VIKO Yacht

Fiecare plateste impozitul lui cota parte ? Probabil cum se inteleg :D
Nu stiu de vreo masura legislativa care sa reglementeze asta.
O fi o gaura in sistem, Lipan ? :)

În teorie aşa ar trebui să stea lucrurile dar, cu siguranţă, dacă te duci la finanţe o să li se încurce rău neuroni în codul de procedură fiscală.
Cu foamea asta de bani cred că o să plătească fiecare la valoarea declarată a bărcii şi nu la valorea cotei ce-i revine.
Nu am verificat, dar cred că este vreo gaură undeva. Poate să o călăfătuiască.
 
În teorie aşa ar trebui să stea lucrurile dar, cu siguranţă, dacă te duci la finanţe o să li se încurce rău neuroni în codul de procedură fiscală.
Cu foamea asta de bani cred că o să plătească fiecare la valoarea declarată a bărcii şi nu la valorea cotei ce-i revine.
Nu am verificat, dar cred că este vreo gaură undeva. Poate să o călăfătuiască.

Never ever !
In periplul meu pentru inregistrarea barcii, parca eram personaj de poveste. Intalneam la fiecare pas functionari scoliti, plini de ei, care stiau bine "regulile" !
Fiecare, alte reguli, alta legislatie ! Vorbeam cu functionarii, se sfatuiau ei intre ei, vorbeam cu sefii lor, ajungeam la sefa administratiei financiare !
Veneau toti pe rand sa-si spuna lectia, dar "cum venira se facura toti, o apa si-un pamant ". Pentru ca asta erau. Varza.
Pana la urma mi-au dat pentru a inregistra barca, un formular auto. :D
La insistentele mele, au "gasit" si un alt formular care se mai apropia putin de ideea de a inregistra o ambarcatiune, dar nu era chiar ce trebuie.
Asa ca intuind oportunitatile si interesul personal, am lasat asa tulbure cum au vrut, am completat de mana acolo unde formularul nu avea nimic a face cu barcile, si nu pot decat sa va spun ca platesc un impozit mic.
O cucoana mi-a spus ca impozitul se plateste la marimea motorului, alta ca se plateste la marimea barcii, alta ciripea acut ca se plateste la greutatea (deplasamentul) barcii iar alta gemea din ranunchi ca ma ia dupa greutatea dusa de trailer (peridoc) .
""Romania, te iubesc "" e titlul unei emisiuni, si totodata amuzamentul nostru.
 
@florio

eu nu am avut ocazia sa ma plang de vreun functionar, cu exceptia zilei de azi cand am fost la Banca transilvania sa trimit plata pentru planurile de dixi dinghy. Am povestit aici, ca e gen banc.
 

Back
Sus