Soimul Maltez

Deja imi inchipui copilaria nefericita a lui Tom Perkins... Oare care frustrari se sterg astfel? Colosul asta cu velatura asemanatoare velierelor est-asiatice costa cat doua-trei cargouri, ori trei-patru tari sub-sahariene.
De altfel, dupa cum recunoaste chiar actualul proprietar, nu navigatia la bordul Soimului l-a determinat sa il proiecteze, cat mai degraba nevoia de a epata.

Soimul Maltez, Mirabella X, Paul Gaugain, Queen Mary II.... :titanic:
 
Deja imi inchipui copilaria nefericita a lui Tom Perkins... Oare care frustrari se sterg astfel?
Fiecare are un "irinelul" lui :happy-banana:

Chiar daca astfel de nave nu-si gasesc rostul evident, sunt totusi simboluri si "minuni" ingineresti care nasc tendinte noi si solutii inovatoare, poate peste cativa ani vom vedea veliere de serie cu sistemul "Dyna-rigg", care desi a fost conceput cu ceva timp in urma, deabea acum s-au gasit solutiile tehnice de implementare. :rolleyes:
 
E bine ca exista asemenea "irinei" :). Mirabella V de exemplu, a aratat ca se poate lucra in compozite si la lungimi de 75 de metri, chestie de neimaginat acum 20 de ani. E bine ca asemenea minuni ii fac sa viseze pe copiii de azi, care peste 2-3 decade poate vor ajunge sa creeze barci populare inspirate din super-iahturile de azi.
 
Samabata asta - 14 feb - printre alte subiecte neinteresante, gen Bora-Bora si Polinezia, este si un reportaj despre Soimul Maltez!
Incredibila scula, asa ceva n-ar trebui sa existe ... Dar parca se apropie mai mult de un joc video decat de "sailing" :p (zise vulpea catre struguri). Cred ca cel mai fericit e echipajul, se bucura permanent de barcuta :D
 
Ultima editare:
Incredibila scula, asa ceva n-ar trebui sa existe ... Dar parca se apropie mai mult de un joc video decat de "sailing" :p (zise vulpea catre struguri). Cred ca cel mai fericit e echipajul, se bucura permanent de barcuta :D

Corect, joc video.

Sambata la Thalassa a fost un reportaj si despre SM. Dupa ce l-au urmarit vreo juma de an au reusit sa obtina permisiunea unui reportaj din interior, filmat pe undeva printr-o laguna din Bora Nora.
Consola de comanda facuta dupa specificatiile lui Perkins mai aparuse prin presa, am mai discutat de ea chiar pe forum. Totul dar absolut totul se comanda din niste butoane pe un panou imens. Macar la Tiketitan nu erau aranjate butoanele pe panou de Startrek si erau afara in cocpit!
O chestie pe care n-o stiam si care se incadreaza in linia generala a acestui monstru: comenzile sant in asa fel facute incat orice persoana care nu are habar de sailing/iahting scl sa poate fi capabila sa invete in 15 minute manevrarea completa a navei. Cool, cum altfel sa-si poata epata invitatii daca nu isi imparte jucaria cu ei?
Tot echipajul avea vreo 7-8 persoane, camerista si bucatar inclusi.

Cred ca avea dreptate Ellen MacArthur care, cand a vazut pe-o coperta poza cu SM m-a intrebat: Ce-i asta?
 

Back
Sus