i-acht

Cam ”minimalist” cum am văzut scris într-un articol.
Îmi aduce aminte de submarinul lui Nemo dintr-o versiune a filmului 20.000 de leghe sub mări. Nu cea cu Michael Cain.
 
Este ciudat si totodata trist ca pana si un om dotat cu creativitate tehnica deosebita
dar si cu posibilitati materiale enorme (quasi-nelimitate)
ca Steve Jobs
sa fie rapus de cancer inainte de "a-si vedea visul cu ochii",
adica nava plutind si nu doar un rendering in spatiu virtual.

Concluzia?
Fiecare cu interpretarea proprie...

In lectura mea personala
-Mai bine azi o barca prapadita, dar apta de navigatie , decat alergatul dupa "un vis"
care se va materializa (poate) in N ani - daca toate merg bine...
_____

Dintr-o alta perspectiva poate nava va face in curand obiectul unei licitatii.
Este la fel de probabil sa devina obiect de cult sau trofeul unei fundatii... in fine pentru familia Jobs are o certa valoare afectiva.

Iar privind dintr-o noua perspectiva, ne putem intreba:
- Oare suntem imobilizati de aceleasi datini si crezuri, ca faraoni egipteni de acum 3500 ani?
Acei domnitori canalizau parte importanta a resurselor imperiului catre constructia unei (sau a catorva) piramide, prin care sa treaca in eternitate.

Dar un yach modern - chiar daca este confectionat in mare parte din duraluminiu si sticla,
nu este cel mai propice vehicul pe drumul catre eternitate...
 
Nu trebuie sa mergem pina la egipteni, avem si la ortodocsi prohodul, care este, de fapt, in cea mai mare parte, o repetare de "n -spe mii" de ori a frazei "Vesnica ta pomenire". Traim intr -o epoca in care notiunea de "soft power" este la mare cinste, poti pasi in eternitate si daca amintirea ta ramine in memoria cit mai multor oameni si cit mai mult timp. Nu ai neaparata nevoie de piramida pentru asta, desi nu neg ca ajuta mult :)
 
hai sa fiu mai abrupt:cu ce-l mai ajuta pe steve j. yachtul?dar pe faraoni piramidele? exista vorba ca existam prin amintirile celor care ne-au cunoscut,credeti asa ceva?
zicea cineva :lumea se sfirseste pentru mine cind mor. punct. :)
ps:nu-i asa ca viata-i misto?
 
..a-ti vazut ce fain "ingropau"vikingii mortii,cu barci cu tot,lasau terenul liber in urma lor pentru urmasi, niste barcaholici adevarati ce erau !nici acum n-ar fi o ideie rea la preturile actuale din cimitire!:)
.....si uite asa,cine stie unde o sa duca discutia asta.:)
 
La cum arata hidosenia aia de yact, mai bine ca nu a ajuns sa fie dezamăgit la lansarea la apă. Ajung să reconsider vorbele unor colegi marinari, despre un fapt real, știu ei cine, cum și ce s-a întâmplat: Haoleo mâncația-ș, după ce a dat șpe zeci de mii de euro pe un yacht, ajuns în port exclamă văzând celelalte bărcuțe: Cum, a mea e cea mai mică, la câți bani ți-am dat pe ea?
I-acht a dat o buleală maximă și nici că-mi pasă atâta vreme cât am făcut greșeala să iau un Ipod nano 6th, m-am înregistrat la ei și nu am acces nici măcar la melodiile alea 2,3 gratis, că cică trebuie să mă înregistrez cu card bancar. Una la mână, a doua: deși au pretenții, garanția e de un an și fix la un an s-a blocat butonul de power, stând pe raft, peste noapte. Problemă pentru mai multe Ipod-uri, cu filme pe tube și yahoo answers-uri de remediere. Așa că în mărginirea mea, mic, umil mă oftic că s-a cotit și nu a putut să fie dezamăgit de propria-i zămislire. Dixit!
 
Ultima editare:
personal eu cred ca ar fi putut arata mult mai estetic si nu asa ,,patratos,,.bani avea si putere financiara dar parca a facut economii la detalii...iar persoana care il foloseste sa fie sanatoasa.sunt alte ambarcatiuni mult mai aratoase si spectaculoase...doar e al lui steve jobs care era miliardar...
 

Back
Sus