weekender long running W.I.P

alta sursa nu prea vad ,lemnul de la oamenii astia e uscat ,destul de drept si fara prea multe noduri, fata de ce gasesti la depozitele de cherestea.
a, ar mai fi ....:) Holver ,fiindca in afara de placaj mai au si tot felu de dracii lemnoase , nu stiu preturile cum sunt.
 
cred ca as gasi ceva brad pe la tara , e pus la uscat de vreo 15 ani , modul de stocare e sub forma de dulap de 5 cm grosime , cred iar lungimea e de vreo 4 m , sa zic . Asta din ce imi aduc aminte . Problema ar fi ca latimea e de vreo 30-40 cm , asta inseamna ditamai porcul si nu am un circular functional acolo sa-l fac fasii . Dar daca sunt doritori ori caut eu sa-l tai pe la tara ori parchez la impaiatu si cred ca gasim acolo utilaje . Asta cu dedicatie pentru saptamana viitoare la salon, pentru ca altfel cred ca e cam scump transportul si nu merita .
 
na acum ma bag si eu in seama.
darr trebuie sa-l stratifici si nu sa-l pui intreg. am vazut si eu la un meserias cum a pus trei fasii si apoi a inceput sa-l strungeasca.
 
cu intarziere ;merci Cataline de oferta dar deja am niste lemn pt. chila .
imi pare rau ca n-am apucat sa ne vedem la salon!

@sspol ; intradevar , chila Weekenderului , in mod normal ,se stratifica din trei bucati (dar asta nu e o regula) ,aici ai dreptate, dar in privinta strujirii ....., n-are nici o treaba cu chestia asta!
 
DSC03854.jpg

DSC03853.jpg

DSC03852.jpg

DSC03851.jpg


uite cum prinde forma barcazu' meu ;azi un "tin-te bine" ,maine un "gaff" , acum o timona .... ,am facut rost si de niste sfoara , am un prieten care mi-a promis ca-mi da o bucata de placaj ......
deci sunt perspective sa fie gata in 10 ani.
 
nici cu postarile nu ar trebui sa iti fie rusine, ultima e din martie, acu suntem in septembrie. Pentru urmatoarea nu cred ca e bine sa asteptam cu respiratia tinuta. Prin martie din nou deci?
 
la multi ani, tuturor!
pana la urma, "long running"-ul s-a transformat in in short standing.Adicatalea s-au sistat lucrarile definitiv la Weekender.
Cele doua "tinte-bine" vor echipa 7 metr-ul Niculaiului, timona ramane batuta in perete, gafful merge le Weekenderul lu' Costel cel harnic, tachetii din stejar ii pun pe "Teleleu" iar din sfoara mai sus amintita imi fac un latz pe care-l pun de-o grinda.
Pe o perioada nedeterminata, am pus ciocanu in cui.
 
asta ce-auzim noi acum nu-i place deloc lu' domna. Acartar.

Ps. speram insa, asta, sa nu te tina mult, acum iti dam voie pen' ca este frig afara si ploua.
La multi ani.
 

Back
Sus