Achizitionare barca

Salutare ,

Doresc sa-mi iau o barca cu motor cabinata , de exemplu Quicksilver 435 , si as vrea sa aflu parea unui conoscator daca :
- un motor de 30CP face fata cu brio pe o asemena barca ;
- pretul de 6200 E este mare tinand cont de faptul ca este fabricata in 2000 iar motorul are 150 ore functionare ;
- acestea ar fi celelalte dotari :BARCA QUICKSILVER 435 CU CABINA PENTRU DORMIT 2 PERSOANE FAB 2000,MOTOR SUZUKI 30 CP FAB 2006 ,BUSOLA ,COPERTINA NOUA,PERNE CABINA PIELE NOI,SUPER INTRETINUTA,PERIDOC NEINMATRICULAT

In alta ordine de idei as fi interesat sa consult si site-uri din vest de unde sa pot achizitiona genul acesta de barci .Daca stiti , va rog sa-mi indicati cateva adrese .


Multumesc anticipat pentru ajutor .
 
Salut. Cred ca este cam mic motorul de 30 CP,dar asta se poate remedia prin inlocuirea lui,daca pana la urma nu esti multumit. De pret nu zic nimic...,iti spun doar ca parere personala ca modelul mentionat,car si cele putin mai mari,ale aceluiasi producator sunt cam instabile pe apa. Nu zic ca se rastoarna,ci ca fiecare miscare a vreounei persoane din barca se va simti prin inclinatia ei.
 
Salut ,

Multumesc pentru raspuns .
M-am mai interesat pe ici pe colo si toti zic la fel ,ca ar fi putin instabila . Am gasit la 5000 euro o barca noua , Cortina 480 Pilot , ce-i drept fara motor .Cu motor sh ,la 40 cp , cu tot cu comenzi , probabil ca ajung undeva la 7000 .
Ce zici de barca asta ?
 
Salut. Esti tot pe acolo,nu cunosc acest model dar din ce vad in poze cred ca are aceleasi probleme. Ce vrei sa faci cu barca? Daca o ei pentru lac poate fi buna. Depinde mult ce vrei sa faci cu barca,la 7000 gasesti multe.
 
Eu am un quicksilver 580 pilothouse pe care il folosesc in delta si de care sunt foarte multumit.motorul daca are doar 150 de ore inseamna ca e ca nou.eu cred ca e o barca buna pentru pescuit in delta.ca putere cred ca 50 de cai ar fii ideal,dar iti faci treaba si cu 30.
 
Salut,

Urmaresc si eu ceea ce se discuta mai ales despre utiliatea unei barci ....

Eu am o barca deschisa model Sessa 430 din 1997 dublu corp si cu
un motor de 20 cp Mercury 2t se miscat destul de bine cu 2 - 3 adulti.
Am achizitionat-o anul trecut cu 2500 E cu tot cu motor dar acum este
la reconditionat .... vreau alta culoare ... vreau o semi cabina .... vreau
multe mai vreau dar Iarna inca nu a inceput asa ca timp este ....
Motorul l-am dat cu 500 E unui prieten pentru o Romcraft 510.

Trecind peste toate cele de mai sus la 7000 E cred ca vei gasi foarte
multe barci si destul de mari 7 metri si peste .. dar pentru a fii propulsate
de 30 CP in semi glisare - glisare :confused: ... dar ce stiu eu, tu iti cunosti
cel mai bine "nevoile".

Sa auzim numai de bine.
 
Salut ,

Va multumesc pentru comentarii/pareri .
Tot ce-mi doresc este o b. cabinata, in care sa poata dormi 2 persoane sau sa se adaposteasca la vreme rea,care sa aiba un comportament nautic cat mai bun la conditii variate de exploatare (Delta si Dunare ).Nu doresc sa ies pe mare cu ea.Vreau sa ma plimb sau sa pescuiesc in Delta/Dunare .In cei 7000 Eur alocati iau in calcul peridocul si dotarile necesare oricarei barci , din punctul meu de vedere (prelata , lumini navigatie ,priza ,etc)


Numai bine ,
Marius
 
marius daca vrei o barca cu cabina nu te uita dupa o barca cu pescaj mare, dunarea si delta sunt scazute si vor m-ai fi la fel ,i-ati un Corsar minicab 5,5m merge super cu 40-50 cp, o iei noua cu garantie la 4200-4500e si m-ai iei un motor cu 1800-2000, plus un peridoc cu 700-800 si gata ai un lucru nou
 
Salut ,

Va multumesc pentru comentarii/pareri .
Tot ce-mi doresc este o b. cabinata, in care sa poata dormi 2 persoane sau sa se adaposteasca la vreme rea,care sa aiba un comportament nautic cat mai bun la conditii variate de exploatare (Delta si Dunare ).Nu doresc sa ies pe mare cu ea.Vreau sa ma plimb sau sa pescuiesc in Delta/Dunare .In cei 7000 Eur alocati iau in calcul peridocul si dotarile necesare oricarei barci , din punctul meu de vedere (prelata , lumini navigatie ,priza ,etc)

Numai bine ,
Marius

Parerea mea ;

Shetland 535 ... o cautare cu Google i-tzi va da rezultate destule.

Eu am una, adevarat nu se mai fabrica demult dar calitatea si grosimea fibrei de sticla este net superioara unei "cabinate", facute azi. !!

Am luat-o din NL cu motor ( 40cp ) cu tot si peridok la 3800 Euro !!

Este una din cea mai stabila barca . cabinata, dovada ca a fost copiata de mai multi producatori, copie 1:1 = Micro... o mai fac nemtzii, si multi altii.

Uite aici :

shetland 535 zoeken in Watersport en Boten op Speurders.nl

si mai sunt si alte site-uri care au anunturi cu respectiva barca.

Citeste si pareri pe forumuri ale celor care au asa ceva si vezi si tu.

Bafta.

Ps: Youtube te va lamuri cu clip-uri.
 
Salut. Poate te pot ajuta eu cu cateva referinte despre Quicksilver 435 avand in vedere ca am si eu una. Despre stabilitate: barca este extrem de stabilia in plus, reprezinta un avantaj pescajl relativ mic:30 cm deci poti merge fara problema cu ea min apa de 0,5 m cu cizma semiridicata.
Cabina este utila pentru a depozita bagaje sau a iti tine copilul si sotia inauntru in caz ca incepe ploaia. Din acest punct de vedere o husa de mars mi se pare mut mai ok. De dormit nici nu incape discutia. Poate maxim o persoana si cu ceva modificari, mai exact ar trebui sa iti mai confectionezi o perna pentru locul liber destinat picioarelor.
Eu am un motor de 40 de cai si poate glisa cu 40 la ora cu o incarcatura de aprox 300. kg. Motorul de 30 de cai mi se pare cam mic.
Despre pret: nu vreau sa comentez prea multe: conteaza starea, anul de fabricatie, daca este sau nuninmatriculata si daca are documente prin care sa faca dovada proprietatii motorului.
 
p.s. Pot sa iti spun ca eu am platit aceasta o suma foarte apropiata pe una din 2007 cu motor Honda din acelasi an, husa de mars si husa de stationare, baloane de acostaj, sonar si peridoc....concluzia o tragi tu referitor la corectitudinea sumei cerute.
 

Back
Sus