skin on frame

Dupa 50 toti devenim aspri, in acest sens, noi avem si un club care se cheama " inca mai putem .ro"
Si mie imi place dar este sensibil la intepare, sau alunecare pe muchii ascutite. Nu rezista ca si prelata din PVC sau ca Hypalon-ul. Ieri de exemplu, lacul Tarnita 1 (Somesul Cald) fiind cu peste 1 metru mai jos decat de obicei, undeva spre coada, am vazut ceva ce arata ca o cioata plutind. cum batea vantul, parea ca misca. Unul din coechipieri cu caiac PE, a mers sa vada ce este. Nu a ajuns insa la ciot, s-a blocat inainte cu vreo doi metri pe un pat de stanca scufundata ce nu dadea vreun semn ca s-ar afla sub oglinda apei.
Revenind la impielitare (skinning) am sa pun un nylon Ballistic de 1000 Denier pe care l-am adus deja din Italia cu ultimul import de Cordura. Acesta este crud, si odata tras pe schelet, trebuie impregnat. Coelan este ideal dar e scump ca naiba si il aduc din Germania, deci mai costa si drumul. experimentez ceva solutii autohtone
Am vrut sa-l incerc intai imbracat asa mai ieftin, pt ca nu am decat doua invelitori de ballistic si ma gandeam sa nu aiba ceva vicii fiind prima constructie. Acum ca l-am impielitat, imi place tare mult, si are sanse sa tina o vreme. ciorapul de protectie il fereste pe interior de nisip, pietricele sau fragmente de scoici care, strecurate intre schelet si piele, ar fi moartea sistemului.
De fapt si stripurile , si cele din placaj, chiar si cele din fibra cred ca sufera zgarieturi si trebuie reacoperite pe coca periodic
 
M-am trezit si eu, vad ca Vincentiu a fost mai matinal. Am visat numai cu caiacul. Caiacul , marea, eu , big surf, great time, super intoarceri,....ooops, la un moment dat am primit o scatoalca dupa cap, m-am trezit , era intuneric, In jur doar Doamna mea, oi fi pomenit ceva admiratoare blonda in vis , mi-am zis, doar cu institutia de caiace si bune maniere s-a obisnuit deja.
Cert lucru, mai trebuie sa fac unul pentru fiica mea. Mai mic, mai filigran :) Pot sa vand vechiul RZ85 , nu mai are succes.
Am primit si un filmulet(neprelucrat ) facut de unul din amicii ce m-au insotit.
MOV06676.MPG - YouTube

Sper sa-mi dea Guzi, Bogdan Buciu, GUI sau alti constructori/utilizatori un feed back; cum se misca fata de SW17? Eu in afara de cartoful meu de ww nu am mai stat intr-un caiac de o persoana si nu am alta referinta.

Ce sa zic bai nene, dupa ce-am vazut filmuletul... se misca interesant si frumos. Banuiesc ca are ceva rezerva de stabilitate suficienta, cat sa iti permita sa te distrezi padeland balaganindu-te, dintr-un bord in altul.
Banuiesc ca intr-o zi cu valuri mai pronuntate, n-o sa iti vina sa te mai dai jos din el ... In rest, cred ca ar fi mai bine sa trec pe "receptie",ca deja se vede ca ai antecedente multe si diverse, in acest domeniu.
Admiratia mea, pentru ispravile realizate in acest domeniu !
 
Guzi, cum spuneam, fara sa am pretentia ca vorbesc in termeni absoluti, desi nu are v-ul pronuntat, are stabilitate primara mica, mi-e mai comod sa stau intr-o rana cu el, pe loc. Stabilitatea secundara este neasteptata se vede si intr-una din poze, pozele nefiind din miscare(nu am experienta cu caiacele de felul asta, dar am observat prin ceva chiuituri ca m-a iertat de vreo doua ori)
Intrebarea era, daca vazand filmul poti sa-i compari comportamentul cu al SW17 -ului, si daca da, cam in ce termeni. Ce face al meu si al tau nu, si invers, ce face al tau si al meu nu.
Nu stiu cand ajung in sud sa-l incerc pe al tau sau al lui Bogdan, si s-ar putea peste iarna sa am timp sa fac un placaj (am desfasuratele pentru Siskiwit S&G) nu sunt hotarat pe care sa-l fac
 
Ultima editare:
M-am trezit si eu, vad ca Vincentiu a fost mai matinal. Am visat numai cu caiacul. Caiacul , marea, eu , big surf, great time, super intoarceri,....ooops, la un moment dat am primit o scatoalca dupa cap, m-am trezit , era intuneric, In jur doar Doamna mea, oi fi pomenit ceva admiratoare blonda in vis , mi-am zis, doar cu institutia de caiace si bune maniere s-a obisnuit deja.
Cert lucru, mai trebuie sa fac unul pentru fiica mea. Mai mic, mai filigran :) Pot sa vand vechiul RZ85 , nu mai are succes.
Am primit si un filmulet(neprelucrat ) facut de unul din amicii ce m-au insotit.
MOV06676.MPG - YouTube

Sper sa-mi dea Guzi, Bogdan Buciu, GUI sau alti constructori/utilizatori un feed back; cum se misca fata de SW17? Eu in afara de cartoful meu de ww nu am mai stat intr-un caiac de o persoana si nu am alta referinta.

Salut klimm, mi-a facut placere sa urmaresc filmuletul si "demonstratia de forta" de la final :). Felicitari! Cuvantul "constructor" desi foarte flatant este foarte pretentios pentru mine, n-am construit decat un caiac si intentionez sa ma apuc la anul de altul care probabil ca va fi ultimul ca altfel nu o sa mai mancare calda la pranz :), oricum mersi mult pentru consideratie. Caiacul arata foarte bine, cred ca esti foarte mandru de el, eu unul as fi. Cred ca pentru o comparatie ca lumea este nevoie sa te poti da pe rand cu amandoua ca sunt mai multi factori care influenteaza tinuta: greutatea caiacistului, experienta etc. Eu n-am avut curioztatea sa-i incerc limitele ca am iesit destul de tarziu pe apa anul asta si nu prea am fost curios de o baie neavand costum. Deci nu am incercat sa il inclin foarte tare am preferat doar track-ing tot ce pot sa spun din ce am vazut este ca mi se pare ca al tau este destul de stabil dar poate sa fie doar o parere subiectiva. La anul sper sa il testez si eu mai la limite. Si eu am cochetat cu ideea de construi varianta Goodnow de pe Goodnow Kayak Free Plans - PaddlingLight.com, dar am renuntat la idee din dorinta de a-mi face o versiune strip built pe care sa o proiectez eu cu KayakFoundry care sa tina cont de specificul apelor de aici Timis, Bega, rauri nu foarte late si cu adancimi mai mici. Inca odata te felicit pentru lucrare si iti urez multe ture de acum incolo.
 
Guzi, cum spuneam, fara sa am pretentia ca vorbesc in termeni absoluti, desi nu are v-ul pronuntat, are stabilitate primara mica, mi-e mai comod sa stau intr-o rana cu el, pe loc. Stabilitatea secundara este neasteptata se vede si intr-una din poze, pozele nefiind din miscare(nu am experienta cu caiacele de felul asta, dar am observat prin ceva chiuituri ca m-a iertat de vreo doua ori)
Intrebarea era, daca vazand filmul poti sa-i compari comportamentul cu al SW17 -ului, si daca da, cam in ce termeni. Ce face al meu si al tau nu, si nivers, ce face al tau si al meu nu.
Nu stiu cand ajung in sud sa-l incerc pe al tau sau al lui Bogdan, si s-ar putea peste iarna sa am timp sa fac un placaj (am desfasuratele pentru Siskiwit S&G) nu sunt hotarat pe care sa-l fac

N-am cum sa-mi dau seama ce are diferit unul de celalalt, intre cele doua modele, dar le banuiesc intr-un fel. Parca ar fi diferenta dintre formele caiacelor din estul si vestul Groenlandei. Posibil sa fie un pic mai rapid, dar mult mai jucaus caiacul tau.
Mi-ai adus aminte de primul meu drive-test cu un caiac dintr-asta "monopost" Riot, model Evasion, dupa o viata de Pouch RZ85. Atunci in acel prim contact cu Riotul, era sa ma rastorn din cauza comportamentului meu pe fondul unei fascinatii teribile. Atunci pe lac, vant si valuri nu erau deloc.
Apoi a urmat primul meu sezon cu SW-ul si adaptarea mea de la conditiile de confort si stabilitate de la clasa caiacelor demontabile, la cele ale unui monopost rapid si total diferit.
Anul asta, pot spune ca, chiar nu mi-a mai pasat de ciocane de vant din travers, de curenti de tot felul sau valuri si orice altceva care-mi putea balansa mai tare sau brusc, caiacul. Vara asta stateam exact ca si cum as merge cu o motocicleta si sa ocup scaunul din spate, lasandu-ma in voia "pilotului" cand se inclina la viraje, dupa cat si cum dorea. La inceputuri stateam putin mai vigilent-incordat. Acum nu mai e cazul, pentru ca m-am obisnuit cu particularitatile acestei clase de caiace. Spun acestea, ca la fel va fi si cu colegii nostri care abia ce au apucat sa puna pe apa cate un caiac din clasa asta de caiac si sa terminat sezonul. ( Ma refer la formele geometrice).
 
Ultima editare:
@ GUI, "demonstratia de forta" bine numita asa, trebuia sa fie una de eleganta dar usor iritat de apa de 7-10 grade, am uitat brusc tehnica, un motiv in plus sa ies la exercitiu la iarna :) La procedeul respectiv, tehnica impecabila te scoate mai iute decat forta; daca nu eram surprins de racoare si nu ma grabeam, :) cum am iesit a treia oara ieseam din prima, aici functioneaza proverbul "grabeste-te incet"
Multumesc pentru opinii relativ la caiac. cat despre constructor, l-ai construit, deci esti constructor :). N-am zis proiectant.
@ Guzi, plecand de la aceeasi experienta pe RZ85, inteleg ce spui. Tocmai am comparat rockerul celor doua, al meu are un rocker pronuntat fara sa fie exagerat, ceea ce-l face foarte mobil atunci cand il pui pe cant (edging sau leaning)Al tau vad ca are un rocker mai mic , normal pentru un cruiser dar pus pe cant ar trebui sa se poarte cam la fel. Cred ca ambele sunt west greenlands la origine. Cele din est (din ce am citit doar), sunt mai mici si mai incomode
 
@ Guzi, plecand de la aceeasi experienta pe RZ85, inteleg ce spui. Tocmai am comparat rockerul celor doua, al meu are un rocker pronuntat fara sa fie exagerat, ceea ce-l face foarte mobil atunci cand il pui pe cant (edging sau leaning)Al tau vad ca are un rocker mai mic , normal pentru un cruiser dar pus pe cant ar trebui sa se poarte cam la fel. Cred ca ambele sunt west greenlands la origine. Cele din est (din ce am citit doar), sunt mai mici si mai incomode

kayak and paddle designs
"Stie" si al meu sa stea pe cant si chestii din astea, dar al tau le face mai pronuntat,la o simpla privire. Plus meritul si dorintele padelatorului. Se pare ca eu sunt unul mai cuminte, cu preferinte diferite.
 
Ultima editare:
Stiind ca pot iesi,am tras un pic de el, sa-i vad limitele, evident am iesit de vreo 5 ori daca nu 6 :) Tocmai mi-a scris proiectantul ca i se pare ca e cam instabil acum , dupa ce a vazut filmul. daca n-am facut greseli de masuratori la statii, ceea ce voi verifica maine, pun "instabilitatea" pe faptul ca l-am incalecat prima oara si e cam ca pe bicicleta. Dupa doua ore, insa, mi se parea deja stabil


Am vazut link-ul, putin a lipsit sa fac F1 (special pentru surf) dar se plingea cineva pe un forum ca are un F1 si ramane mereu in urma prietenilor cu caiace mai lungi. Poate-l fac anul viitor dar asta e doar pentru surf adica max 2 saptamani pe an la mine.
Ai vazut ce-am vrut sa zic cu est /west greenland caiac, are cele doua poze foarte sugestive.
 
Ultima editare:
Eu personal cred ca instabilitatea care se vede din film tine si de controlul tau personal atunci cand vaslesti. Eu cred exact contrariul, si anume ca l-am vazut foarte inclinat in zona shear-lui, zona in care multe caiace in punctul ala se vor rasturna. Deci mie persional mi s-a parut balansul ala mai mult o chestie de control. Eu ce pot sa iti spun este ca la sw17 nu ai parte de asa balans decat daca il faci mod intentionat. O sa vad la anul cat de mult o sa pot sa il inclin cu revenire inapoi.
 
da, eu vaslesc cam disperat ca atunci cand trebuie sa prind valul :) padela este de doar 194 cm . cand vaslesc imping in suportul de picior pe partea cu vasla de acolo balansul intr-o buna masura. Cred ca trebuie sa ma duc la Bogdan pentru ceva cursuri de vaslit, asta nu e punctul meu forte. In timpul filmuletului eram gata sa ma rastorn odata dar am dat o lopata mai tare si am scapat. Pot spune ca fac intentionat balansul la viraj atunci trebuie sa cantezi puternic, altfel ai nevoie de cateva lovituri de padela ca sa schimbi directia, asa o faci dintr-o manevra rudder stroke lovitura de carma sau cam asa s-ar traduce, poate ne mai lamureste Bogdan cum e cu termenii in romana.
 
Ultima editare:
si mie mi s-a parut putin instabil, dar dupa postul anterior cred ca e lamurita treaba.
Eu trebuie sa informez si pe forum, ceea ce pe unii i-am informat in privat cu vorba sau cu fapta: in legatura cu orice altceva in afara kaiac-canoe competitional sunt fix un incepator(vezi tura, vezi tid, vezi slalom, vezi surf, etc, etc). De multa vreme m-am lamurit ca din pura pasiune multi useri stiu mai multe decat un profesionist, dar nu stiu ca stiu.

Este foarte bine ca stii sa impingi in picioare cand vaslesti, la fel si cu balansul la viraje. Pentru vaslit de tura vei avea sigur nevoie de o padela mai lunga, cel putin 2.14 si cred ca de la micimea padelei se vad dezechilibrarile: ai evident o vechime in barci de kaiac si deja numai vaslesti dupa carte, ci dupa simt si de aia pentru o priza pe apa cu care esti obisnuit faci orice( numai sa ai grija cat iti permite si barca).

In legatura cu invatat de la Bogdan, mi se pare aiurea sa invat eu pe cineva care poate face roll-uri, dar la schimb cu roll-ul te pot invata niste lucruri care mi se par evidente dar nu le face nimeni.

Felicitari pentru tot,
alegere barca, realizare, povestire si skill&style
 
raspunsul scurt: da, da
daca si doar daca aveti chef cititi si raspunsul lung

Bogdan, in parte este asa cum spui,
Am sa incep cu o problema generica pe care am observat-o; de multe ori omul descopera forumul, se entuziasmeaza, are cunostintele si mana necesare si-si trage o barca. Acum urmeaza placerea crede omul, si descopera ca pe apa echilibrul este ceva pretios, cel tarziu dupa prima rasturnare, incepe sa aiba un respect exagerat fata de apa, si sta cuminte in barca lui , vaslind din varful degetelor.Aici tehnica lui s-a oprit si este end of the road. Cunosc bine sentimentul, am vaslit asa peste 20 de ani.
In cazul meu, in August anul trecut, a aparut un tip, actual bun prieten, cu o experienta vasta si pregatire de instructor in white water; eram cu inca un prieten pe somes pe niste valuri impresionante cum nu mai vazusem si ne jucam dea vikingii :). Omul ne-a abordat, ne-a propus sa ne arate tehnica , ne-a dus pe Cris de cateva ori si microbul ww era deja instalat. Doua lucruri m-au impresionat in mod deosebit;
afirmatia ca sportul asta nu este un concurs de a nu te rasturna niciodata ci mai degraba de a fi capabil sa revii in timp scurt, fara risipa de energie si
tehnica de vaslit si diversitatea loviturilor (tu cred ca le spui prize) Mi-am dat seama ca dupa atatia ani de vaslit eram ca un bou, nu stiam de fapt nimic, ba mai mult, aveam deja deprinderi proaste de care e greu sa scapi.
Ajuns aici-sa ma sustina cineva- avem ce invata in materie de tehnica de padelare de la un competitor. La asta ma refeream cand am zis ca vin sa iau ceva lectii de padelat. O tehnica de competitie chiar daca nu se aplica in totalitate la caiacul de tura, aduce cu sine eficienta, economie de energie, te invata cum sa-ti pastrezi echilibrul, probabil si cum sa-l recapeti.
Fac cu placere schimbul roll contra tehnica de padelare :) dar e ca si in cazul sahului sau GO-ului; inveti miscarile intr-o zi dar iti trebuie o viata sa inveti sa joci. Ai nevoie de un sezon sa-ti devina reflex. Vezi filmuletele de pe canalul meu de youtube, cu caiacul galben la mare:roll practice si celalalt. Am facut exact acel lucru 14 zile cate 4-5 ore pe zi, 20, progresiv pana la 40,50 de repetari pe zi. Cel mai chinuiti au fost salvamarii care veneau sa ma salveze mereu cand la a cincea incercare nu reuseam sa ies :) Nu au reusit sa ma salveze niciodata :)
Multumesc pentru aprecieri relativ la caiac, sunt si eu foarte multumit, inclusiv de stabilitate. Mai mare nu-mi trebuie ca as pierde la manevrabilitate.
 
Ultima editare:
Salut Klimm,as vrea sa te intreb cat a fost pretul la nylonul balistic care l-ai cumparat din italia si daca era deja impregnat cu ceva (polyuretan sau altceva?
 
@Levy, cred ca undeva la 10 euro s-ar putea obtine dar in cantitati de minim 500 mt cat e o urzeala.Materialul trebuie sa fie neaparat crud, inainte de orice tratament daca-l vrei pentru skinning. Dupa ce l-ai pus pe caiac, se face tratament termic si apoi se impregneaza. Cel mai bine te informezi pe qayaqusa, pe forum.
La mine problema e mai stufoasa, sunt importator de cordura, folie, si alte materiale. Cum imi venea un transport de cordura, am lipit la comanda cativa metri de test si il am ca mostra :)

Ce aplicatie ai pentru ballistic? se poate evident impregna cu polyurethane cel mai uzual plus tratamentele de water repellency sau teflonare.
 
Ultima editare:
Eu am gasit o firma din state care vinde nylon din asta gata impregnat la 19$ mp,impregnat cu polyuretan.Poti sa comanzi cati metri vrei nu te obliga la cantittati mari dar cred ca va trebui sa platesti serios la vama si transport.Acum depinde daca merita investitia avand in vedere ca e gata impregnata industrial si nu trebuie sa te necajesti pe genunchi si in bucatarie sa faci operatia.:D
 
Multumesc Levy, inteleg, ai vrut sa ma ajuti, credeam ca ai nevoie de material si nu stiam pentru ce.
Nylon impregnat pot cumpara cand si cat vreau. La ce calitate vreau ca doar e pe bani. Toate tesatoriile produc ballistic sau Nylon HD sau orice alta varietate, cum ar fi nylonul texturat vandut sub marca Cordura. Marcile astea de fapt nu apartin unei tesatorii ci celor care produc fibra si livreaza materia prima Dupont et co. Se poate comanda impregnarea cum vrei, cu doua cu 4 straturi de PU, sau chiar mai multe incat sa reziste la 10000 mm coloana de apa cu m este cazul tesaturilor pentru corturi sau alte aplicatii , plus tratamentele de pe fata teflonare , repellency, etc, specificatiile sunt ale clientului
La un astfel de caiac , nu se foloseste material gata impregnat pentru ca acesta este deja tratat termic, nu mai poate avea "shrinkage" adica nu se mai poate contracta pe lungime pana la 10% pe latime pana la 4-5%, este mai dens, mai putin elastic si dispus sa se muleze pe forme, skinul rezultat ar fi cu falduri si destul de prost intins. de asta se foloseste crud, adica imediat dupa tesere. Ulterior se face tratamentul termic si impregnarea. Impregnarea PU folosita in fabrici, nu rezista la contactul prelungit cu apa Materialul nefiind folosit la asa ceva .
Mai demult functiona Relonul in Bucuresti, ei faceau tesatura cruda, se vindea ca filtru de mina. Din cate stiu compania nu mai exista.
 
Am gasit cu ajutorul lui Felix o impregnare poliuretanica aici in Ro , se cheama Impertrans si o puteti gasi googalind cu rasini poliuretanice.ro, furnizorul este in Bucuresti. Am raspuns lui Bogdan Buciu astfel, Felix l-a folosit pe Cordura si inca tine.

M-am uitat pe statisticile filmuletului ce l-am pus si majoritatea vizionarilor origineaza pe Barcaholic. Desi nu tine de constructie, mai pun unul cu doua roll-uri mai de doamne ajuta, desi rezolutia .3gp lasa de dorit cel putin la mine. rolling the Siskiwit Bay SOF MC - YouTube

Ma gandesc sa incep un thread axat pe tehnica si siguranta, dar nu stiu unde sa-l incep . La White water ar fi pentru white water iar la tehnica am inteles ca e doar pentru veliere. Vreo sugestie?

Cred ca ar fi un lucru bun, vazand ca o multime de constructori cu abilitati incearca modele tot mai evoluate, si ceva tehnica pentru a te bucura un astfel de caiac, trebuie.
Nu sunt calificat sa tin cursuri si prelegeri, dar vreau sa incurajez pe oricine a construit un caiac sa invete sa-l manevreze. Kayaking-ul nu este doar despre a merge in linie dreapta, este mult mai mult de atat. Avem o iarna sa ne gandim si planuim cum facem asta.
 

Back
Sus