Vreau barca , vreau ajutor !

Salutare tuturor ! Sunt constanțean si recent am luat C și D si doresc achiziția unei bărci , motiv pentru care am nevoie de ajutor . Piata bărcilor din Romania mi se pare măruntă , de aceea as apela la o țara cu mai multă tradiție in domeniul navelor adică oricare .

Am urmărit câteva site uri din diferite tari si am observat ca Danemarca , Norvegia oferă bărci foarte întreținute , curate ele cât si echipamentele oferite . Norvegia nu este țara UE si as evita si datorită distantei , însă Danemarca pare o varianta buna . Am contactat câteva persoane in urma anunțurilor de pe Dba.dk dar răspund foarte greu și cred ca este mai bine sa merg peste ei :) Nu sunt chitit sa merg neaparat acolo .

Bun …. Buget max 14.000 euro , barca cu motor outboard plus periodic si bineînțeles , cabinata (afapostesti un copil , o muiere etc ) .Vreau sa o folosesc pe mare , dar sa pot merge cu ea si in delta . Vreau sa o folosesc pentru mers la peste nivel de amator , plimbare , dormit in ea 1 noapte poate 2 :)

Așadar .. am urmărit , mi-a plăcut QuickSilver . Nu sunt legat de aceasta barca , atitudinea mea este maleabilă și accept sfaturi și diversele situații la achizitie in funcție de ce găsesc la momentul respectiv .

Întrebari
1. Luam in considerare o barca de 1000 kg . Motorul câți cp ar trebui sa aiba sa poți trage o persoana cu placa sau ski uri pe mare ???

2. Cine are timp sa ma consilieze , îndrume pentru o achizitie barca dintr-un parc european ?

Multumesc celor ce citesc și celor care doresc sa ma ajute , bineînțeles nu degeaba !!
 

Back
Sus