Atelierul de vele

Am vazut ca e foarte mare.. m-a facut sa inteleg ca este foarte puternica, dar nu inteleg ce ac foloseste de poate strapunge acel placaj de nenumarate ori fara a se rupe.... daca ar fi prea dur s-ar rupe...prea moale, s-ar indoi:))

Probabil 3 ceva aliaj special. Tehnologie japozena... cine stie? :D
_______________________________________________________
Steve Works
Prodima confectii metalice
 
Ahoi
Citesc de cateva zile pe forumul acesta, urmaresc curios topicurile de interes.Foarte distractiv cum un topic ajunge sa-si piarda esentialu, de la vele ajungem la stele.
Postez si eu fiindca initiatorul topicului pare a fi cu adevarat interesat de vele. Am mai respuns si acolo unde apare curiozitatea omulu, o mai fac si aici:
Pentru croiul unei vele am folosit programul sailCAD disponibil gratuit pe net, unde se poate face simularea 3D. Cotele au fost transpuse prin sistem de coordonate cartezian in punctele de inflexiune ale curbelor fiecarei fasii care compune ansablul final numit vela.
Suna complicat? Ba deloc ...merge bine si usor cu conditia sa ai sufrageria destul de mare. Apoi marginea fiecarei fasii este lipita individual de marginea celeilalte (in cazul meu au fost 4) cu dubluadeziv, suprapunerea fiind 2-3 cm cat sa asigure o suprafata de cusut rezonabila.
Restul face masina de cusut cu putina atentie. Perimetrul si colturile se intaresc si se perforeaza cu capse de trecere. Se poate pune logo si vela isi demonstreaza functionalitatea daca materialul este ce trebuie.
Restul vine cu experienta...eu sunt la a 3 a incercare si ultima pentru acest model. In cele 2 incercari premergatoare am folosit materiale despre care am crezut ca "merg". Intre timp am mai optimizat si modelul3D.

Asadar oricine are imboldul sa -si construiasca in regim DiY-do it yourself- o ambarcatiune cu vele - trebuie sa scaneze netul si sa aleaga proiectul dupa bunul plac. Am inceput cu o curiozitate si am finalizat cu Anemona, deci se poate...chiar si la nivel de novice.
Pentru orice nelamuriri, oricui vrea sa incerce in regim DiY va stau la dispozitie : mail me at > mihai.miloiu at gmail.com
 
Păi cam la fel am făcut şi eu, cu singura observaţie că velele făcute de mine au fost proiectate în sailcut CAD, şi au fost cusute la o maşină cu zig-zag.
 
Îngust, lăţimea de 61 cm este mai mică de jumătate din lăţimea care se vinde în mod obişnuit 140-150cm. Asta înseamnă cusături mai multe, suprapuneri de material mai multe, greutate în plus.
Greutate mare pe metru pătrat. Aproape jumătate de kg pe metru pătrat, aş zice că este enorm.
Această greutate (http://www.bainbridgeint.com/Categories.aspx?Item=Y100) intră la categoria strong. Nu ştiu cât bărci au nevoie pe la noi de aşa ceva.
Ori cusături multe şi greutate mare pe metru pătrat înseamnă că o velă de 20 mp ar ajunge la final la vreo 15 -20 kg (suprapuneri multe, accesorii, întârituri). Chiar dacă este manevrată prin scripeţi, vela trebuie să fie uşoară, să o manevrezi repede. Dacă o manevrezi mecanic e ok, se duce mai repede bateria, dar dacă o manevrezi manual....
Preţul e pe măsura greutăţii - mare. Adică 23 euro metru liniar înseamnă vreo 40 euro pe metru pătrat, scrie chiar pe site.
La o velă de 20 mp înseamnă vreo 30 mp (suprapuneri, întărituri şi pierderi) adică vreo 1200 euro, numai materialul, fără alte accesorii (ocheţi de inox, slide-uri). Enorm.
Dacă vrei material vorbeşte cu Alex Mihăiţă că el are material de la Bainbridge şi îţi iei la greutate adecvată.
 
Ultima editare:
Îngust, lăţimea de 61 cm este mai mică de jumătate din lăţimea care se vinde în mod obişnuit 140-150cm. Asta înseamnă cusături mai multe, suprapuneri de material mai multe, greutate în plus.
Greutate mare pe metru pătrat. Aproape jumătate de kg pe metru pătrat, aş zice că este enorm.
Această greutate (http://www.bainbridgeint.com/Categories.aspx?Item=Y100) intră la categoria strong. Nu ştiu cât bărci au nevoie pe la noi de aşa ceva.
Ori cusături multe şi greutate mare pe metru pătrat înseamnă că o velă de 20 mp ar ajunge la final la vreo 15 -20 kg (suprapuneri multe, accesorii, întârituri). Chiar dacă este manevrată prin scripeţi, vela trebuie să fie uşoară, să o manevrezi repede. Dacă o manevrezi mecanic e ok, se duce mai repede bateria, dar dacă o manevrezi manual....
Preţul e pe măsura greutăţii - mare. Adică 23 euro metru liniar înseamnă vreo 40 euro pe metru pătrat, scrie chiar pe site.
La o velă de 20 mp înseamnă vreo 30 mp (suprapuneri, întărituri şi pierderi) adică vreo 1200 euro, numai materialul, fără alte accesorii (ocheţi de inox, slide-uri). Enorm.
Dacă vrei material vorbeşte cu Alex Mihăiţă că el are material de la Bainbridge şi îţi iei la greutate adecvată.

Om priceput, Lipan.
Tu ai vazut deficitara partea cu croitul au am vazut-o pe cea cu elasticitatea. Amandoi, pe cea cu pretul :) .
Una peste alta, Dacronul ramane pe pozitie, in acest moment.
 
As avea si eu nevoie de un set de vele pentru Mac19

Tot dacron sa iau? Cat despre performantele velelor, imi trebuie ceva ca de incepator. Nimic extravagant
 
As avea si eu nevoie de un set de vele pentru Mac19

Tot dacron sa iau? Cat despre performantele velelor, imi trebuie ceva ca de incepator. Nimic extravagant

Sigur că da, fiind o barcă de serie, există vele dedicate. Caută cu google, nu costă mult. O să-ți vină din SUA, prețuirile sunt acceptabile, chiar așa, cu transport cu tot. Eu am mai comandat.
E mult să vorbim despre performanțe, orice tip de vele ai pune, lucrul este insesizabil. Barca e făcută să ai un confort maxim într-o lungime minimă. Proiectul ei n-a vizat performața, de aceea nu e cazul să vorbim de vele din carbon :)

De exemplu un genovez 150% (ți-aș recomanda asta, nu cel 100%) costă 600 USD la Blue Water Yachts : http://shop.bwyachts.com/product-p/7221-1p0.htm

Dacă ai un prieten în SUA, se poate să nu te mai coste transportul și vama.
Dacă vrei să fabrici pe aici, există la bulgari un fabricant bun. Îi dai dimensiunile I, J, P, E ale bărcii și o rezolvă. Dar aș miza mai mult pe velele de serie.
 

Back
Sus