inmatriculare barca

Salutare tuturor ,
va rog sa ma ajutati cu parerea/sfatul vostru , a celor experimentati de aici pt urmatoarea situatie.
Vreau sa cumpar de la un prieten o barca ( simms super v ) cumparata din Anglia .
Nu are nici un fel de act nici pt barca nici pe motor
Mentionez ca barca are aprox 5 m lungime iar motorul 60cp
Aceasta barca trebuie inscrisa ?
Pot obtine acte de proprietate ? Vreau sa o trec pe numele meu
Multumesc
 
Salut
Îți trebuie neapărat un act de mana de la englez (Bill of sale).
Trebuie înmatriculată dar poți încerca în Belgia.
Găsești detalii aici pe forum despre înmatricularea în
Belgia
Bafta
 
Este pe CapCompas un topic despre inmatricularea in BE. In anumite conditii iesi mult mai ieftin decat in RO si este infinit mai simplu.
 
Inmatriculare Laguna 4.80 cu motor 25 CP cumparate de la finante

Inmatriculare Laguna 4.80 cu motor 25 CP cumparate de la finante
Salutare tuturor, am nevoie de sfaturile si parerile dumneavoastra cu privire la o barca Laguna 4.80m cu motor de 25 Cp, achizitionate de la finante. Trebuie inmatriculata barca, avand in vedere ca pe factura scrie ca motorul e de 25 CP ??? Va multumesc anticipat pentru ajutor ...!!
 
Daca vrei sa circuli cu motorul de 25 de cai, esti obligat sa inmatriculezi barca, in conformitate cu OUG 74/2006 cu completarile ulterioare.
Daca vrei sa eviti inmatricularea, si implicit cheltuielile cu actele, inspectia initiala, inspectiile periodice, impozite etc etc, cel mai bine vinzi motorul si iti cumperi unul de maxim 20 de cai.
 
Multam fain pentru raspuns d-le Vali, dar am inteles ca mai nou cei de la ANAF umbla pe Dunare cu o salupa inscriptionata cu " ANAF", si cer documentele de provenienta a barcii si te intreaba daca ambarcatiunea e declarata la fisc indiferent ca e de 5m sau 7m sau motorul e de 10 Cp sau 50 Cp , cel putin in Delta numai de asa ceva se ocupa "baietii"..........si va intreb daca nu cumva ambarcatiunea fie ea de 4.80m si cu motor de 20 Cp, trebuie declarata la fisc ??? fara a fi inmatriculata ??? ...(mii de scuze daca sunt prea insistent dar chiar nu stiu ce sa fac)
 
Este atât de greu să citeşti cele câteva topice existente şi aici şi pe CapCompas, unde s-a discutat fix această problemă, pe legislaţia existentă?
Dacă nu ai încredere în ce scriu anonimii pe internet, ai trei opţiuni:
- poţi să citeşti cu ochii şi mintea proprie legislaţia relevantă;
- apelezi eventual contracost la un avocat sau conslier juridic în care ai încrederea necesară;
- te duci şi plăteşti cât ţi se cere prin decizia de impunere fiscală (de obicei vei reuşi să îi convingi să îţi emită una şi dacă nu e cazul).
 
Daca vi se intampla sa fiti intrebat, sau mai rau, obligat sa va inscrieti barca la fisc, chiar daca nu e inmatriculata, cereti-le sa va comunice temeiul legal.
Asta deoarece in noul cod fiscal 2016 se specifica foarte clar ca mijloacele de transport neinmatriculate sau neinregistrate nu datoreaza impozit:

Art. 468, alin. 2:
(2) Impozitul pe mijloacele de transport se datorează pe perioada cât mijlocul de transport este înmatriculat sau înregistrat în România.

Orice constrangere in sensul de a inscrie la fisc un mijloc de transport neinmatriculat inseamna abuz. Au fost si in trecut asemenea cazuri, cand acest alineat (2) nu exista in codul fiscal, iar organul interpreta dupa bunul plac vechiul articol.

Conditiile in care o barca nici nu se inmatriculeaza in registrul matricol, nici nu se inscrie in registrul de inventar sunt aceleasi incepand din 2006, anume lungimea mai mica de 7 metri si puterea motorului inferioara valorii de 15 KW (20,38 CP).

Edit: @ghrt: omul e nou pe forum, motiv pentru care am detaliat (a cata oara?) cum sta treaba. In plus, omul e din Galati, si probabil, ca multi alti concitadini neinformati, e terorizat de echipajele de la politia transporturi, care fac exact ceea ce se mentioneaza in postarea lui. Din aceasta cauza am si intervenit, sper ca n-am deranjat pe nimeni :).
 
Ultima editare:
salut ,
zici ca se rezolva cu o chitanta de mana ?
am vb cu o persoana autorizata si mi a spus ca am nevoie de urmatoarele :
- act de proprietate de la cumparator
- act de reziliere
- act de vanzare cumparare ( piate fi de mana )

pai cu cati am vorbit in uk care vand astfel de barci , nimeni nu ofera mai mult fe o chitanta de mana
 
salut ,
zici ca se rezolva cu o chitanta de mana ?
am vb cu o persoana autorizata si mi a spus ca am nevoie de urmatoarele :
- act de proprietate de la cumparator
- act de reziliere
- act de vanzare cumparare ( piate fi de mana )

pai cu cati am vorbit in uk care vand astfel de barci , nimeni nu ofera mai mult fe o chitanta de mana

Depinde in ce tara vrei sa o inmatriculezi si din ce an este.
Prin act de reziliere cred ca intelege dovada radierii inmatricularii anterioare. Din UK se emite un certificat in acest sens, in care apar datele barcii si ultimul proprietar.
 

Back
Sus