30 martie lacul Rausor ...cineva interesat?

Pe 30 martie o sa merg cu un prieten pe lacul Rausor langa cabana Voina...
Ne dam (foarte de) dimineata si pe urma ne plimbam pana la cabana Cuca .... daca mai este cine va interesat este binevenit :)


O zi senina si blanda,
Radu
 
Salut ! Plimbarea cu caiacul este OK dar atentie la plimbarea pe jos pana la Cuca pe acolo pe la Voina este cea mai mare densitate de URSI din tara si multi turisti au avut experiente neplacute.Si eu am stat cu cortul pe acolo dar nu am patit nimic apoi am trimis niste prieteni si noaptea s-au ales cu cortul rupt plus un stop la masina smuls deoarece aveau mancare in portbagaj si sperieturile de rigoare,apoi anul trecut am fost la o pastravarie din zona Campulung si in timp ce noi eram la foisor in curte ursul a sarit gardul care s-a rupt si a rupt o use unde se pastra mancarea pentru pastravi.Bafta si distractie placuta!
 
Cand ma pregateam sa spun (scriu) ca doresc sa vin si eu cu sotia si copilul .... :))
Acum trebuie sa car si mancare pentru ursi. Nu caram suficienta mancare si bagaje (ca de obicei) pentru de 2 ori mai multe zile decat stam... Asta este. Stiti cumva un Ursshop? Ca de Petshop-uri este Bucurestiul plin. Ursii astia nu se joaca si ei (sa le iau un ceva de cauciuc, etc). In plus bag de seama ca trebuie sa iau si chiloti suficienti de schimb.
 
Ultima editare:
salut iubesc zona ma trag din Campulung Muscel !


in urma cu 7-8 ani in plimbare spre cabana Voina cu masina am avut ocazia sa vedem un spectacol unic zic eu ,
un urs fugarea un mistret pe panta in cercuri destul de mari 150-200 m .
noi ne aflam pe malul lacului de vizavi am facut si poze'' dar fara''tl-eu''
si pe vremea lui ''ceasca'' erau multi ursi .
pana sa se construiasca barajul -lacul de acumulare ,in zona cabana Voina la sfarsit de saptamana ''weekend'' se faceau multe gratare , voie buna -bancuri cu ''ceasca''
FARA MANELE !!! (dferenta ar fi pe vremuri mai multa carne pe gratar mult mai multe gratare si berea mai buna)
in una din aceste zile ursul a coborat val vartej panta abrubta a infascat o oaie (tocmai treceau pri zona)si a fugit cu mare viteza pe munte .
culmea cunosc (un unchi) si singura persoana care s-a luat dupa urs un Bucurestean...
 

Back
Sus