5 cp vs 6 cp

Intre 5 si 6 cp este o diferenta semnificatica de putere?
Adica pe o baca de 3.20 cu 5 cp sa nu glisez iar cu 6 cp sa intre barca in glisaj?
Am gasit un motor aproape nou de 5 cp si vreau sa stiu daca se merita sa fac compromisul acesta de 1 cp!

Multumesc!
 
Intre 5 si 6 cp este o diferenta semnificatica de putere?
Adica pe o baca de 3.20 cu 5 cp sa nu glisez iar cu 6 cp sa intre barca in glisaj?
Am gasit un motor aproape nou de 5 cp si vreau sa stiu daca se merita sa fac compromisul acesta de 1 cp!

Multumesc!

Salut! Parca stiu ca ai o pneumatica. E posibil sa glisezi si cu 5 cai daca esti singur in barca si esti mai subtirel... :) Cate kg are barca? Dar tu? Cel mai bine ar fi sa faci o proba cu motorul pe barca ta ca sa vezi exact.
 
Barca are 45, eu 80, motorul 25 = 150 kg . Daca ar fi valabila ,,regula,, conform careia 1 cp- la 30 kg as fi la limita. In acelasi timp vad pe youtube barci de 330 cu 2 adulti si cu 5 cp gliseaza destul de frumos.

Exemplu
Rybá
 
Barca are 45, eu 80, motorul 25 = 150 kg . Daca ar fi valabila ,,regula,, conform careia 1 cp- la 30 kg as fi la limita. In acelasi timp vad pe youtube barci de 330 cu 2 adulti si cu 5 cp gliseaza destul de frumos.

Daca esti singur in barca nu esti la limita. Eu am cam aceeasi configuratie ca si tine numai ca eu am 100 kg si barca e mai scurta: 2.30. Daca sunt singur in barca se duce cam la 27 km/h. Daca mai iau pe cineva, adio glisare. Depinde mult si de forma barcii, marimea baloanelor...S-ar putea ca o barca mai lunga decat a mea sa gliseze la limita si cu doua persoane si 5 cai.
 
Intre 5 si 6 cp este o diferenta semnificatica de putere?
Adica pe o baca de 3.20 cu 5 cp sa nu glisez iar cu 6 cp sa intre barca in glisaj?
Am gasit un motor aproape nou de 5 cp si vreau sa stiu daca se merita sa fac compromisul acesta de 1 cp!

Multumesc!

Uneori 1cp in plus, conteaza.
Mai trebuie luat in calcul si urmatorul aspect:
-pentru 5cp nu ai nevoie de permis
-pentru 6cp este necesar permis(dpdv legal)

Daca vrei sa mergi pe Dunare, vrei glisare cu doua persoane,te deplasezi pe distante lungi, cred ca este necesar un motor de minim 10cp.
Iti trimit un link unde ai si un videoclip kolibri 330+mercury9.9cp
 
Ultima editare:
La varianta de 10 cp am renuntat cu toate ca daca ma intrebai acum 1 saptamana nici nu concepeam mai mic de 10 cp, dar dupa ce am cautat vreo 2 luni fara nici un rezultat am renuntat la ideea de 10 cp momentan.

Trebuie sa mai astept pana voi gasi un 6 cp, pacat, gasisem un 5 cai nou.

Cu privire la permis de conducere cu 5 cp trebuie si aici permis. S-a mai vorbit mult despre asta.

Uite ce spune legislatia:

,,Pentru a conduce o ambarcatiune de agrement cu o putere a motorului de pana la 3,68 kW (4.93 CP) pe ape interioare nu este necesara detinerea certificatului international de conducator de ambarcatiune de agrement clasa D.,,
 
La varianta de 10 cp am renuntat cu toate ca daca ma intrebai acum 1 saptamana nici nu concepeam mai mic de 10 cp, dar dupa ce am cautat vreo 2 luni fara nici un rezultat am renuntat la ideea de 10 cp momentan.

Trebuie sa mai astept pana voi gasi un 6 cp, pacat, gasisem un 5 cai nou.

Cu privire la permis de conducere cu 5 cp trebuie si aici permis. S-a mai vorbit mult despre asta.

Uite ce spune legislatia:

,,Pentru a conduce o ambarcatiune de agrement cu o putere a motorului de pana la 3,68 kW (4.93 CP) pe ape interioare nu este necesara detinerea certificatului international de conducator de ambarcatiune de agrement clasa D.,,

Cred ca nu-ti face nimeni dosar pentru 0,07 cai in plus. Si eu am 5 cai si nu am permis. Deocamdata nu am iesit pe ape mai mari pentru ca nici nu am barca pentru asa ceva, dar sper ca anul acesta sa se rezolve si asta.
Daca vrei sa vezi cum se comporta barca ta cu un motor de 5 cai in 2 timpi te astept la Tecuci. Distanta nu e asa de mare de la Onesti. Sunt dispus sa ti-l imprumut pentru o proba.
 
Motoarele mici, pana in 6cp, sunt avantajoase din punct de vedere al greutatii, consumului,pretului...nu sunt o povara, se folosesc "in jurul casei",dar sa nu te astepti la performante.
Depinde in ce scopuri folosesti barca, important este sa cumperi un motor potrivit nevoilor tale.
 
Cristi as fi recunoscator daca am putea face o proba undeva pe la Cosmesti, dar oare nu este inghetat acum? stii vreun loc unde ar fi dezghetat?
 
Cristi as fi recunoscator daca am putea face o proba undeva pe la Cosmesti, dar oare nu este inghetat acum? stii vreun loc unde ar fi dezghetat?

Salut! La Cosmesti, in coada lacului este dezghetat. Am trecuit ieri pe acolo si este loc de dat bice la herghelia de 5 cai! ;)
Daca vrei cred ca maine ar fi cel mai bine sau eventual week-endul viitor, ca eu in timpul saptamanii sunt ocupat. Maine imi pot face timp daca te hotarasti.
 
Da, am un aparat foto ce filmeaza satisfacator, il iau cu mine, am si un gps eventual sa facem niste teste cu 1 in barca apoi cu 2 si ce viteza avem, numai ca au anuntat vant destul de puternic. Revenim maine cu filmuletele.

PS. Se poate vedea de cati cai este un motor ce are unmatoarea serie? Serie 6SL S 046942
Este vorba de un motor yamaha in 2 timpi ce nu stie nici proprietarul cati cai are.
 
Ultima editare:
E un tip care vinde un Yamaha "cu capacul sters", adica nu mai scrie pe el cati cai are. E vorba de un Yamaha Malta. Tipul zice ca-i motor de 5 cai, dar motorul are 3,5cai. Daca e vorba de acest motor mai bine renunta. Intreaba-l cate kg are motorul.
 
E un tip care vinde un Yamaha "cu capacul sters", adica nu mai scrie pe el cati cai are. E vorba de un Yamaha Malta. Tipul zice ca-i motor de 5 cai, dar motorul are 3,5cai. Daca e vorba de acest motor mai bine renunta. Intreaba-l cate kg are motorul.

Asa e...L-am vazut si eu ...pe Pro barca ...M-am mirat cand am vazut 6 cai 14 kg , ca mi-ar fi fost bun de auxiliar la pilotina...
Este Yamaha Malta 3 cai ... Adica nu are 6cai are 3 cai. Si nu are 14 kg...are 16. Uite unul de vanzare la nemti. Cu serie cu tot.
Yamaha Malta 3 » Bootsmotoren aus Letschin
Si specificatii aici...70 cm3, 16 kg...
http://www.chiversmarine.com.au/pro...2-stroke-2---25hp/119-yamaha-3hp-2-stroke.php

Inca unul de vanzare la nemti...http://www.ebay.de/itm/Ausenbordmot...113?pt=Bootsteile_Zubehör&hash=item257b27c9e9 uite ce zice : Yamaha Typ Malta. Leistung laut Typenschild 2,2 KW. Macht laut Umrechnung 3,0 PS !!!
 
Ultima editare:
Uite aici acelasi tip spune ca vine un motor Johnson, iar in poze e yamaha de care se vorbea mai sus. Cred ca are probleme la mansarda tipul. Asta ar trebui sa-l convinga si pe Iulian care-mi spunea azi cand ne-am intalnit ca ii facea cu ochiul motorul in discutie. :)
 
Cu privire la permis de conducere cu 5 cp trebuie si aici permis. S-a mai vorbit mult despre asta.

Uite ce spune legislatia:

,,Pentru a conduce o ambarcatiune de agrement cu o putere a motorului de pana la 3,68 kW (4.93 CP) pe ape interioare nu este necesara detinerea certificatului international de conducator de ambarcatiune de agrement clasa D.,,
Dar esti sigur ca motorul are fix 5 cai? Cat scrie in document sau pe eticheta?
 
Noroc de voi, pe mine chiar ma tenta asazisul 6 cp.... am vorbit si eu cu tipul dar nici el nu stie ce si cum.

Azi am sa pun si filmulete facute cu motorul lui Cristi de 5 cp si barca mea de 3,20 m
 
Cu 3 cai ai sa mergi la deplasament, nici o sansa sa glisezi. Cu 5 cai, daca barca este bine umflata, se poate glisa si cu 2 persoane sau o persoana si bagaj, mai greu ce-i drept dar se poate.
La intrebarea topicului sunt aproape gata sa raspund, dar nu inca. Tocmai am facut upgrade-ul de carburator de la 5 la 6 HP, dar nu am mai apucat sa testez. Asa ca pana nu vad care e diferenta rabd... . Dar din ce am citit nu prea este diferenta intre 5 si 6 HP. Cum se dezgheata Bicazul, ma duc acolo sa verific si am sa pun filmulete pentru comparatie.
E drept ca ca eu am motor in 4 timpi.
P.S. In prima poza atasata e kingfisherul meu de 3 m cu mercury de 5 cai (4 T) la minimum de turatie la care barca tine glisarea (barca 55kg, motor 27 kg, rezervor plin (12 l), eu 96 kg si o sticla de "apa" de 2,5 l), iar in a doua motorul la wot.
 

Atașamente

  • vlcsnap-2013-02-25-09h30m49s81.jpg
    vlcsnap-2013-02-25-09h30m49s81.jpg
    48.4 KB · Vizualizări: 73
  • vlcsnap-2013-02-25-09h47m00s63.jpg
    vlcsnap-2013-02-25-09h47m00s63.jpg
    52.1 KB · Vizualizări: 61
Ultima editare:

Back
Sus