OCEANYA

... Barca nu era in starea cea mai buna si astfel am inceput sa muncesc la ea , am muncit 5 luni in jur de 4 zile pe saptamana . La exterior am slefuit toata barca si am aplicat un strat de voal din fibra peste care am venit cu 4 straturi de rasina epoxy si apoi finisat ,aplicat primer corectie pentru a vedea eventualele defecte, slefuit din nou suprafata era foarte fina si perfecta . Am chemat pe cineva pentru ca eu nu ma pricepeam sa o vopseasca si a aplicat primerul si 2 straturi de vopsea.
Am slefuit si vopsit derivorul ,refacuta echea, schimbat cateva elemente de punte,montat cauciuc protectie margini nou, modificat pontili de inox modificat suport spate si scarita.
La interior am scos unele dulapioare pentru a creea spatiu mai mult in barca am scos mocheta veche si am facut unele modificari .interiorul a fost slefuit tot si aplicat rasina pe tot ce era de fibra, dupa care izolat cu izolatie de 6 mm si montata mocheta pe pereti si vinilin pe tavan
....

Sa o stapanesti sanatos !!
Poti sa dai niste detalii legate de rasina epoxy, primer, vopsea etc etc.
De unde le-ai luat, cu ce preturi?

Si apropo de bulgarul ala: da-ne si noua o adresa de contact ... te rugam :noroc:
 
Felicitari Ionut.
Ma bucur ca te-ai hotarit sa impartasesti barcaholicilor experienta ta.
Ma bucur alaturi de tine si astept cu nerabdare lansarea la apa.
Succes in proiectele viitoare.
 
ai spus ca barca va putea fi inchiriata, si la noi...unde anume, cand, pe ce bani? sa zicem ca ar fi niste amatori destul de decisi, macar pentru 1 w/e prelungit, daca nu pentru o saptamana intreaga...
 
Ofer spre inchiriere Velier stare foarte buna, catarg 9m aluminiu , vele noi, randa si foc. Lungime: 6,8m ,Latime : 2,4m ,Pescaj : 0.65/1.45 m ,Greutate : 1400 kg ,Suprafata velica : 24 mp ,Derivor: mobil, Capacitate 6 persoane pe timpul navigatiei, 4 locuri pentru dormit ,echipament navigatie functional, veste salvare.
La acest velier manevrarea velaturii si a cirmei este deosebit de usoara, putind fi deprinsa in cateva ore de instruire.
Velierul poate fi inchiriat pe lacul Snagov incepand cu luna martie - aprilie pentru minim 3 ore la urmatoarele tarife ( tarif pe ora) :
1 pers.- 30 lei
2 pers.- 35 lei
3 pers.- 40 lei
4 pers.- 45 lei
5 pers.- 50 lei
 
Salutare,

La exterior am slefuit toata barca si am aplicat un strat de voal din fibra peste care am venit cu 4 straturi de rasina epoxy si apoi finisat ,aplicat primer corectie pentru a vedea eventualele defecte, slefuit din nou suprafata era foarte fina si perfecta . Am chemat pe cineva pentru ca eu nu ma pricepeam sa o vopseasca si a aplicat primerul si 2 straturi de vopsea.

Salut,

Minunata treaba ai facut intr-adevar. Imi place mult barca, are un layout foarte interesant. Inteleg ca are derivor lestat pe care il cobori. Ce marca e?
Am si eu cateva intrebari, pentru ca si pe aici, prin CND lumea reconditioneaza barci vechi.
Nu inteleg de ca ai aplicat "voalul de fibra", normal stiu ca se slefuieste doar "gel-coat", adica straturile de rasina aplicate peste fibra, dupa care se repara eventualele probleme la fibra, apoi apoi se aplica un gel-coat nou. Tu insa ai aplicat inca un strat de fibra. Asta e tehnica recomandata?

Intreb pentru sunt curios de ce ai facut asta. Ca daca barca este un fibreglas layout pe un mold (nu spreyata) , apoi moldul e vidat, constructia e destul de buna, solida si usoara, iar cand vii si aplici un nou un strat de fibra e foarte greu sa nu ramina zone imperfecte, bule de aer, etc etc.
 
Ultima editare:
Inainte sa cumpara barca am mers cu cineva care se pricepe la ambarcatiuni din lemn sau fibra in special la reconditionat si am primit urmatoarele sfaturi : la o barca veche apare osmoza si fibra nu mai are aceiasi proprietate dupa zeci de ani si mi sa spus sa aplic un voal simplu de fibra foarte subtire , sa aplic rasina cat mai multa . La aplicare nu a facut bule si am aplicat suficienta rasina incat daca am mai avut unele imperfectiuni si anume pe fundul barci, au mai iesit la slefuit . Fundul barci a avut cred ca 5mm de rasina, sfatul a fost dat pentru situatia in care merg in delta sau pe plaja sa pot opri cat mai pe mal. Sper ca sfaturile sa fi fost bune.
 

Back
Sus