va salut.
va rog frumos sa ma sfătuiți in achiziția unei barci. Intenția mea este sa cumpăr o barca cu motor , pe care sa o folosesc in special pentru Grecia unde sa o folosesc 2-3 luni pe an in mod continuu. prima opțiune ar fi o cabinata Quickilver 470 cu un motor de minim 50 CP pe care sa pot dormi .
a doua opțiune ar fi un Rib.
ideea este ca nu stiu cam cum m-as descurca cu un Quicksilver sa dorm pe barca, fiind o barca mare are câteva dezavantaje de operare in sensul ca esti dependent de rampe de lansare la apa, trebuie sa o tragi mereu intr-un port la cheu unde ai de plătit mereu bani daca acostezi presupun. Lansarea si scoaterea din apa e ceva mai grea fata de un RIB.
cu RIB-ul nu e atâta de complicat, poti sa o scoți usor in fiecare zi pe mal sau sa o tragi pe plaja si sa dorm la rulota sau camper.
in același timp Quicksilver e mult mai confortabil , confortul e mult mai bun, poti sa tragi si un pui de somn la prânz, te poti adăposti si pe Dunăre cand se lasă seara, in Grecia daca găsești un golf bun cred ca poti dormi foarte bine si in cabina. am avut doar gonflabila de 430 cm cu Tohatsu de 20 Cp si am mers si cu un Rib de câteva ori.
ce ma sfătuiți?
va rog frumos sa ma sfătuiți in achiziția unei barci. Intenția mea este sa cumpăr o barca cu motor , pe care sa o folosesc in special pentru Grecia unde sa o folosesc 2-3 luni pe an in mod continuu. prima opțiune ar fi o cabinata Quickilver 470 cu un motor de minim 50 CP pe care sa pot dormi .
a doua opțiune ar fi un Rib.
ideea este ca nu stiu cam cum m-as descurca cu un Quicksilver sa dorm pe barca, fiind o barca mare are câteva dezavantaje de operare in sensul ca esti dependent de rampe de lansare la apa, trebuie sa o tragi mereu intr-un port la cheu unde ai de plătit mereu bani daca acostezi presupun. Lansarea si scoaterea din apa e ceva mai grea fata de un RIB.
cu RIB-ul nu e atâta de complicat, poti sa o scoți usor in fiecare zi pe mal sau sa o tragi pe plaja si sa dorm la rulota sau camper.
in același timp Quicksilver e mult mai confortabil , confortul e mult mai bun, poti sa tragi si un pui de somn la prânz, te poti adăposti si pe Dunăre cand se lasă seara, in Grecia daca găsești un golf bun cred ca poti dormi foarte bine si in cabina. am avut doar gonflabila de 430 cm cu Tohatsu de 20 Cp si am mers si cu un Rib de câteva ori.
ce ma sfătuiți?