Bara de sincronizare cârma-motor

Salutare forumiști,

La barca mea as vrea sa montez o bara care sa permita mișcarea motorului si a carmei în același timp.
Momentan folosesc motorul în pozitie fixa, dar e anevoios de guvernat asa. La mersul cu pupa e de-a dreptul o loterie: efectul de pas se combina cu efectul de propulsie al motorului( motorul este în tribord, nu central) si cu cel al carmei. Rezultatul: pana nu prind viteza pentru ca efectul carmei sa se faca simțit, barca e oarecum neguvernabila.

Aveți ceva sugestii?

Deja am suport de fixare pentru asa ceva pe motor si pe suportul carmei ( am atașat poza). Ma gandeam ca aveti vreo sugestie sau vreun pont, in special la imbinare.
 

Atașamente

  • IMG_6124 2.jpg
    IMG_6124 2.jpg
    57.7 KB · Vizualizări: 25
Pui un extender pe maneta motorului si guvernezi din motor, cu carma blocata.

Daca le cuplezi este posibil ca rezultanta carma - jet elice - chila la viteze diferite sa fie foarte interesanta.
 
Cuplarea miscarii carma-motor este foarte simplu realizata la barcile de tip MacGregor 26x/M, Maxus, Imexis....
La Mac există o teava ce duce miscarea la cele doua safrane si dintr-un punct e cuplata o mica tija reglabila (cu surub) care angreneaza si motorul in aceasta miscare. Reglajul este necesar tocmai pentru a corela amploarea miscarii intre safrane si motor.
Probabil pare complicat in vorbe, dar e deosebit de simplu ca mecanism.
La Hunterul tau vad realizarea in acelasi mod: o tija prinsa intre motor si partea mobila a carmei (care e mai convenabila: ori baza echei metalice, ori piesa care prinde safranul).
Dar ca la orice lucru artizanal, trebuie sa testezi pana gasesti pozitia optima.
La barca mea am acoperit toate aceste angrenaje cu o platforma pupa, sa nu ma lovesc la picioare ca tin mult la degetelele alea :)
 
Ultima editare:

Back
Sus