Gennaker Furler

Din ciclul ,,bani de Dacie n-am, dar o usa tot imi cumpar!" in sfarsit am terminat lucrul la 2 Gennaker furlers.
Unul pentru Mac-ul din dotare, si unul pentru fratele Nemo.
M-am inspirat in alegerea diametrului fuliei de la firmele consacrate, am ales materialele si am intocmit o schita pe care am am dat-o spre calcul si dimensionare unui inginer specializat in calcul de elemente finite. Fratele Florio si-a aruncat privirea agera peste proiect si ne-am hotarat sa-l incercam.
Pentru realizare s-au folosit: un strung comunist, o masina de gaurit, o menghina, o teava (ca prelungitor), un bomfaier, pila si Nea' Vasile-strungarul. La sfarsit sudura coliviei de inox si gata.
Materiale: bara rotunda de Al6082 si bare rotunde Inox316, rulmeti axiali din Inox.

Rezultatul (am fotografiat numai Rollerele dar am facut si swivel-identice dar fara fulie si aparatoare):

Gennaker%252520Furler%252520DIY.jpg


Norocosul care-l va proba o sa fie Florio - el are gennaker. Eu o sa-l folosesc ... poate anul urmator cand o sa-mi cumpar un gennaker.
 
Ultima editare:
Felicitari! La cum arata, rivalizează cu cele fabricate de firmele consacrate!!!!! As vrea sa vad si cum lucreaza, dar la cata atentie li s-a acordat nu am dubii ca nu ar lucra ireproșabil
 
Da, am incercat sa-l facem si cat de cat estetic, nu doar functional.
Florin se gandea sa eloxam aluminiul (am fi putut alege orice culoare) - vom vedea. In principiu materialul ales ar trebui sa se comporte bine si la apa sarata asa ca nu as mai incarca costurile.
Probabil ca saptamana care urmeaza o sa-i facem probe ,,pe mal" urmand si cele ,,in mars". Cu siguranta ca le vom filma.
Trebuie sa-i mai fac franghia continua de antrenare, inele de ghidaj ale acesteia si scripetele cu prindere elastica.

Proiectul urmator este bompresul.
 
Si pana la urma o comparatie de pret intre unul industrial si unul "Din ciclul ,,bani de Dacie n-am, dar o usa tot imi cumpar!"" cum arata? Evident, cu tariful de manopera la nivel de arhitect:) :) :)
 
Din ciclul ,,bani de Dacie n-am, dar o usa tot imi cumpar!" in sfarsit am terminat lucrul la 2 Gennaker furlers.
Unul pentru Mac-ul din dotare, si unul pentru fratele Nemo.
M-am inspirat in alegerea diametrului fuliei de la firmele consacrate, am ales materialele si am intocmit o schita pe care am am dat-o spre calcul si dimensionare unui inginer specializat in calcul de elemente finite. Fratele Florio si-a aruncat privirea agera peste proiect si ne-am hotarat sa-l incercam.
Pentru realizare s-au folosit: un strung comunist, o masina de gaurit, o menghina, o teava (ca prelungitor), un bomfaier, pila si Nea' Vasile-strungarul. La sfarsit sudura coliviei de inox si gata.
Materiale: bara rotunda de Al6082 si bare rotunde Inox316, rulmeti axiali din Inox.

Rezultatul (am fotografiat numai Rollerele dar am facut si swivel-identice dar fara fulie si aparatoare):

Gennaker%252520Furler%252520DIY.jpg


Norocosul care-l va proba o sa fie Florio - el are gennaker. Eu o sa-l folosesc ... poate anul urmator cand o sa-mi cumpar un gennaker.

Well done, sailor !

O sa-l probam amandoi, ca doar nu ramai pe mal :) .
 

Back
Sus