fasii lemn

@ KSALI
Nici nu te-am banuit ca vrei sa te imbogatesti de pe urma barcaholicilor. Eu ma gandeam ca nu este neaparat sa facturezi mai departe. Suficient ar fi sa apara o singura firma client si atat. Daca este de profil si poate inregistra toate sau macar o parte din facturi ca sa mai scada T.V.A. , e treaba administratorului daca poate face treaba asta .Daca e deja client Holver e si mai bine. Din moment ce neinregistrand factura nu implica practic cu nimic firma respectiva, ci doar devine interfata intre barcaholicul mediu furajat si furnizor, toata lumea este fericita.
Si in loc de :noroc: nu ai prefera un vin?
 
Problema nu stiu daca sta chiar asa. Stiu ca Garda Financiara mai face controale incrucisate. Adica controleaza pe Holver si merge si la cel care a cumparat marfa sa vada daca si el a inregistrat-o. Nu ma prea pricep la contabilitate, dar sa nu aiba probleme Ksali daca nu inregistreaza marfa. Este adevarat ca aici nu vorbim de alcool sau tigari, dar cine stie.
 
Ultima editare:
Este exact cum spune Lipan. Se practica controalele incrucisate la greu.
Factura trebuie inregistrata de catre ksali.
:noroc:
 
Daca e musai......
Si daca eu ciolovec de pe strada ma duc la Holver si iau datele de la o firma oarecare si cer sa-mi faca factura, si bineinteles, o arunc la primul cos de gunoi(pentru ca sunt un redneck civilizat). Ce vina are firmulita pe numele careia s-a facut factura? Este obligat Holver sa ceara delegatie semnata si stampilata?

Hai sa ne stoarcem criorii poate gasim totusi o solutie mai ieftina prin care reusim sa tragem si o tepa lui Pogea ca sa imbinam utilul cu placutul.
Bineinteles nu este de neglijat si cautarea de alte surse de materiale.
 
Nu ai cum sa nu inregistrezi facturile , decat cu un risc mare .
Cand te inscrii la un distribuitor de obicei se cam cere CUI si eventual stampila .
Practic finantele nu au o problema directa ca nu inregistrezi pentru ca nu mai scazi TVA , cheltuieli , dar se ridica intrebarea , daca tot cumperi si nu inregistrezi , oare nu si vinzi si nu inregistrezi ? Si aici au ei o problema .
Practic achizitia si livrarea mai departe se face simplu , pui 1 leu la factura si sanatate problema ar fi ca trebuie facuta in general factura tot spre o firma , sau daca nu sa ai casa de marcat pentru ca nu poti emite chitanta catre persoana fizica .
 
Daca e musai......
Si daca eu ciolovec de pe strada ma duc la Holver si iau datele de la o firma oarecare si cer sa-mi faca factura, si bineinteles, o arunc la primul cos de gunoi(pentru ca sunt un redneck civilizat). Ce vina are firmulita pe numele careia s-a facut factura? Este obligat Holver sa ceara delegatie semnata si stampilata?

Nu am idee ce iti cere Holver ca sa faci dovada ca reprezinti o firma. E bine de cunoscut.
Datele unei firme sunt publice. Vezi un antet al unei asemenea firme sau, mai oficial, Registrul Comertului.
Problema este ca daca iti cere buletinul sa apari la rubrica "delegat" si sa poti sa cari si tu marfa cu carutu' de butelie, ca daca te duci cu un prieten cu papucul dai de aia de la RAR sau CNADNR?
Parerea mea ca atat timp cat le platesti marfa cu banul jos nu ar trebui sa-i doara pe Holver.
 
Deci......? Am aflat ca trebuie casa de marcat. E sigura faza asta? Nu prea cred. Daca tai factura pe persoana fizica poti sa tai si chitanta.
 
Deci......? Am aflat ca trebuie casa de marcat. E sigura faza asta? Nu prea cred. Daca tai factura pe persoana fizica poti sa tai si chitanta.

Ordonanta de urgenta nr. 28/1999 din 25/03/1999
Versiune actualizata la data de 27/02/2006
privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale* _____________________
*Text actualizat la data de 27.02.2006 avandu-se in vedere republicarea din Monitorul Oficial, Partea I, nr. 75 din 21 ianuarie 2005, precum si urmatoarele acte:
- O.G. nr. 28/2006
- O.U.G. nr. 12/2006.

Art. 1. - (1) Agentii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.


In general firmele mari cer CUI , pentru ca se mai merge si pe plata la termen si au caminceput sa sufle si in iaurt .

Facturile trebuie bagate in contabilitate , pentru ca la 6 luni , parca , se depune la finante un listing cu facturile emise , cu nr de factura si catre cine s-a dus factura + valoare . Teoretic aceste date intra intr-o baza de date , si de acolo ar putea sa apara neconcordante .
 
Deci......? Am aflat ca trebuie casa de marcat. E sigura faza asta? Nu prea cred. Daca tai factura pe persoana fizica poti sa tai si chitanta.

NU, iar amenzile sunt URIASE ...

40.000 lei este amenda maximă pentru operatorii economici care nu îndeplinesc obligaţia de a se dota şi de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale avizate, precum şi în cazul neemiterii bonului fiscal pentru toate bunurile livrate sau serviciile prestate ori în cazul emiterii de bonuri cu o valoare inferioară. Amenda minimă este de 8.000 de lei.
 
Bine fratilor. Lucrurile sunt clare. Ramane varianta Ksali sau cautam o firma intelegatoare care este deja clienta Holver? Aeeasi faza si cu Polidis.
 
Azi vad ca e ziua dezgroparii topicurilor uitate si a intrebarilor fara sens.

Pentru toti cei interesati care NU au urmarit forumul acesta in ultimii 6 ani si nici nu au citit un topic mai nou de 2010 care atinge subiectul:

Holver, Polidys si altii vand bine merci produsele proprii la persoane fizice.
 
a folosit cineva abachi pentru fasiile de lemn ? ca si esenta este asemanatoare cu pinul , doar ca nu are noduri si este cam la fel de elastic .La brad,pin,larice mi-e cam teama de noduri pentru ca la fasii de 6 mm se cam rupe pe langa nod cand vrei sa mulezi fasiile pe sablon :( indiferent daca este nod cazator sau nu si cam pocnesc nodurile cand le dai la circular
 

Back
Sus