Dilema

Sa presupunem ca am niste bani si vreau o barca. Sa investesc intr-un Happy Cat? sau sa-mi i-au una ca asta? Cursul NZ/Euro este de aprox 0.5

Astept pareri pro si contra. b-)
 
Astept pareri pro si contra. b-)

Tu esti om serios ?
Te gandesti daca sa dai bani pe cazatura aceea , care e pe partea cealalta a globului ( te costa minim 5000 euro transportul ), care e in halul ala de uzura ( probabil e fabricata in anii '70 ) , care are cockpitul ala minuscul si chiar periculos , care are 2 butelii in interior ? ( Buuuum ! ) , si care e mai unsuroasa decat cratitele lui Ismail , in comparatie cu a-ti cumpara o barca ( oricare ar fi ea ) NOUA ?

Eu sper ca glumesti .
 
care e pe partea cealalta a globului ( te costa minim 5000 euro transportul )

Totul depinde din ce directie privesti: de la mine de acasa sint 5 km :cool: iar transportul costa o lada de bere pe care o aduce echipajul.
 
Sa presupunem ca am niste bani si vreau o barca. Sa investesc intr-un Happy Cat? sau sa-mi i-au una ca asta? Cursul NZ/Euro este de aprox 0.5

Astept pareri pro si contra. b-)




Hmmm....3500 cere dar cu ceva negot poate sa o lase undeva intre 2500-2800.

Pare sa fie ingrijita. Pentru un incepator problema ar fi lipsa motorului, pentru un avansat starea velei principale.

Una peste alta, chiar si din Romania s-ar merita un mic voiaj pina in NZ :D

Planul pus repede pe roate ca vara australa e pe sfirsite :D

Bilet de avion, cumparata, iute o polita de asigurare de vreo 10 000 de $ NZ, o luna de zile(ce-i drept cam trasa de par) zbenguit pe linga coastele NZ iar la urma bild-bic :Db-) 10 000 de $ la chimir si bilet de avion Auckland-Bucuresti b-):D
 
O poti lua cu $3000 adica vreo 1500 euro.

Te dai cu barca, dupa care o vinzi din nou cu $2500, nu trebuie sa o scufunzi.
 
Sa presupunem ca am niste bani si vreau o barca. Sa investesc intr-un Happy Cat? sau sa-mi i-au una ca asta? Cursul NZ/Euro este de aprox 0.5

Astept pareri pro si contra. b-)

Depinde ce vrei sa faci cu ea: sa te joci cateva ore pe plaja = happy cat, sa te duci cateva zile de-a lungul coastei pana la Dunedin = Stilleto. Oricum, la banii astia, Stilleto merita luata si pentru ca numai s-o inchiriezi cu ziua la turistii din Romanica! Start a charter business, soldier!
 
O poti lua cu $3000 adica vreo 1500 euro.

Te dai cu barca, dupa care o vinzi din nou cu $2500, nu trebuie sa o scufunzi.

Vad ca iti place Happy cat. Ai intrat pe Treadul Cataramane gonflabile din sectiunea Veliere; Discuţia specifice & Piata de barci si servicii ?
"Ne vedem" acolo.
Oricum, faptul ca stai in NZ e un mare avantaj pentru tine pentru care te invidiez, cel putin din punctul de vedere al posibilitatilor de a naviga si de a-ti alege o barca convenabila ca pret.

lipan68
 
Salut Svejk. Poate trebuie sa te gindesti un pic la placajul care a stat in apa mai bine de 30 ani. Nu stiu ce variante de inspectie ai la opera vie. Daca te gindesti la un sezon, desi la tine vine iarna, as spune ca este ok. Sau la piese de schimb, sau amindoua. Dar tu ai barca ta, deci tentatia este, banuiesc, doar pretul extrem de redus (si stim ca asa ceva impune riscuri). Daca economia NZ merge inapoi ca asta de-aici .... o sa dai o lada de bere pe ea (sau doua) in primavara. Sincer, daca ai ceva balti mai mici pe-acolo, eu as zice Happy Cat si prima comanda solo pentru Radu (dar ai dinghy cu vela) deci poate trebuie sa mai astepti cu amindoua. Tu stii mai bine.
 
Ultima editare:
comanda solo pentru Radu

Radu can steer the whole 7 m of my boat.

Poate trebuie sa te gindesti un pic la placajul care a stat in apa mai bine de 30 ani

Barca mea, Alan Wright Variant, este facuta din Kauri ply, double diagonal cu fibra de sticla pe dinafara. Are aproape 40 de ani. Cu exceptia faptului ca a stat 18 luni cu apa in bildge [reparata la inceputul verii, prin Decembrie] si a avut o mica delaminare la primul strat din placaj din cauza asta, pe partea din interior, e in perfecta stare, nice and dry.
 
Felicitari amindurora. Atunci care este dilema? Doresti un velier mai mare? Sau doar ceva ca sa-ti umpli timpul liber (Hobbie Cat)? Poate trebuie sa te duci s-o vezi ca sa-ti "iasa din sistem".
 
Svejk,


Vremea inca mai tine, jucariile de snorkel, un haka-haka de incalzire, :iupi::iupi::iupi: nitica hiperventilatie si 4 scufundaturi iti ia, prova, pupa, tribord, babord. Daca nu-i buboasa iar puntea si interiorul nu au prea multe crapaturi, ai scos-o intre 2500-3000, pleasca se cheama!
 

Back
Sus