Construiesc o barca

Vreu sa construiesc o barca din Okume si fibra. Am intrat in posesia planurilor (Boat plan details, Flat Skiff 12 (FL12), Row boats), saptamana viitoare am promisiuni si de placaj marin si apoi intru in ceata.
Am sunat astazi la Polydis sa intreb de materiale si cei de acolo imi recomanda sa folosesc rasina epoxy, tesatura de fibra de 160 gr/mp si startimat de 300 gr/mp.
Acum urmeaza intrebarile de o mie de puncte:
1.Este necesar sa folosesc ambele tipuri de fibra?
2.Cate straturi sunt necesare daca folosesc doar tesatura?
Cam atat imi vine in cap momentan.
 
Trebuie sa ai datele pe care le cauti, in proiect. Bateau recomanda doar tesatura in scurtatura pe care ai postat-o.
 
Momentan sunt pe litoral. Am primit planurile cu o zi inainte sa plec si nu am avut timp sa le studiez, dar din cate am vazut eu, nu specifica nimic din toate acestea. Sunt suficiente ca si lista de materiale epoxy si fibra?
Pentru finisare mai trebuie ceva?
 
Am sa cer mai multe detalii proiectantului, dar ma intrebam, din experienta voastra, cate straturi de fibra ar trebui aplicate.
 
Vreu sa construiesc o barca din Okume si fibra. Am intrat in posesia planurilor (Boat plan details, Flat Skiff 12 (FL12), Row boats), saptamana viitoare am promisiuni si de placaj marin si apoi intru in ceata.
Am sunat astazi la Polydis sa intreb de materiale si cei de acolo imi recomanda sa folosesc rasina epoxy, tesatura de fibra de 160 gr/mp si startimat de 300 gr/mp.
Acum urmeaza intrebarile de o mie de puncte:
1.Este necesar sa folosesc ambele tipuri de fibra?
2.Cate straturi sunt necesare daca folosesc doar tesatura?
Cam atat imi vine in cap momentan.

O incercare personala, de raspuns:
Indicatiile primite de la firma Polydis, sunt bune. Eu personal n-am lucrat nicio data cu stratimatul, deci nu-l cunosc cum interactioneaza cu cu epoxy ( Epiphen 4020) . In rest tesatura de 160 g e ok. In principiu pui un strat de tesatura cam peste tot. Apoi mai vii cu un al doilea strat de fibra pe fundul exterior al barcii, pentru rezistenta la uzura ( frecari, zgarieturi de corpuri abrazive sau contondente).
Cum acest forum este "full" de constructii de barci de tot felul, cu putina rabdare pentru cercetare, ai sa vezi cam cum a adordat fiecare , aceste chestiuni. Nu-s retete "batute-n cuie".
Spor !
 
Multumesc Guzi pentru raspunsul la obiect. Eu ma gandeam undeva la 4-5 straturi de fibra succesive. Nu am mai lucrat cu fibra pana acum si nu am idee cat de mult se rigidizeaza dupa primul strat.Incerc sa strang cat mai multe informatii deoarece la intoarcerea spre casa trec prin Bucuresti si vreau sa cumpar fibra si epoxi.
 
Multumesc Guzi pentru raspunsul la obiect. Eu ma gandeam undeva la 4-5 straturi de fibra succesive. Nu am mai lucrat cu fibra pana acum si nu am idee cat de mult se rigidizeaza dupa primul strat.Incerc sa strang cat mai multe informatii deoarece la intoarcerea spre casa trec prin Bucuresti si vreau sa cumpar fibra si epoxi.
Cred ca tesatura care apare pe site -ul Bateau (la imbinari, colturi, muchii etc) plus ce a spus Guzi e suficient. Daca pui 4 - 5 straturi se ingreuneaza prea mult pentru dimensiunile barcii.
 

Back
Sus