Locuit pe barca

Buna ziua! Nu v-am mai scris de multi ani de cand m-ati ajutat cu sfaturi binevenite pentru achizitia unei barci pentru pescuit. O tot folosesc de atunci in delta, peste nu prea mai este asa ca e necesar sa merg din ce in ce mai departe pentru 3 baboi. Pensia este dupa colt si urmeaza sa imi lungesc vacantele de la cate 2 zile la cate 2 saptamani. Am 3 posibilitati:
1. Teren si casuta modulara gen container etc
2. Ponton cu casuta pe el/casa plutitoare/ de preferat motorizat, 1 camera cu baie si bucatarie si eventual bucatarie externa, etc
3. Cabinata de deplasament cu bucatarie dar cu pescaj mic ca pentru perivolovca.

As oscila pentru varianta 2, am tot studiat posibilitati si combinatii, nu am gasit decat pontoane nemotorizate gen platforma si sa montez eu casuta. Nu e problema. M-am documentat pentru instalatie filtrare apa, panouri, electric tot. Nu-mi pot face o idee despre dimensiunea adecvata raportat la manevrabilitate si etc. Ideal ar fi 10-12 x 4m. Cu legislatia, daca ii pun motorul de 40cp de la barca mea s-ar putea incadra chiar la ambarcatiune agrement.
Ce parere aveti? Care variante vi se pare cea mai buna? As oscila 2 3 1. Banii sunt cam aceiasi, probabil e m ieftin pontonul. E cineva care are ponton lasat incuiat undeva prin delta?
Va multumesc!
 
Nr 1 atrage cheltuieli mari. Nu cred că se pretează decât poate în situația când ai găsit un colț de rai undeva și nu te mai poți dezlipi cu sufletul de locul respectiv.
Eu aș merge pe nr 3, o cabinată, echipată cât de cât, poți ajunge relativ repede în locurile unde dorești să stai pentru o săptămână - două, apoi te întorci la bază.
Orice ai alege îți urez din suflet să te bucuri de viață, de liniște, de pensie, de sănătate.
 
Va multumesc pentru ganduri. Varianta 1 ma duce spre 40 mii de euro. Pe primul loc pentru mine ar fi confortul locuitului, evident pe malul apei sa ma trezesc la 5 sa prind vaduvita de sub barca :)). Un confort minim, in sensul 1 - 2 paturi, baie si bucatarie. Dpdv acesta, cabinata nu sta f bine. Sa zic ca intretinerea e similara pontonului si probabil pretul e acelasi. Pe de ALTA parte, un teren cu casa are intretinere minima, confort maxim, dar vaduvita e mai departe. Cam asta e rationamentul cu pontonul, sa fie partea cea mai buna din ambele
 
Cred că dumneata știi cel mai bine cam ce ți se potrivește. Dacă nu poți fără un pat comod unde să te odihnești bine peste noapte, dacă nu poți fără cabină de baie, etc., atunci alege pontonul unde ai mai mult spațiu și te poți desfășura. Dar nu vei ajunge niciodată unde ai fi ajuns cu cabinata. Cam așa e în viața asta, nu le poți avea pe toate;);););)
 
La pensie ai timp, viteza mica a pontonului nu te deranjeaza, ca sa ajungi in colturi stramte tii o barcuta langa ponton. Mie mi se pare varianat optima.
 
Colegii au intuit clar veriga slabă, varianta terenului cu căsuță :) Variantă scumpă, imobilă, cu costuri de întreținere pe care probabil nu le intuiești acum dar ele există duium. Doar să întreții o curte pentru a nu deveni ”șerpărie”, este cronofag și costisitor.
Acum, despre cabinată sau ponton, aceste variante se potrivesc mai bine sau mai puțin bine în funcție de persoană.
O cabinată în jur de 6,5m cum ar fi tipul Shetland, are și baie închisă și confort la bord (în cabină și în cockpit). Are și o mobilitate mare, poate să te ducă în deltă, pe Dunăre, pe mare, în golful Sacalin, sau oriunde te-ar mai goni fantezia. În Marea Egee, dacă tot ai timpul oferit de pensionare :)
Un ponton este mult mai limitat ca zone accesate, viteza de deplasare este mică, pe ape deschise sau ghioluri ai probleme la vânt puternic, costurile de întreținere deși par mici, sunt mai mari decât la cabinată. Pot dezvolta asta dacă dorești.
Și costul pontonului în sine este mai mare decât al cabinatei ( am luat eu modelul Shetland ca exemplu).
Totuși, dacă dorești un ponton-dormitor cum le mai spune lumea, dimensiunea de 10-12m lungime nu cred că este una potrivită. Devine foarte greu de manevrat în canalele deltei, iar de întors e imposibil în cele mai multe locuri.
Poate dimensiunea de 8m să fie una utilă și pentru locuit și pentru deplasare.
Suces în demersuri și ani frumoși de distracție! :)
 

Back
Sus