Delta 15-17.06.2011

Traseu Galați - Tulcea - Crisan - Sulina - Sf.Gheorghe - Tulcea - Galați.
Ambarcatiune DeltaLux 4.9m / 60 CP.

Am plecat pe 15.06 dimineata pe la 11. Drum linistit pana la Crisan, pensiunea Casa Ada. Politia ne-a oprit de 2 ori, atrasa de prelata noastra suspecta :)

A doua zi viteza pe Sulina, si slow forward pe Busurca - Imputita - Tataru pana la Sf.Gheorghe. Pe drum multe pasari, tauni si o vaca moarta. La Sf.Gheorghe am iesit pe mare, am dat cateva ture si apoi am acostat la Green Village / Delfinul. Plimbare de seara pe jos spre mare. Evident ca am uitat ca era ora tantarilor :)

In ultima zi, bratul Sf.Gheorghe cu toate scurtaturile. Ne-am intalnit cu tot felul de nave de pasageri care aveau fantezia sa faca valuri prea mari pentru gustul nostru.
La 18:30 am acostat in portul turistic din Galati.

Poze pe Facebook
 
Salut.Ai bateriile incarcate acum. Cat te tine euforia unui astfel de traseu.Eu abia ajuns asi pleca iarasi. Corturi erau pe malurile Dunarii? Pescarii erau multumiti?
 
Faine pozele, faina excursia!

Cum sunt pensiunile in care ai stat? Eu fiind departe de Delta nu prea cunosc care-i treaba pe-acolo, dar de tot vorbeste aici de pensiunile astea ca de ceva 'rau', afacerile politicienilor, din cauza lor s-a interzis campatul, etc. Tu cum vezi treaba asta?
 
@adrianx : Corturi erau pe bratul Sf.Gheorghe si pe Tulcea. In mod sigur nu atat de multe ca acum noua ani, cand am fost prima oara in Delta.
Urmatoarea plecare am programat-o nu mai tarziu de sfarsitul lunii iulie.
Pescarii cu care am vorbit erau destul de multumiti, am si mancat ce au prins ei :)
 
@Smokey : Casa Ada e ok, patronul e simpatic, merge si la pescuit. Inchiriaza lotci cu motor. Daca ai carnet si te misti bine cu barca ta, te lasa sa le conduci singur.
Green Village / Delfinul e patru stele, cu patronul nu am vorbit :) Piscina, restaurant pe 2 nivele ...
In ambele locuri personalul e ok.

Referitor la pensiuni si interzicerea campatului, fiecare are dreptate in felul lui.
La pensiuni e comod, stai intr-o constructie/casa si costa. De obicei altii iti pregatesc mancarea si fac curat dupa tine.

La cort e fix in mijlocul naturii, free pentru camper. Tu iti faci mancarea, cateodata o si pescuiesti. E o senzatie incredibila sa pregatesti la foc ce ai prins, apoi sa transformi focul de gatit in foc de tabara si sa stai noaptea sa canti la chitara.

Dar in majoritatea cazurilor e costisitor pentru mediu. Am vazut ce dezastre au lasat in urma grupuri de turisti si nu vreau sa ma gandesc in cati ani se vor repara stricaciunile.
Evident ca atunci cand mergi la cort, patronii de pensiuni nu incaseaza nimic. Dar nu cred ca asta e problema. Cei care merg cu cortul se vor duce in continuare cu cortul : dincolo de limita rezervatiei, in lunca Dunarii, la mare sau la munte.

Problema ar putea fi atunci cand turistii ce stau la pensiunile / hotelurile 'rele' vad peturi, ambalaje, vegetatie arsa. Acesti turisti s-ar putea sa nu se mai intoarca si evident sa faca o publicitate negativa acelor locuri. Agentiile serioase de turism trimit scouteri sa adune informatii. Si scouterii aduc poze cu peturi si ambalaje. Si firmele nu mai trimit turisti. Asta inseamna business pierdut. Si nimeni nu doreste asa ceva.

Disclaimer : Nu am agentie de turism / pensiune / hotel. Am fost in Delta cu cortul, am stat la pensiuni mici si mari, la pensiuni obisnuite sau exclusiviste.
 
Faine pozele, faina excursia!

Cum sunt pensiunile in care ai stat? Eu fiind departe de Delta nu prea cunosc care-i treaba pe-acolo, dar de tot vorbeste aici de pensiunile astea ca de ceva 'rau', afacerile politicienilor, din cauza lor s-a interzis campatul, etc. Tu cum vezi treaba asta?

nu trebuie in general fugit de pensiunile din delta. dar este necesar sa se inteleaga faptul ca daca se doreste comfort/curatenie/mancare buna in zona deltei dunarii te costa. in general oricine a construit ceva in delta iti va spune ca data viitoare ar cumpara direct gata facuta casa, acolo nu te apuci sa sapi gropi pe unde apuci, nu treci strada sa cumperi o chiuveta de la romstal, ci incarci o barja de la tulcea cu tot ce iti trebuie si te costa dublu sau triplu totul. greu este insa sa descoperi o pensiune la care pretul este si corect. eu personal stau in crisan in spatele complexului lebada, pentru ca sunt capiat dupa stiuca si din pozitia asta pot sa "bat" aproape toate lacurile importante, cand ma intorc insa de la pescuit ma simt ca acasa; proprietarul este un bucurestean integrat in zona fiind de 6-7 ani acolo. eu as imparti turistii in trei categorii: stiucarii, vanatorii si "excursionistii"->bird watching etc. care stau in pensiuni sau gospodarii, pescarii de crap/somn care majoritatea se campeaza pe canale si locuri cunoscute, si turisti care traverseaza meteoric delta spre mare dormind in ambarcatiuni proprii, sau pe unde apuca.
sentimentul general insa este ca acolo te "arde" toata lumea. dar nu uitati ca daca stai pe malul care nu trebuie un pachet de tigari te costa 20 lei daca treci dunarea din cauza benzinei consumate, la letea motorina ajunge 7-8 lei pt. aro sau tractoare, etc.

as dori daca se poate sa deschidem un subiect pe tema asta : ce pensiuni am descoperit ok si care sunt argumentele pro si contra. as fi bucuros sa stiu ca pot aborda si alte zone ale deltei in care sa pot merge cu nevasta si copilul de 4 ani fara sa-mi fie teama ca este necesar sa "fug" 30-40 mile noaptea cu barca pana la tulcea din cauza de varsaturi sau enterocolite...
 
Ultima editare:
Daca fac o paralela cu litoralul nostru, unde sezonul e scurt si toti incearca sa scoata profit in 3 luni, in Delta unde intr-adevar costurile de costructie, mentenanta si aprovizionare a unei pensiuni cred ca pot justifica oarecum preturile foarte mari.

Problema peturilor face parte din marea problema nationala, cred ca se poate rezolva doar interzicand definitiv ambalajele de plastic :gun: ... pet-uri, pungi, etc - sa fie inlocuite cu ambalaje biodegradabile din carton reciclat.

Personal m-as putea incadra in oricare din 'tabere': am stat la cort de cand ma stiu si as vrea sa fac si in Delta o excursie in natura cu cortul (cu mancare de-acasa, ca nu stiu pescui); dar de cand cu fiica-mea prefer confortul unei pensiuni/hotel, desi am facut si cu ea excursii cu cortul; cu toate astea, de fiecare data cand am fost in Delta (ultima data acum 7 ani cred) am stat in Partizani la prieteni de familie.
 
@Smokey. Preturile din RO nu pot fi justificate oricat de binevoitori am fi,un prost menegement face ca sezonul sa tina doar 3 luni,timp in care suntem jumuliti cat sa nu ne mai trebuiasca pana anul viitor. Cu peturile cred ca ai nimerit-o,nu suntem pregatiti si invatati sa fim civilizati,nu am lasat niciodata dezastru in locurile pe unde am stat,dar ce am vazut pe traseu,uneori nea ingrozit. Pescarii din Sulina ne-au zis ca de cativa ani gasesc si in mare pungi,peturi si prezervative,inlocuirea acestora cu ceva biodegradabil cred ca ar fi un lucru bun. O excursie in Delta,cu cortul,cu dormit in mijlocul naturii,cu trezitul in cantecul pasarilor si preparatul mancarii din ce-ti da natura,desi uneori daca nu esti pregatit de acasa.....,pentru mine este egal cu un hotel de 4 stele. O sa fie o problema daca guvernantii nostri au hotarat sa interzica camparea,mai ales ca nu au oferit si alternative iubitorilor unui astfel de turism.
 

Back
Sus