Impozit velier

Salutare ,

Cat se plateste impozit pe un velier de pana in 10m care are doua cabine si o toaleta inchisa ?
Doresc sa achizitionez o barca , dar imi este frica sa nu fie incadrata ca si yacht sau mai stiu eu ce, unde sa sara impozitul la sume exorbitante. Deasemenea doresc sa o inregistrez sub pavilion Roman.

Vrei sub pavilion român sau vrei să fie rezon costurile şi procedurile?
nu stiu ce diferente sunt , vreau sa fie si rezon dar sa fiu si sub pavilion Roman. Dar daca statul nostru drag sta impotriva fericirii mele , renunt la pavilion national si ma orientez spre cel mai rezonabil pavilion

Polonia, atunci. Găseşti pe forumuri de ce, dacă eşti curios. Mai este o alternativă, Belgia, care implică să cedezi 51% din barcă unei asociaţii belgiene.

Polonia, atunci. Găseşti pe forumuri de ce, dacă eşti curios. Mai este o alternativă, Belgia, care implică să cedezi 51% din barcă unei asociaţii belgiene.
Chestia este ca am tot cautat pe forumuri , din ce am inteles la noi expira tot la 5 ani inregistrarea. Asta nu este neaparat ceva ce sa ma sperie , dar imi dau seama ca este mai mult de atat. Am sa mai sap sa vad ce gasesc. Multumesc mult de ajutor !

Salutare, eu am un Neptun 22 de 6.8m si l-am inregistrat pe Polonia. Am platit 395 euro si am primit documentele in 3 saptamani. Tot cu ei am facut si asigurarea.
Poti face o simulare iar in functie de lungime si anul de fabricatie iti vor trimite o oferta.
As fi preferat sa navighez sub pavilion roman dar daca statul roman este inca lacom am ales aceasta varianta. Este doar punctul meu de vedere.
Bafta.

Ca sa nu ma doara capul in Grecia ;). Avand 6.80m si motor de 4HP nu necesita inmatriculare si nici permis de conducere ambarcatiuni. Dar nici nu vreau sa ma cert cu vreun militian in Grecia asa ca am luat decizia sa imi iau D,C,S + inmatriculare si asigurare. Ce sanse am sa contest o amenda in Grecia ?
Cel putin nu platesc impozit statului roman (minim 1000 ron si max 1500 ron pe an la dimensiunile ambarcatiunii mele) si nici nu trebuie sa ii fac verificare la fiecare 5 ani la autoritatea navala. Per total am mai investit aprox 1000 euro in permis, acte si asigurare.

Ultima editare:
Ca sa nu ma doara capul in Grecia ;). Avand 6.80m si motor de 4HP nu necesita inmatriculare si nici permis de conducere ambarcatiuni. Dar nici nu vreau sa ma cert cu vreun militian in Grecia asa ca am luat decizia sa imi iau D,C,S + inmatriculare si asigurare. Ce sanse am sa contest o amenda in Grecia ?
Cel putin nu platesc impozit statului roman (minim 1000 ron si max 1500 ron pe an la dimensiunile ambarcatiunii mele) si nici nu trebuie sa ii fac verificare la fiecare 5 ani la autoritatea navala. Per total am mai investit aprox 1000 euro in permis, acte si asigurare.
Mulțumesc mult pentru infos, cat plătești asigurare? Tot in Pl se face si asigurarea?

Back
Sus