Antivegetativa

Buna ziua,
As dori si eu cateva sfaturi in vederea aplicarii de antivegetativa pe opera vie a barcii. M-am tot uitat si am citit dar nu sunt foarte lamurit in privinta anumitor aspecte.
In primul rand as vrea sa stiu cum pot sa dau vechea vopsea antivegetativa jos....am vazut ca sunt mai multe modele de sablare cu apa si sticla, insa as dori sa fac eu aceasta operatiune...se poate folosi smirghelul? daca da de care si cat ar trebui sa intru in profunzimea vechii vopsele?
Aceasta operatiune terminata am citit de asemenea ca inaintea aplicarii vopselei propriuzise ar trebui aplicat un strat de primer...este asa sau nu? ce fel de primer si cate maini treuiesc date?
Antivegetativa se va da intr-un singur strat sau mai multe?
Multumesc
 
Poti sa dai jos vechea vopsea cu orice slefuitor orbital cu disc de granulatie 80. Trebuie sa porti obligatoriu masca si ochelari de protectie pentru ca praful rezultat este extrem de nociv. Sau prin metoda umeda, cu orice smirghel 60 - 80 actionat cu minuta proprie, sub jet de apa. Este o metoda mai lenta dar mai sigura.
Vechea vopsea trebuie indepartata cit mai bine, dar atentie sa nu intri prea mult in gelcoatul sau fibra de pe fundul barcii. De obicei se vede vechiul primer in momentul cind ajungi la el, acesta avind o alta culoare fata de vopsea. Asta daca vechea acoperire s-a dat cu simt de raspundere.
Dupa slefuirea vechii vopsele se spala foarte bine cu apa si apoi se sterge cu diluant.
Apoi se da un strat de primer care se cumpara odata cu noua vopsea astfel incit sa fie compatibil (recomandat de producator sau vinzator).
De obicei se dau doua straturi de vopsea pe toata barca si eventual trei in zona liniei de plutire, pe etrava si pe bordul de atac al derivorului si cirmei. Unii producatori recomanda un singur strat. Daca nu scrie nimic pe cutie dai doua - trei straturi.
Atentie, la barcile de aluminiu trebuie cumparata o vopsea speciala, unele vopsele sint contraindicate pentru aluminiu, pot produce coroziunea rapida a acestuia.
 
https://youtu.be/KfT0iT1xQa4 la minutul 1:18 incepe sablarea unei barci...scula foloseste bicarbonat de sodiu...pretul sculei e in jur de 100 euro

Foarte interesanta metoda. Probabil finetea granulatiei, da riscuri mult mai mici de degradare a suprafetei curatate.
Interesant e ca si pretul mic face metoda atractiva. Un kg de bicarbonat de sodiu costa 4 lei :)
Curatarea antivegetativei "la mana", cu smirghel, e munca de Sisif. Am incercat eu acum 7 ani si am abandonat dupa mai putin de 10 minute :)
 

Back
Sus