie. Sunt două lucruri diferite.

Problema este că la mine ora de consultanţă e foarte scumpă. Pentru fiecare oră de consultanţă vreau să fiu plimbat cu barca clientului o zi întreagă.
Cu această ocazie vă dezvălui că skipper mi-a recomandat şi m-a ajutat să fac o achiziţie valoroasă de pe Ebay UK. El îi zice bilblia velelor. O carte cu 500 de pagini şi 700 de poze şi desene.
Atunci să vezi ora de consultanţă, peste câteva zile, când îmi vine cartea din UK, ora de consultanţă va creşte exponenţial.
Numai bine.
 
Ultima editare:
asta cu o ora de consultanta pe o zi de barca e o chestie chiar placuta....dar daca te miroase smecherii ca obtii beneficii( recte plimbari cu barca) s-ar putea sa o puna de un kidnaping....
spor la treaba!
 
Referitor la chestia cu consultantza... Imi aduc aminte ca vazusem acum cativa ani, un film documentar pe postul TV, National Geographic, despre epoca cliperelor... un film cu si despre legendarul Cutty Sark... spunea naratorul filmului, ca la bordul acelei corabii, cel mai mult munceau la bord, bucatarii si ... croitorii !!! :p
Asa ca in concluzie,mi se pare ieftina, oferta lui Lipan, care trebuie exploatata la maxim, inainte de a se prinde in ce s-a bagat ! :noroc::skip::sail:
Cat despre bucatarii de la bord, se pare ca au fost "ajutati" la munca lor din zilele noastre, de catre magazinele Fast-food, pe cand despre povestea legendara "Lipanica croitorasul cel viteaz si velele cusute cu fir de aur, care sunt prin emisfera sudica...", peste veacuri, cred ca va fi citita copilasilor de la gradinita barcaholicilor, pentru ca sa adoarma cuminti si bucurosi la orele amiezii, visand fertze, shcote, Crucea Sudului plus mult-muuuult vant in vele ... :happy:
 
Ultima editare:
Tema de documentare:
Lipan, este bine sa te documentezi despre propietatiile materialului din care faci velele. Mai exact mi-am adus aminte ca atunci cand am facut vizita la fabrica Grabner am vazut cum faceau ei velele. Mai exact taiau materialul dupa sabloane si daca imi aduc bine aminte lasau materialul dupa taiere cam 7 zile fara sa fie croit. Faceau acest lucru deoarece fibra materialului dupa taiere se strangea in cele 7 zile si ajungea la dimensiunea finala. Deci ei aveau sabloanele facute cu dimensiuni mai mari din cauza acestor deformari. Daca nu te informezi bine s-ar putea ca vela sa-ti iasa deformata. Apropo, daca ai nevoie de sabloane ti le tai eu gratis pe CNC-ul meu.
 
Este un materila luat de user-ul Nicu din Europa de la un arab care zice că este mai bun ca dacron-ul. Vorbeşte cu el. E foarte rezistent si nu trece vântul prin el. Este chiar şi un pic peliculizat, cu un fel de ceară cred.
 

Back
Sus