06 august 2010----22 august 2010 Cu barcile pe Dunare

e careva care mai trage arhiva ai de poze a lui ada-kaleh, ca la mine merge foarte greu, mai are 7 ore si a tras deja 30%. As renunta daca o pune cineva pe transfer cand termina. Anuntati.
 
Apropo, daca ajungeti la Chelia odata cand e frig si mai bate si Nordu', o sa patiti ce-am patit eu de cateva ori: pe partea ucraineana, adica la Chelia noua, e un fel de centrala termica fantomatica, de parca-i decupata din "Calauza" lui Tarkovsky, care centrala deserveste cateva blocuri sinistre, burdusite de hamesiti, vizibile perfect de pe partea noastra. Cand vine vajgalaul, baga rusalaii in centrala aia tot ce gasesc: cauciucuri, cocs, ulei ars, smoala, bucati de benzi transportoare, de iese un fum negru care, purtat de vant, face irespirabil aerul chiar si pe partea romaneasca. So ca de obicei, ii doare la bostanos pe rusi de tot ce inseamna protectia mediului, ei sa stea cu mingea-n sus si dromfu-n nas la caldurica :p.
 
Vali, sa-ti ajute Dumnezeu sa-ti implinesti visurile, tantarii au fost prezenti in numar foarte mic doar in boschetarisul de pe Ceatal Sfantu Gheorghe, dar fara sa deranjeze. De obicei o tura in delta facem in fiecare an, anul trecut am facut o tura mai lunga, insa timpul de pescuit a fost mai scurt.
 
Vali, Mac-ul ala are si dus, de punte e adevarat, dar daca insisti foarte tare poti sa faci o imprejmuire a cockpit-ului cand iti faci dusul. Totusi saptamana trecuta nici apa si nici vremea nu au fost propice dusatului in aer liber...
 
nu stim nici noi, posesorul ii spune chitara, eu ii spun balalaica, dar indiferent ce-o fi, a naibi sa fie daca nu face o atmosfera pe unde mergem ca zici ca-i fermecata. Nu lipseste nici macar cand plecam cu motocicletele.
 

Back
Sus