Vas cu panze

Va salut,

Nu am experienta, nu am fost pe mare decat in cartile lui Jules Verne.
Am fost in Grecia acum 3 saptamani , in Lefkada, si intr-o zi am luat o barca de 6 persoane pentru o zi.
Cand propietaru a intrebat cine e capitan , au intors toti degetele spre mine.
Ok, am zis, nu am permis, motorul de 30 cai, nu am condus barca in viata mea.
Am mers in ziua aceea, am acostat barca pe plaja in 10 metri stanga dreapta stanci , la ponton apoi si, a fost cea mai misto zi din viata mea de multa vreme.
Lefkada e superba, insule cu plaje salbatice, cu muntele care iti cade in cap...
Am balaurit prin multe locuri in lume dar libertatea pe care am avut-o cu coaja aia nu se compara cu nimic.
Deci😉,peste doua saptamani imi iau brevetul, C si D, mai apoi ma gandesc pentru B si A, deocamdata cred ca ajunge.
Si, ca acum ajung la ce ma doare, la anul vreau sa cumpar un velier, 12-15 metri.
Ma gandesc sa plec o saptamana, doua sa invat sa ma dau cu el si next...
Sunt nebuni care pleaca in mai si se intorc in septembrie cu barca?
Cam asta am in cap, sa il tin in grecia pe timpul iernii si sa stau toata vara pe mediterana.
Orice sfat legat de barca, sau ce nu e in regula cu mine este binevenit
 
In primul rand BINE ai venit.
Admir entuziasmul tau...sa vedem, totusi, cat te va tine.
Sigur ca sunt multi care fac asta si nu numai la Greci ci si in Bulgaria Croatia etc...
Mult success si fa cat mai des lucruri care te fac fericit :)
 
Va salut,

Nu am experienta, nu am fost pe mare decat in cartile lui Jules Verne.
Am fost in Grecia acum 3 saptamani , in Lefkada, si intr-o zi am luat o barca de 6 persoane pentru o zi.
Cand propietaru a intrebat cine e capitan , au intors toti degetele spre mine.
Ok, am zis, nu am permis, motorul de 30 cai, nu am condus barca in viata mea.
Am mers in ziua aceea, am acostat barca pe plaja in 10 metri stanga dreapta stanci , la ponton apoi si, a fost cea mai misto zi din viata mea de multa vreme.
Lefkada e superba, insule cu plaje salbatice, cu muntele care iti cade in cap...
Am balaurit prin multe locuri in lume dar libertatea pe care am avut-o cu coaja aia nu se compara cu nimic.
Deci��,peste doua saptamani imi iau brevetul, C si D, mai apoi ma gandesc pentru B si A, deocamdata cred ca ajunge.
Si, ca acum ajung la ce ma doare, la anul vreau sa cumpar un velier, 12-15 metri.
Ma gandesc sa plec o saptamana, doua sa invat sa ma dau cu el si next...
Sunt nebuni care pleaca in mai si se intorc in septembrie cu barca?
Cam asta am in cap, sa il tin in grecia pe timpul iernii si sa stau toata vara pe mediterana.
Orice sfat legat de barca, sau ce nu e in regula cu mine este binevenit

Salut Nicu.
Da, sunt nebuni care petrec tot sezonul in zona Greciei, sau in restul bazinului Mediteranei. Acei nebuni care si-au gasit modalitatea de evadare.
Entuziasmul tau e comun tuturor celor cu cont pe forumurile noastre de barci. :)
Despre cumparatul unui velier:
- parerea mea dupa anii petrecuti pe barca, ar fi sa incerci pentru un sezon-doua sa inchiriezi tipuri de veliere cu care sa iti faci concediile, plimbarile si experienta.
Dupa acest timp petrecut la timona, vei sti bine ce fel de barca ti se potriveste. Posibilitatea sa nimeresti ceea ce doresti, acum, cu experienta de entuziast incepator, este foarte mica, spre deloc :) .
Iar dupa cum se stie, zilele cele mai fericite ale unui proprietar de barca sunt doua: cea in care o cumpara si cea in care o vinde :)
Daca ai cumparat un yacht de 12m si realizezi ca nu este modelul perfect pentru tine, vei avea de furca si vei pierde bani.
Insa asa, cu putina experienta acumulata placut, in inchirieri de diverse modele, se va contura foarte bine lista ta de cerinte de la barca potrivita.
Succese multe si aventuri placute pe apa !
 
Ultima editare:
Multumesc, asa este entuziasmul bata-l vina 😀.
De inchiriat am sa inchiriez cu siguranta.
Mai intai sa invat iar apoi sa invat !
Legat de dimensiuni, din pacate nu am foarte mare loc de miscare.
Am 3 fete si in concluzie trebe sa gestionez situatia.
Va multumesc inca o data.
 
Nicu, daca iti permiti sa cumperi un velier (si sa platesti costurile de intretinere) si sa stai cateva luni pe an pe el inseamna ca ai singurele lucruri care conteaza din punct de vedere practic. Si daca asta e visul tau, traieste-l acum, nu dupa ce iti vei lua certificate, vei prinde experienta, vei studia milioane de chestii! Noi oamenii reusim sa punem nenumarate bariere intre noi si visele noastre, si ne consumam energia in a justifica aceste bariere, nu in a le depasi. Eu as incepe prin a analiza cum (si nu daca) as putea sa cumpar AZI un velier si maine sa fiu pe mare pe propria barca. Probabil ca vei gasi variante la orice piedica. Si daca te impotmolesti, forumul e de ajutor. Totul e, ca pe orice forum, sa faci diferenta dintre posturile care ofera solutii si cele care atrag atentia asupra riscurilor, de multe ori intr-un mod destul de brutal, si sa evaluezi corect, cu mintea proprie, situatia.
 
Visul este de avea barcă sau de a naviga?! Întreb pt că majoritatea bărcilor de uz personal stau legate la ponton 99% din timp.
A naviga şi a deţine propria barcă sunt două lucruri diferite. În mod suprinzător, una nu o implică pe cealaltă absolut deloc.
Barcă se poate cumpăra oricând. De vândut e mai greu, mai ales că adusă în RO ajunge pe o piaţă mică.

Subscriu la părerea lui Florio că soluţia cea mai bună pe moment este să meargă pe bărcile altora. Acest lucru poate fi făcut până la anul, ca să nu spună cârcotaşii că îl învăţăm de rău. Mai ales că iarna e f mişto pe mare, mai prinzi mare montată cu vreme închisă, vezi apoi lucrurile mai realist.
 

Back
Sus