Quicksilver 470 sau Rib in Grecia

va salut.
va rog frumos sa ma sfătuiți in achiziția unei barci. Intenția mea este sa cumpăr o barca cu motor , pe care sa o folosesc in special pentru Grecia unde sa o folosesc 2-3 luni pe an in mod continuu. prima opțiune ar fi o cabinata Quickilver 470 cu un motor de minim 50 CP pe care sa pot dormi .
a doua opțiune ar fi un Rib.
ideea este ca nu stiu cam cum m-as descurca cu un Quicksilver sa dorm pe barca, fiind o barca mare are câteva dezavantaje de operare in sensul ca esti dependent de rampe de lansare la apa, trebuie sa o tragi mereu intr-un port la cheu unde ai de plătit mereu bani daca acostezi presupun. Lansarea si scoaterea din apa e ceva mai grea fata de un RIB.
cu RIB-ul nu e atâta de complicat, poti sa o scoți usor in fiecare zi pe mal sau sa o tragi pe plaja si sa dorm la rulota sau camper.
in același timp Quicksilver e mult mai confortabil , confortul e mult mai bun, poti sa tragi si un pui de somn la prânz, te poti adăposti si pe Dunăre cand se lasă seara, in Grecia daca găsești un golf bun cred ca poti dormi foarte bine si in cabina. am avut doar gonflabila de 430 cm cu Tohatsu de 20 Cp si am mers si cu un Rib de câteva ori.
ce ma sfătuiți?
 
N-ai scris esentialul, ce vrei sa faci cat esti pe pamant si ce pe apa: stai mult timp intr-un loc sau te muti des, cu barca te plimbi 4-5 km sau intre insule.
Nici nu mai are importanță, citind postarea am înțeles că Ignătescu a luat deja o decizie.
Uite, spune că:
-Sunt două opțiuni, o cabinată și un RIB
-Cabinata nu îi este convenabilă fiind mai greu de operat lansarea și ridicarea de la apă. În plus costă cheiajul.
-RIB-ul este convenabil fiindcă nu costă cheiaj, e ușor de scos la mal și poate dormi comod în rulotă.

E destul de clar că decizia e luată, în favoarea RIB-ului.

@ Ignătescu: Quicksilver 470 nu e o barcă mare sau comodă, confortabilă. Dormitul în ea va fi chinuitor. Este o barcă de plimbare și atât.
RIB, RIB. Dar ce mărime? Și cum spunea Byteworks, la ce vrei să folosești barca, pentru câte persoane, pentru ce perioadă, pentru ce tip de plimbări sau călătorii?
 
Nici nu mai are importanță, citind postarea am înțeles că Ignătescu a luat deja o decizie.
Uite, spune că:
-Sunt două opțiuni, o cabinată și un RIB
-Cabinata nu îi este convenabilă fiind mai greu de operat lansarea și ridicarea de la apă. În plus costă cheiajul.
-RIB-ul este convenabil fiindcă nu costă cheiaj, e ușor de scos la mal și poate dormi comod în rulotă.

E destul de clar că decizia e luată, în favoarea RIB-ului.

@ Ignătescu: Quicksilver 470 nu e o barcă mare sau comodă, confortabilă. Dormitul în ea va fi chinuitor. Este o barcă de plimbare și atât.
RIB, RIB. Dar ce mărime? Și cum spunea Byteworks, la ce vrei să folosești barca, pentru câte persoane, pentru ce perioadă, pentru ce tip de plimbări sau călătorii?
am.inteles..si atunci ci tu ce recomanzi pentru grecia? acu 4 ani am fost cu jn Elling 430 si motor nou de 20Cp Tohatsu..am trecut de pe continent pe Thasos. dar nu a fost cea mai faina experienta , pentru ca la valuri mici cu o gonflabila reduci viteza foarte mult. a fost ușor cu lăsatul la apa sau acostare pe plaje dar cam atat. Un rib e la fel de ușor si un rib de vreo 4 m ar permite o viteza mai mare dar cred ca nu oferă confortul unui Quicksilver 470 care are spatiu la interior de 170 cm lungime. eu am 169 si soția 150 cm. in plus pe un Quicksilver ai 4 scaune , masa, poti sta civilizat la masa sub bikini la umbra...taie altfel valurile....si nu cred ca e foarte greu de lăsat la apa atunci cand ai un troliu electric si un peridoc bun pe o rampa buna si corespunzătoare! in plus...un Quicksilver cu motor si peridoc il cumpăr cu 5000 euro din zgermania sau DK unde lucrez si de jnde pot sa-l cumpăr.
am înțeles ca in Grecia daca tragi la un cheu si stai o noapte doua nu plătești!
mulțumesc!
 
N-ai scris esentialul, ce vrei sa faci cat esti pe pamant si ce pe apa: stai mult timp intr-un loc sau te muti des, cu barca te plimbi 4-5 km sau intre insule.
stiu ce mi-ar place dar nu stiu ce e posibil. acu 4 ani am fost in jurul insulei Thasos cu plecare de pe continent cu o barca gonflabila Elling 430 si motor de 20 Cp. nu am.mers foarte repede pentru valurile chiar daca erau mici veneau in ciocane si confortul nu era ok, apoi spre dupa amiaza cand valurile au crescut in mărime, nefiind furtuna, a trebuit sa merg foarte încet. ma gândeam ca un Quicksilver 470 imi va permite sa abordez totul altfel inclusiv călătorii pe distante de 20 km dus si 20 km întors asigurând un confort mai bun, poti sta la o masa 4 persoane, poti avea un frigider chestii pe care nu le poti avea pe un Rib sau Gonflabila. in plus un Quicksilver nu e f scumpa la vreo 5000 euro.
 
am.inteles..si atunci ci tu ce recomanzi pentru grecia? acu 4 ani am fost cu jn Elling 430 si motor nou de 20Cp Tohatsu..am trecut de pe continent pe Thasos. dar nu a fost cea mai faina experienta , pentru ca la valuri mici cu o gonflabila reduci viteza foarte mult. a fost ușor cu lăsatul la apa sau acostare pe plaje dar cam atat. Un rib e la fel de ușor si un rib de vreo 4 m ar permite o viteza mai mare dar cred ca nu oferă confortul unui Quicksilver 470 care are spatiu la interior de 170 cm lungime. eu am 169 si soția 150 cm. in plus pe un Quicksilver ai 4 scaune , masa, poti sta civilizat la masa sub bikini la umbra...taie altfel valurile....si nu cred ca e foarte greu de lăsat la apa atunci cand ai un troliu electric si un peridoc bun pe o rampa buna si corespunzătoare! in plus...un Quicksilver cu motor si peridoc il cumpăr cu 5000 euro din zgermania sau DK unde lucrez si de jnde pot sa-l cumpăr.
am înțeles ca in Grecia daca tragi la un cheu si stai o noapte doua nu plătești!
mulțumesc!
Acum înțeleg că totuși ți-ai dori mai mult cabinata mică, acel Quicksilver 470. E într-adevăr cochetă, frumușică, utilă.
Excelentă pentru plimbări, o poți utila și cu un frigider, acumulatori, panou fotovoltaic și probabil o toaletă porta potti. Astfel devine o micuță rulotă.
Barca va fi foarte bună pentru plimbări de zi.
Pentru a locui pe ea va fi stânjenitor, chiar dacă sunteți doi oameni supli. Poți încerca, totuși a dormi în acea cabinuță mică, vara, poate fi sufocant.
Vreau să spun că pentru a merge cu băieții e ceva, pentru a merge cu soția e un pic diferit. Și nu dorești să se chinuie, că a doua oară nu va mai avea o bucurie să vină.
Există cum aminteai varianta de a închiria o cameră, iar atunci ați avea și confortul de a face un duș, de a dormi comod.
La o vacanță nu cred că e cazul să-ți pui problema costului de cheiaj. E infim raportat la costurile călătoriei. În unele locuri vei putea sta gratuit, în altele se percepe taxa de cheiaj. Grecia are puzderie de marine, nu e o regulă generală. Fiind totuți o barcă mică, ai cele mai multe șanse să nu ți se perceapă taxă de cheiaj, decât dacă vei sta acolo suficient de mult cât să atragă atenția.
Portul Thasos este în continuare ”la liber”, dar asta doar fiindcă sunt de mulți ani în proces autoritatea locală cu cea centrală disputându-și-l.
În alte mici porturi ca de exemplu Skala Marion, Skala Kallirachi, Skala Potamia, Skala Rachoniu, nu se percepe taxă (dacă vorbim de insula Thasos). În Limenaria însă, au amenajare portuară nouă, e foarte posibil să vă perceapă taxă.
Mai sunt golfuri frumoase și protejate în care puteți înnopta, cu mențiunea de a consulta meteo. La Aliki e o frumusețe de loc de popas.
Cabinata o poți folosi cu succes oriunde, pe Dunăre, în Deltă, etc...
Cu un bimini top se poate dormi și afară (plasă de insecte sub bimini). Cu o închidere completă a cockpitului, se poate merge și primăvara sau toamna la pescuit. Variante sunt multiple la o cabinată.
O singură mențiune aici: mergeți și urcați la bord înainte de a cumpăra. Percepția spațiului este directă și vă dați seama dacă e pentru voi sau nu.
 

Back
Sus