Tura caiac Murighiol-Sf Gheorghe-insula Sahalin-Gura Portitei-Jurilovca

Multumesc pentru toate vorbele frumoase. Ai dreptate Klimm. O sa imi leg de picior o coardelina de la panza. Daca ma rastorn, cade si vela.
 
Salut domnule,

Te rog sa mai postezi cateva explicatii si lamuriri in privinta "expeditiei" cu vela.

Cum a fost pe mare? Pe filmare se vad ceva valuri - asa cum sunt in general pe mare. Cum influenteaza avansarea caiacului? Dar "confortul" pasagerilor? Esti mai tot timpul ud de la valuri?

Cum e cu vela? Propulseaza caiacul strict pe directia vantului, sau poti carmi? (sa stabilesti tu directia, cand vantul nu bate neaparat pe directia in care vrei sa mergi... Ai o marja de ghidonare a velei V, ca sa mergi in directia dorita, fata de directia vantului?)

Multumesc anticipat!

PS: ce suprafata are vela V?
 
Salut domnule,

Te rog sa mai postezi cateva explicatii si lamuriri in privinta "expeditiei" cu vela.

Cum a fost pe mare? Pe filmare se vad ceva valuri - asa cum sunt in general pe mare. Cum influenteaza avansarea caiacului? Dar "confortul" pasagerilor? Esti mai tot timpul ud de la valuri?

Cum e cu vela? Propulseaza caiacul strict pe directia vantului, sau poti carmi? (sa stabilesti tu directia, cand vantul nu bate neaparat pe directia in care vrei sa mergi... Ai o marja de ghidonare a velei V, ca sa mergi in directia dorita, fata de directia vantului?)

Multumesc anticipat!

PS: ce suprafata are vela V?

Salut Johann73,

Inca nu am facut tura de 3 zile pe care o planuiesc. Am facut doar iesiri de cateva ore pentru teste. Expeditia incepe pe 24 sept. Noua ruta este Dunavatul de Jos - Sf. Gheorge - Sacalin - Canalul Perisor - Lacul Dranov - Canalul Dunavat - Dunavatul de Jos. Daca cineva vrea sa ni se alature e binevenit.
La iesirea din filmulet erau valuri destul de mari, aprox 1 m. Valurile periculoase sunt cele cu creasta alba care rastoarna caiacul mai usor. La un moment dat caiacul era plin cu apa dar imi convenea asa ptr ca mi s-a parut mai stabil. Nu mai dadeam la padela, ci doar incercam sa tin cursul propus. Piciorele le-am scos lateral peste borduri ptr a mari stabilitatea. Talpile erau pe post de flotoare. Despre confort ce sa spun, nu prea e, dar in schimb simti ca mananci adrenalina cu lingurita :)
Se poate merge cu vela cu vant de spate pana la travers, aprox +/- 80 grade fata de axa longitudinala a caiacului. Vela se poate roti aprox +/- 40 grade. Suprafata e de aprox 1 mp. (trapez cu baza mare de 120 cm, baza mica de 25 cm, laturile egale de 150 cm.)
 
Interesant. Nu stiam ca vela V este eficienta chiar si pentru vant lateral la 45 grade fata de directia de inaintare (directia cum o tii? nu te intoarce vantul pe directia lui? Sau tii directia inclinand vela?/ sau cu padela carmesti in apa?)

Nu m-am dat in mare si nu stiu cum e treaba cu rasturnatul. Ma gandeam ca un caiac site-on-top e destul de usor si ar trebui sa il salte valul si sa mearga mai departe. Totusi vad ca il rastoarna destul de usor (linkul de mai jos, la secunda 28)

First time in a kayak - YouTube

Probabil ca ramane mai adecvat lacurilor unde nu se formeaza valuri ca pe mare. Am vazut tot asa un trimaran facut din caiac + 2 flotoare, cu care mergea unul pe mare, in mare viteza, dar era mai tot timpul ud...

La tine nu stiu ce vant era, dar te miscai destul de repede. Ce caiac ai? Cate kg are? (ma gandesc la barja mea Kalao, care e destul de mare... cred ca ar avea nevoie de o vela mai mare, sau de vant sustinut)
 
Am un caiac Bic Scapa > 4 m, 22 kg.
Merge si cu vant travers pentru ca avand lungime mare, caiacul se comporta ca un derivor - nu permite deplasarea laterala, iar aici gasesti explicatia inaintarii cu vant lateral. how a sail works @ sailtheory.com
Directia o tin din padela. O folosesc ca pe o carma, dar ma si echilibrez cu ea.
Cred ca merge si pe Kalao, dar trebuie sa gasesti modalitatea de prindere de caiac.
 
Am un caiac Bic Scapa > 4 m, 22 kg.
Merge si cu vant travers pentru ca avand lungime mare, caiacul se comporta ca un derivor - nu permite deplasarea laterala, iar aici gasesti explicatia inaintarii cu vant lateral. how a sail works @ sailtheory.com
Directia o tin din padela. O folosesc ca pe o carma, dar ma si echilibrez cu ea.
Cred ca merge si pe Kalao, dar trebuie sa gasesti modalitatea de prindere de caiac.
 
Domne, interesant modelul Scapa - arata ca un skiff. Probabil ca merge aproape ca un sit-in. Probabil si de asta ai luat viteza asa buna cu o vela asa de mica. Daca ii pui niste flotoare care nu sunt profilate hidrodinamic, cred ca strici toata treaba. Era misto sa faci un catamaran din 2 caiace Scapa prinse intre ele cu tevi de aluminiu, plus o vela de vreo 2,5 mp... ceva facut frumos, cu un gratar intre ele mai sus pe care sa poti sta fara sa te ude apa marii... ar iesi ceva, da mai trebuie bagati niste bani... La lungimea de 4,4m cat are Scapa... ar fi ceva
 

Back
Sus