Buna,

Sunt nou pe aici, iar daca voi pune intrebari tampite va rog a ma scuza.

Citind pe forum multe realizari ale voastre, s-a trezit in mine o dorinta de a incerca sa realizez si eu o barcuta, ceva de genul Two Sheet Skiff – Construction, mi s-a parut ca ar fi destul de usor de realizat pentru un incepator.

Ideea care mi-a venit in minte daca s-ar putea realiza asa ceva prin metoda stick in glue din panouri de fibra de sticla in loc de placaj, cineva mi-a promis ca imi va face panourile de 3 m lungime si 1.5 m latime din fibra de sticla si de aproximativ 3 mm grosime, Urmand ca eu dupa finalizarea sa le mai laminez cu unu sau doua straturi la exterior sau si la interior daca este cazul.

Cu multumiri Sas Mihai.
 
Revenire intrebari stupide

M-am mai interesat pe ici colo (adica internet si tel date) si am descoperit nidaplas 8 de la rompolimer, am vazut ca s-a mai folosit la constructie de barci pe forum si cred ca voi incerca sa vad ce va iesii, exista la Arad la rompolimer.
Intrebarea de unde sa iau rasina poliesterica si fibra, care este mai calitativa de la rompolimer sau de pa polidys, preturile intre cei dou sunt diferite de cca 1 euro/kg.

O zi buna.
 
Mai bine ia rasina epoxidica de la polidys ca multi au lucrat cu ea si sant multumiti.Ea face priza mai buna decat poliesterica.Nu stiu ce fel de material e nidaplastul dar cred ca ar fi bine sa faci intai o incercare sa vezi daca face rasina priza pe ea.Si neaparat slefuiesti locul de lipit cu smirghel de 80 si degresezi cu acetona sau diluant nitro.
Bafta
 

Back
Sus