Sport

Am ajuns în Kaštela/Split, Croația, unde între 17–22 mai se vor desfășura Campionatele Europene.
🇭🇷
⛵

Până atunci, avem parte de un concurs de pregătire — Naționalele Croației — pe care am ales să îl integrăm în planul nostru pentru Europene. Antrenamentul direct la locație și acomodarea cu condițiile de aici sunt extrem de importante pentru perioada următoare.
În același timp, zilele acestea are loc și un concurs internațional de yachting organizat chiar pe apele noastre: Europa Cup România.
🇷🇴
⛵

Din păcate nu voi participa, însă voi urmări cu mare interes evoluția sportivilor români care ne reprezintă. Le doresc mult succes și să se bucure din plin de fiecare ieșire pe Marea Neagră!
Felicitări Federația Română de Yachting și Seanergya , Sailing4all pentru organizarea unui astfel de concurs internațional în România!
👏🏽
👏🏽
👏🏽
🇷🇴


 

Se așteaptă cu nerăbdare Campionatul European Seniori ILCA Din 2026, care va avea loc la Kaštela​


Cu o săptămână înainte de începerea Campionatelor Europene de Seniori ILCA și a Trofeului European Open din 2026, entuziasmul crește la Kaštela, odată cu sosirea concurentilo și a echipelor pentru unul dintre primele evenimente majore ale noului ciclu olimpic.

Campionatul va începe oficial pe 15 mai, cu înscrierea și inspecția echipamentului, în timp ce cursele sunt programate între 17 și 22 Mai, pe două zone de competiție din Golful Kaštela.

Vorbind la conferința de presă, Joško Berket, proprietarul Marina Kaštela și președintele Clubului de Navigație Marina Kaštela, a subliniat amploarea viitorului eveniment:

„Înscrierile sunt acum încheiate și așteptăm aproximativ 500 de participanți, antrenori și personal din 53 de țări, nu doar din Europa, deoarece acesta este un campionat deschis. Skipperi din SUA, Brazilia, Chile, India, Noua Zeelandă, Peru și multe alte țări vor veni la Kaštela. Acest lucru este extrem de important nu numai pentru iahtingul croat, ci și pentru turism. Este o competiție în care sportivii își perfecționează forma ca parte a pregătirilor pentru Jocurile Olimpice de la Los Angeles din 2028. Vom face tot posibilul să justificăm încrederea acordată nouă ca gazde. Oferim condiții excelente de navigație, cu mare și vânt de calitate pe tot parcursul anului, lucru pe care concurenții și echipele lor l-au recunoscut deja, venind adesea aici pentru antrenamente. Vom continua să investim în infrastructură, inclusiv în capacitatea de cazare.”

Directorul regatei, Armano Zekan, a subliniat complexitatea organizației:


„Avem planificate 12 curse, cu o flotă de 347 de skipperi care vor concura în două zone de cursă. Aceasta include 347 în total. Adică 184 de concurenti în ILCA 7, 126 concurente în ILCA 6 și 37 de concurenți în ILCA 6, alături de 93 de antrenori și ambarcațiuni suplimentare de siguranță și sprijin. Evenimentul este solicitant din punct de vedere logistic, cu aproximativ douăzeci de ambarcațiuni RIB care asigură siguranța pe mare, sprijinite de Forțele Armate Croate și Poliția Maritimă, în timp ce aproximativ 30 de voluntari sunt implicați la fața locului.”

...

Vasilij Žbogar, triplu medaliat olimpic (bronz Atena 2004, argint Beijing 2008 la clasa Laser, acum ILCA, și argint Rio 2016 la clasa Finn), care lucrează acum ca antrenor, a adăugat:

„Majoritatea echipelor naționale sunt deja la Kaštela, ceea ce arată cât de important este acest eveniment și cât de mult își doresc să se familiarizeze cu condițiile și zonele de cursă. Așteptările sunt mari. Aceasta este una dintre cele mai solicitante zone de concurs - cu bora, mistral și curenți care creează condiții foarte provocatoare. Nu este ușor să navighezi aici, dar tocmai aceste condiții produc skipperi de top.”

"Campionatul se va încheia pe 22 Mai cu ceremonia de premiere.

Campionatele Europene Seniori și Trofeul European Deschis ILCA din 2026 sunt organizate de EurILCA și JK Marina Kaštela, cu sponsorizarea Marina Kaštela și BavAdria Yacht Charter și cu sprijinul Ministerului Sportului, Federației Croate de Iahting, orașului Kaštela, Oficiului de Turism din Kaštela și Comitetului Olimpic Croat.

Rămâneți pe fază pentru mai multe actualizări pe parcursul campionatului și urmăriți toate cele mai recente știri pe site-ul oficial al evenimentului , precum și pe canalele de socializare ale EurILCA.

Pentru o prezentare completă a principalilor skipperi și a performanțelor care vor urma la Kaštela, puteți citi și previzualizarea evenimentului nostru aici: eurilca.org/2026-ilca-senior-europeans-preview "


Raport de Agustín Argüelles – EurILCA | Sursa: Marijana Berket – Marina Kaštela | Fotografii de Ivana Topić.


 
Ultima editare:
https://www.timeanddate.com/worldclock/@3198224

FORMAT DE CURSĂ
8.1 Barcile vor fi împărțite în flote și vor concura într-o serie de calificare urmată de o serie finală.
8.2Dacă patru curse dintr-o serie de calificare nu au fost finalizate până la sfârșitul celei de-a treia zile programate de curse, acea serie de calificare va continua până la sfârșitul zilei de concurs în care este finalizată a patra cursă de calificare.

9.PROGRAM
Descrierea Zilei
14.05 1400-1800 Inspecția echipamentelor (în funcție denumărul de înregistrări)
14:05 14:00-18:00 Biroul cursei deschis /Înscrieri
15.05 0830-1200 1300-1800 Inspecția echipamentului
15:05 900-1200 1300-1800 Biroul cursei deschis/Înscrieri
16.05 08:30-1200 1300-1400 Inspecția echipamentului
16:05 09:00-12:00 13:00-16:00 Biroul cursei deschis/ Înscrieri până la 16:00
16.07 1600 Întâlnirea antrenorilor/skipperilor
16.05 1800 Ceremonie de bun venit
17:05 11:00, ora locala,Primul semnal de avertizare. 2 curse (Calificări)
18:05VaFiAnuntat. Primul semnal de avertizare. 2 curse (Calificări)
19:05VFA Primul semnal de avertizare. 2 curse (Calificări)
20.05 VFAPrimul semnal de avertizare. 2 curse (Calificări/Finale)
21:05VFA Primul semnal de avertizare. 2 curse (Calificări/Finale)
22.05VFA Primul semnal de avertizare 2 curse (Calificări/Finală)
1830Ceremonie de premiere
9.1 Programul poate fi modificat prin notificare către concurenți în fiecare zi.
9.2 În fiecare zi, cursele următoare vor începe cât mai curând posibil după încheierea cursei anterioare.
9.3 În ultima zi a campionatului, nu se va da nici un semnal de avertizare după ora 16:00.

Nota de cursă, pagina 3

https://eurilca.eu/documents/368/NOR_2026_Senior_Europeans_Updarted_15_th_April_2026.pdf

Instrucțiuni de navigație

  1. ZONE DE CURSĂ
    9.1 Vor exista două zone de cursă, Alpha și Bravo. Anexa B arată locația aproximativă a zonelor de cursă. Zona de cursă este definită ca o zonă care se extinde la 100 de metri dincolo de întregul traseu pe care o barcă l-ar parcurge în mod normal în timpul cursei.
    9.2 Steagul pentru zona Alpha este „A” pe fundal alb, steagul pentru zona Bravo este „B” pe fundal alb.

Instrucțiuni de navigație, paginile 3 si 10

https://eurilca.eu/documents/368/SIs_2026_ILCA_Senior_European_Championships._Final.pdf

https://www.windy.com/?43.489,16.373,14
 
Ultima editare:
Mâine începe Campionatul European aici, în Kaštela, Croația!
🇭🇷
⛵

Competiția se desfășoară în perioada 17–22 mai, cu 3 zile de calificări și 3 zile de finale. Sunt programate câte 2 curse pe zi, iar dacă până la finalul zilei a 3-a se reușesc minimum 4 curse, flotă se împarte în Gold și Silver Fleet — cei din Gold fiind automat clasați înaintea celor din Silver.
Prognoza arată temperaturi în creștere, ceea ce înseamnă șanse mari de seabreeze după prânz. Dacă tot ne-am antrenat aici, am avut ocazia să învățăm și particularitățile condițiilor locale:).
Gata de start! Hai România!
🇷🇴

#TeamRomania #RomanianSailingTeam
Împreuna cu cei mai buni
💪🏽

Comitetul Olimpic și Sportiv Român
@Federatia Romana de Yachting
CSM Constanța
SOTER & Partners
@Regina Maria
Rooster
Piramida Forte

 
Ziua 3, planul zilei

Primul semnal de avertizare, ora 12:00 (ora locala)


Windfinder, 6 noduri cu intensificari de pana la 8/ora,


La start, "masini noi" dar si ceva ca la mana a doua dotate cu "pompa manuala de santina",

 
Ultima editare:
Ziua 4,


trei curse planificate,


Ebru va concura in Flota de Argint,


Cursele Flotei de Aur pot fi urmarite pe live tracker,


primul semnal de avertizare ora 12:00(ora locala).
 
A dat planul (cui) peste cap?

"A cincea zi a Campionatelor Europene Senior ILCA 2026 și a Trofeului European Open de la Kaštela s-a încheiat fără curse, după ce condițiile meteorologice instabile au obligat Comitetul de Cursă să anuleze programul zilei pentru toate flotele.

Skiperii au rămas la țărm timp de trei ore și jumătate în timpul unei lungi amânări, în timp ce organizatorii au monitorizat condițiile schimbătoare ale vântului în zonele de cursă. În jurul orei 14:00, Comitetul de Cursă a decis să trimită flota ILCA 7 pe traseu, urmată la scurt timp de flotele ILCA 6 feminin și ILCA 6 masculin.

Planul era ca cursele să se desfășoare în Golful Kaštela, mai aproape de Marina, în încercarea de a profita de condițiile mai adăpostite și de distanța mai scurtă față de țărm.

Totuși, odată ce flotele au ajuns în zona de cursă, vântul a devenit din ce în ce mai instabil, cu schimbări mari și presiune neuniformă care făceau imposibilă desfășurarea curselor corecte. În același timp, un sistem de furtuni a început să se formeze în spatele munților din jur, creând probleme suplimentare de siguranță pentru concurenți și oficialii cursei.

Având în vedere că condițiile continuau să se deterioreze, Comitetul de Cursă a luat decizia de a trimite toate flotele înapoi la țărm în siguranță, ceea ce a dus la finalizarea niciunei curse în ziua 5.

Campionatul va fi decis acum în ultima zi de competiție de la Kaštela. Planul pentru mâine este de a organiza trei curse, primul semnal de avertizare fiind programat pentru ora 12:00."


?


Atat windy cat si windfinder au zis ca pana la urma nu a fost nici furtuna nici uragan,



si viteza maxima a vantului a fost vreo 10 noduri.

Nu prea inteleg.

Cand apare putin vant, amanari si anulari?!

Sint skipperi de clasa mondiala, trebuie sa stie sa concureze in toate conditiile meteorologice si cu viteza vantului cuprinsa intre 5 si 25 de noduri, conform regulamantului(punct)
 
Ultima editare:
Din categoria "de-ale VAR-ului " la Campionatelor Europene Senior ILCA 2026 și a Trofeului European Open

"Notificarea nr. 5.

La 20 mai 2026, Juriul Internațional a analizat dacă să redeschidă Audierea nr. 11. Acest lucru a fost analizat de întregul juriu internațional, conform cerințelor RRS 63.7(c)(2).

Juriul internațional a luat în considerare:

a. dacă este posibil să fi comis o eroare semnificativă.

Fapte:1. Juriul internațional a analizat dacă ar fi trebuit să considere necesar să ia mărturie de la membrul comitetului de cursă aflat la capătul liniei de start, aflat pe ambarcațiunea aflată la capătul liniei de start.

Conform Manualului de Management al Cursei EurILCA, în absența unui Ofițer Principal de Cursă, Reprezentantul Cursei de Clasă este singura persoană responsabilă pentru luarea deciziilor privind linia de start (OCS și rechemări [RRS 29], penalizări la start [UFD, Black Flag - RRS 30]); toate părțile și martorii prezenți la audiere au confirmat că Reprezentantul Cursei EurILCA a anunțat o linie liberă la semnalul de start.


2. În timpul audierii, părțile au solicitat comitetului de cursă să prezinte înregistrarea video
înregistrarea procedurii de start a cursei 4. Comitetul de cursă nu a prezentat înregistrarea video pe care o făcuse de pe nava de semnalizare a comitetului de cursă și a declarat că decizia de a anunța o linie liberă a provenit direct din observațiile bazate pe vederea sa...."


Fel și fel de mișculații și în competițiile ILCA
 

Atașamente

Ultima editare:
Punct final la acest Campionat European

Ebru s-a clasat pe locul 11 in Flota de Argint

Rezultatele pe curse si locuri: 1-44, 2-27, 3-35, 4-47, 5-18, 6-40, 7-6,, 8-1, 9-24, 10-1, 11-41,


Cu doua curse pe locul 1 (8 si 10) plus obosita barcuta (dotata cu "pompa manuala de santina"), intreaga, derivorul, carma si catargul inca la locul lor, cu multa, multa speranta se priveste spre viitor.
 
Ultima editare:
Zâmbetele din pozele acestea nu arată complet realitatea acestui Campionat European pentru mine.
Locul 71 este cel mai slab rezultat al meu din ultimii ani
🙁

Am făcut prea multe greșeli încă de la începutul calificărilor. Nu m-am poziționat bine la start, nu m-am adaptat suficient de bine condițiilor și am petrecut restul regatei încercând să recuperez după decizii care pur și simplu nu au fost suficient de bune.
Asta este partea grea a sportului nostru. Este brutal de sincer.
Nu te poți ascunde în spatele scuzelor. Vântul este același pentru toată lumea. Fiecare alegere, fiecare ezitare, fiecare greșeală ajunge, într-un final, să se vadă în rezultate.
Iar rezultatele din această săptămână nu sunt acolo unde îmi doresc să fie.
Ce face totul și mai frustrant este că există progres în spatele scenei. Sunt aspecte care s-au îmbunătățit. Dar în sportul de performanță, progresul contează doar dacă se vede atunci când contează cu adevărat. Iar de data aceasta, nu s-a văzut.
Nu o să mint, doare.
Dar asta face parte și din realitatea urmăririi unui obiectiv dificil. Sportul nu înseamnă doar podiumuri și momente frumoase. Cea mai mare parte înseamnă eșec, adaptare, îndoială, reconstrucție și alegerea de a continua oricum.
Așa că nu, nu renunț. Nici pe departe.
Îmi asum responsabilitatea, rămân sinceră cu mine însămi despre unde mă aflu acum și continui munca pentru a reduce diferența dintre potențial și performanță.
Mulțumesc tuturor celor care continuă să creadă în mine, să mă susțină și să fie alături de mine atât în momentele bune, cât și în perioadele lungi și dificile. Continuăm înainte.
💪🏽
#teamromania #romaniansailingteam

 

Back
Sus