romcraft 400

Salutare tuturor.REconditionez un romcraft 400 si am o nelamurire daca am matuit bine de gelcoatul de pe opera vie si moarta as putea sa ii dau culoare doar cu rasina si pigment ?Dilema mea care este oare se va exfolia sau va tine
 
Salut, rasina poliesterica nu prinde pe gelcoat polimerizat, ci exclusiv pe gelcoat neparafinat proaspat intarit, in matrita. Motivele s-au discutat repetat pe forumuri.

Daca ai matuit gelcoatul vechi, ori il sufli cu gelcoat nou, parafinat si diluat cu acetona, ori dai vopsea, la pistol sau trafalet.

Prima alternativa e foarte pretentioasa, fiindca dupa aplicare si polimerizare esti obligat sa faci un finisaj total barcii. Doar cine se pricepe obtine o suprafata calitativa.

A 2-a varianta e mai la indemana - cumperi o vopsea poliuretanica buna, dupa care o dai preferabil la pistol. Posibil sa ai nevoie si de un primer, daca suprafata gelcoatului are micro-fisuri.

Pentru proceduri detaliate, cauta pe capcompas.ro topicuri asemanatoare, s-a discutat de destule ori despre aceste lucruri ca sa le mai povestim inca o data. Succes.
 
Merci de oferta, dar m-am lasat de pescuit acum 22 de ani. Dupa ce tragi toana la scrumbie sau prinzi pastruga la ave, nu-ti mai arde de frecat menta la lansete :).
Daca mai ai nevoie de sfaturi, te astept pe capcompas.ro.
 
Vorba unui prieten de pe Softpedia: taaaare singur mai esti :).

Daca dai cum ti-am sugerat o simpla cautare pe capcompas.ro, dupa "poliuretanica" sau "primer", iti sar zeci si zeci de topicuri unde s-a discutat in mod repetat ce intrebi tu aici. Nici macar nu e nevoie sa fii user inregistrat, si oricum nici nu-ti sugerez asta :p.

Asa ca n-are nimeni vreo obligatie sa-ti reia toata povestea. Informatie exista din belsug, pune osul la treaba si caut-o. Succes.
 

Back
Sus