Caiac demontabil din polyplan

o altfel de confesiune

incepe sa mi se faca frica de tine , delafluviuguzi! :)) chiar ca esti diabolic!b-)
man,yo cred ca si a copia e o arta!mai exact tu te inspiri, zic eu! si tot ce faci e inspiratie!iar modestia e o virtute!:noroc:

Uite care e Mersul-mersurilor...intr-adevar,am o varsta cu acumulari diverse,dar nimic aprofundat,atat cat sa fac conexiuni interdisciplinare,in conditiile in care n-am mai simtit nevoia sa mai ies din orasul meu, de multa vreme...Mi-ar fi placut teribil de mult sa calatoresc , sa invatz geografia la fatza locului sau istoria (si mai ales istoria artelor) prin marile muzee ale lumii...n-a fost sa fie...fundamentalistii religiosi,au o vorba cand il citeaza pe apostolul Pavel :
Darurile au fost impartite !
asta e ,viata aspra din cotidian si social, m-a invatzat sa transform tot ceea ce m-ar putea deprima intr-o altfel de bucurie....mi-ar fi placut sa ma implic la un proiect mult mai maretz dar frica de timp lung consumat,implicit resurse(care nu sunt),m-a facut sa raman un om lucid, cu rezerve ori entuziasm,toate fara jumatati de masura.
"Epava asta resuscitata" de CuiRasat,e una din diversele mele realizarimai mai mult sau mai putin reusite...iar realizarea asta chiar bucura ...ceea ce urmeaza dupa el(CuiRasat) sunt doar variatiuni pe o tema data :noroc:

Si daca un stramosh de-al nostru a inventat roata sau uneltele,si-a tinut descoperirea doar pentru el ?
Ceea ce vreau eu sa fac,e doar sa arat practic ceva din care sa se inspire si sa prinda curaj pentru a intreprinde, un altcineva...pentru ca se poate !
Norocul vostru e ca eu sunt o fire extrovertita ;)
 
Ultima editare:
Actualmente furtuna crizei economice mi-a cam destabilizat intentiile mele declarate public de a face repede si ieftin inca un caiac de agrement,cu vele asta data.Momentan stagnez...structura schelet e gata ,pot spune...
Am si eu o intrebare,referitor la velatura...Am atasat o imagine,cam cum va arata in final "produsul finit" si nu stiu daca velele mele vor fi croite-cusute cu ferte (fertze) sau nu,pentru ca totusi nu sunt destul de mari ca si suprafata.
Ideia e ca doresc sa le croiesc-construiesc,sa ma pot deplasa cu vant strans spre amonte :sail:
Precizez ca intentionez sa le folosesc pe vreme cu vant slab,iar vela bate-pupa o fac sa fie-n recuzita mea ...numai buna pentru spart in figuri :D (adica va fi folosita rar,abia dupa ce invat si stapanesc "meserie", cu foc si randa)
Materialul din care vor fi facute velele e la fel ca ,acela folosit de Gigitolan la D4-ul lui.(Salut Gigi :) )
Vocea Duhului-de-K o Rabie,imi spune ca pentru o navigatie eficienta trebuie sa fie ferte,la tipul asta de velatura... Dealtfel, astept sfaturile voastre prietenoase,de velisti cu experienta :noroc:

(U)P.S. nervurile alea ce sunt fixate in randa si vela bate-pupa se numesc cumva "balene"?
...ce caracteristici trebuie sa aiba ,sa fie rigide sau flexibile....voi ce materiale ati recomanda ?
....cum s-ar impaca croiala cu ferte a velelor, cu acet tip de "balene"?
 

Atașamente

  • sefa24.jpg
    sefa24.jpg
    21.6 KB · Vizualizări: 80
  • sail4.jpg
    sail4.jpg
    35.9 KB · Vizualizări: 44
Ultima editare:
Guzi, nu te chinui sa faci ferte, ci fa-le dintr-o singura bucata, ca n-ai nevoie de curbura speciala a profilului velei ca la barcile cruise sau race. Uita-te si la velele tipului care ziceai ca are velatura la caiac.
Daca ai vant portant, iti ajunge randa si focul, daca ai vant strans sau travers, ti-ar trebui si bate-pupa ca sa echilibrezi centrul velic cu centrul de deriva.
Balenele fa-le din baghete de brad, coase-le buzunare pe vele, si nu uita sa pui baiere de tertarola la balenele inferioare de la randa si bate-pupa, ca nu se stie cand se starneste vantul si trebuie sa reduci velatura.
 
Guzi, nu te chinui sa faci ferte, ci fa-le dintr-o singura bucata, ca n-ai nevoie de curbura speciala a profilului velei ca la barcile cruise sau race. Uita-te si la velele tipului care ziceai ca are velatura la caiac.
Daca ai vant portant, iti ajunge randa si focul, daca ai vant strans sau travers, ti-ar trebui si bate-pupa ca sa echilibrezi centrul velic cu centrul de deriva.
Balenele fa-le din baghete de brad, coase-le buzunare pe vele, si nu uita sa pui baiere de tertarola la balenele inferioare de la randa si bate-pupa, ca nu se stie cand se starneste vantul si trebuie sa reduci velatura.

pai velele tipului ala(foc si randa cu pic),parca sunt niste simple cearsafuri albe din bumbac simplu,fara balene,fara ferte...cat despre tertarola din caiac,intai trebuie sa trag la mal ,sa ajustez velatura si apoi sa ma incumet.Iar cel mai sigur,cand sunt pe apa,decat sa rastorn caiacul,eliberez funga picului pentru a cobora randa si a continua deplasarea la padela...

...Dar pentru frumusetea velelor poate vor avea baiere de tertarola dar neaparat-obligator' fumuri !...
Din observatiile mele meteo de peste an,ca sa inaintez in amonte cu vele,vanturile ce sufla-n mod normal vor fi de travers,iar eu ma intrebam dilematic ,daca balenele pe langa faptul ca-mi tin velele desfasurate au si influenta asupra formelor de burta a velei,fie ea cu sau fara ferte
 
O alta voce launtrica imi spune sa renunt la randa cu pic si sa fac catargul simplu in stilul velierelor ce le-am vazut saptamana trecuta.
Daca ,la modelul de catarg pentru caiace,atasat in posturile de mai sus,catargul se ridica pana la 2,3 m de la kila,iar picul ridicat, inalta vela pana pe la 3 m,ma gandeam ca ,daca vreau vele cu ferte,fac catargul simplu si inalt pana la acea cota (3 m).Ceva imi spune ,desi nu ma pricep (de aia sunt aici),ca varianta asta ferte pe catarg simplu si mai inalt il face sa urce mai usor in conditii de vant strans.
centrul velic trebuie sa fie asta ce am atasat mai jos cand ai spus ca in vant strans trebuie echilibrat,cred


Precizare peste timp :
Acest proiect l-am abandonat in urma participarii mele la TID-2009. In urma acelei participari mi-am dat seama ca am nevoie de un altfel de caiac, care sa fie solo, sa fie mult mai suplu, si cu o disponibilitate mare intru accelerare.
Acest caiac ramane bun doar in conditiile plimbare in tandem.
In conditii de plimbari solo, pe ape curgatoare,in amonte, ramane un caiac inadecvat pentru mine.
 

Atașamente

  • besan13.jpg
    besan13.jpg
    12.8 KB · Vizualizări: 49
Ultima editare:
Salutare,
E primul post si simt nevoia sa ma prezint: ma numesc Radu, 25 ani, bugetar si mai nou posesorul proiectului inceput de Guzi.
Am primit cu titlul de cadou toata ''lucrarea'' prezentata mai sus de la Guzi, asta dupa ce am reanimat ideea de a construi un caiac de agrement demontabil(am mai avut tentative acum 2-3 ani cred, care s-au oprit la coaste din motive financiare si lipsa de timp). De 2 saptamani am preluat scheletul si tot bibilesc la el, am ajuns dupa multa munca, sudoare si nopti nedormite la etapa anvelopa care imi da foarte mari batai de cap. Am materialul (bine inteles din reclame stradale care a fost folosit pentru neutralizare panouri deci nu a fost printat), pistol de aer cald (turbosuflanta), insa nu gasesc nicaieri rola presoare. Am facut ceva teste de lipire incercand sa presez cu diverse inovatii ina rezultatele sunt deprimante ..... nu obtin o lipitura destul de rezistenta. Stiu ca exista tehnologii de lipire cu ''tractoare de lipit'', dar pentru o singura anvelopa nu merita investitia de cateva sute de euro.
Zilele trecute am aflat de existenta unui adeziv pentru poliplan si anume cianoacrilat, dupa o cautare pe gugle am aflat ca nu e altceva decat celebrul superglue asa ca am renuntat la el.
Mai ramane varianta unei firme de publicitate, dar pentru asta trebuie sa merg cu scheletul la ei pentru ca anvelopa o voi croi dupa schelet si asta implica mult timp din partea mea (ceea ce nu ar fi o problema majora) si din partea lor (ceea ce ar fi o problema generatoare de costuri mai mari)
Daca e cineva prin zona care are vreun sfat in ceea ce priveste rezolvarea problemei mele il voi ''asculta'' cu interes.
Multumesc anticipat!
 
Am uitat sa precizez .... caiacul va fi pentru inceput fara vele.
P.S. Multumesc Guzi .... pentru cadou si suportul tehnic oferit pana in prezent.
 
am nevoie de datele tale tehnice cu privire la TEGO pls velu_lewis@yahoo.com

salut am rugamintea daca se poate sami trimiti si mie acele date tehnice despre placajul tego, am efectuat incercari de incovoiere in trei si in patru puncte si doresc sa fac si studiu cu element finit in abaqus, sa compar rezultatele. te rog mult astept rasp
 
pt. radu & co.daca faci citeva teste cu cianocrilatul,lipitura pe latime mai mare(ex.aprox 40mm) uniform distribuit pe material,obtii o lipitura la fel de rezistenta ca si cea cu pistolul cu aer cald,cel putin pe tractiune e chiar mai rezistent.eu am folosit ambele variante si am ramas la varianta superglue care are si avantajul ca nu deformeaza materialul fata de lipitura cu aer cald si rola!bafta!
 
Ultima editare:
salut am rugamintea daca se poate sami trimiti si mie acele date tehnice despre placajul tego, am efectuat incercari de incovoiere in trei si in patru puncte si doresc sa fac si studiu cu element finit in abaqus, sa compar rezultatele. te rog mult astept rasp

Vezi la al 11-lea post , ca am pus atunci niste fishe cu date tehnice de la acel placaj tego. Eu personal imi prind urechile printre cifrele respective . Emailul prin care primeam atashamentul cu fisha produsului, de la firma de la care am procurat placajele, l-am shters de mult...Succes
 
pt. radu & co.daca faci citeva teste cu cianocrilatul,lipitura pe latime mai mare(ex.aprox 40mm) uniform distribuit pe material,obtii o lipitura la fel de rezistenta ca si cea cu pistolul cu aer cald,cel putin pe tractiune e chiar mai rezistent.eu am folosit ambele variante si am ramas la varianta superglue care are si avantajul ca nu deformeaza materialul fata de lipitura cu aer cald si rola!bafta!
Ai idee despre consumul de adeziv?? daca se poate ce producator de cianoacrilat ai folosit?

Ideea generala este de a obtine o lipitura cu rezistenta necesara (rupere prin delaminare) la costuri reduse.

Ieri am mers la o firma de productie publicitara locala si mi-au oferit serviciile de lipit la 1.5 euro/ml ceea ce nu mi se pare scump, insa sunt foarte ocupati si ar vrea sa ma duc la ei cu totul croit si poate au imp saptamana care vine dar ... nu se stie sigur ... etc. -- nu e solutia optima. Still searching.
 
Ultima editare:
Pana in prezent am testat 2 adezivi speiali pt pvc (unul german si unul austriac parca). Nu am obtinut rezultate multumitoare.
@ home made am citit pe un prospect de cianoacrilat ca nu este recomandat pentru suprafete imersate continuu in apa, ceea ce ai lipit tu cum se comporta in apa? lipitura este flexibila? din cate stiu eu cianoacrilatul crapa daca este indoit, iar anvelopa unui caiac demontabil va avea parte de multe plieri.
 
A trecut ceva vreme decand nu am mai postat evolutia caiacului, insa am vesti proaspete. Sambata seara caiacul a fost lansat la apa pe lacul Brates din Galati, cu mari emotii cu multe stangacii am reusit sa asamblez scheletul si sa il imbrac cu anvelopa din poliplan.
Prima etapa (miorita scheletului) s-a finalizat acum 2 saptamani iar de atunci a inceput etapa a doua (miorita anvelopei), cea mai solicitanta/dificila din cauza adezivului ''greu de gasit''. Lipiturile le-am facut cu un adeziv (vinil cement). Dimensiunile si formele caiacului sunt ceva mai diferite fata de varianta originala asa ca am avut mult de furca la croiala( mult prea multe cute ...). Functional anvelopa este f buna, estetic nu foarte ......

Concluzie .... extaz total la primele padelari totul functiona aproape perfect .... am notat tacticos micile neajunsuri ce trebuiau remediate si .... abia am reusit sa strang pana s-a intunecat.
Din pacate pana acum am fost cuprins de febra finalizarii proiectului in timpul stabilit si nu am reusit sa fac fotografii de loc insa maine plec in delta pentru cateva zile si cand ma voi intoarce va voi bucura ochii (sper).
 
A trecut ceva vreme decand nu am mai postat evolutia caiacului, insa am vesti proaspete. Sambata seara caiacul a fost lansat la apa pe lacul Brates din Galati, cu mari emotii cu multe stangacii am reusit sa asamblez scheletul si sa il imbrac cu anvelopa din poliplan.
Prima etapa (miorita scheletului) s-a finalizat acum 2 saptamani iar de atunci a inceput etapa a doua (miorita anvelopei), cea mai solicitanta/dificila din cauza adezivului ''greu de gasit''. Lipiturile le-am facut cu un adeziv (vinil cement). Dimensiunile si formele caiacului sunt ceva mai diferite fata de varianta originala asa ca am avut mult de furca la croiala( mult prea multe cute ...). Functional anvelopa este f buna, estetic nu foarte ......

Concluzie .... extaz total la primele padelari totul functiona aproape perfect .... am notat tacticos micile neajunsuri ce trebuiau remediate si .... abia am reusit sa strang pana s-a intunecat.
Din pacate pana acum am fost cuprins de febra finalizarii proiectului in timpul stabilit si nu am reusit sa fac fotografii de loc insa maine plec in delta pentru cateva zile si cand ma voi intoarce va voi bucura ochii (sper).

Desi a trecut ceva timp ... poze?
 
Si dupa inca putin timp.......ceva poze?...Sper ca nu i-a cedat lipitura.....A propos de lipitura si complet off-topic...Stie cineva cu ce se poate lipi celebra rafie...vreau sa fac un parasolar(stiu ca nu rezista prea mult la U.V. dar un sezon merge si nu as vrea sa cos(nici nu cred ca se preteaza la cusut rafia.
 

Back
Sus