Caiacul din pod

Sa inceapa distractia !
Constructia unui caiac, nu e o munca, e o placere, o joaca.
 

Atașamente

  • IMG_3963.jpg
    IMG_3963.jpg
    55 KB · Vizualizări: 216
  • IMG_3976.jpg
    IMG_3976.jpg
    68.8 KB · Vizualizări: 234
  • IMG_3980.jpg
    IMG_3980.jpg
    31.5 KB · Vizualizări: 203
  • IMG_4014.jpg
    IMG_4014.jpg
    69.8 KB · Vizualizări: 170
  • IMG_4011.jpg
    IMG_4011.jpg
    43 KB · Vizualizări: 176
  • IMG_3983.jpg
    IMG_3983.jpg
    15.8 KB · Vizualizări: 204
  • IMG_4015.jpg
    IMG_4015.jpg
    53.1 KB · Vizualizări: 171
  • IMG_4017.jpg
    IMG_4017.jpg
    29.8 KB · Vizualizări: 177
  • IMG_4018.jpg
    IMG_4018.jpg
    47.9 KB · Vizualizări: 172
  • IMG_4027.jpg
    IMG_4027.jpg
    51.7 KB · Vizualizări: 170
  • IMG_4036.jpg
    IMG_4036.jpg
    39.4 KB · Vizualizări: 176
  • IMG_4033.jpg
    IMG_4033.jpg
    31.8 KB · Vizualizări: 177
  • IMG_4032.jpg
    IMG_4032.jpg
    36.1 KB · Vizualizări: 177
  • IMG_4037.jpg
    IMG_4037.jpg
    37.6 KB · Vizualizări: 184
  • IMG_4038.jpg
    IMG_4038.jpg
    37.5 KB · Vizualizări: 183
  • IMG_4039.jpg
    IMG_4039.jpg
    37.9 KB · Vizualizări: 177
  • IMG_4040.jpg
    IMG_4040.jpg
    30.4 KB · Vizualizări: 194
Superb... La final n-ai darama cosmelia ca sa scoti jucaria la apa, dar vreo doua scanduri si trei tigle, tot le scoti ! :))
 
In primul rand felicitari pentru decizia de a construi!
La prima imagine imi puneam deja intrebarea cum ai facut sa tai "dintii" de imbinare, dar m-ai lamurit rapid :) Uitasem ca lucrezi in publicitate :)
Din imaginile ulterioare am dedus ca ai folosit la lipire rasina poliesterica si nu epoxidica. Nu stiu din experienta ci doar din auzite, ca cica poliesterica (mai ieftina desigur) nu ar adera bine la lemn. In rest, nota 10 (inclusiv pentru picioarele ieftine de la masa).
 
Tacea cam de mult dom' Imi si banuiam ca iese cu noua vela, da' vad ca-i face velei si caiac ! Fain!
 
Crocodilu, de unde ti-ai dat seama ca rasina e poliesterica, ca eu am cumparat-o drept epoxidica ? ( noroc ca am luat numai jumatate de kg. pt. test)
Intradevar nu adera bine la lemn. Dupa 10 ore de uscare la aprox 20 de grade, fibra de sticla se desprinde de pe placaj, daca trag de ea.
 

Atașamente

  • IMG_4041.jpg
    IMG_4041.jpg
    31.4 KB · Vizualizări: 71
  • IMG_4042.jpg
    IMG_4042.jpg
    48.3 KB · Vizualizări: 78
Crocodilu, de unde ti-ai dat seama ca rasina e poliesterica, ca eu am cumparat-o drept epoxidica ? ( noroc ca am luat numai jumatate de kg. pt. test)
Intradevar nu adera bine la lemn. Dupa 10 ore de uscare la aprox 20 de grade, fibra de sticla se desprinde de pe placaj, daca trag de ea.

Fiindca prima data am cumparat si eu poliesterica :( N-am apucat insa sa o folosesc ca mi-a atras atentia Gigi (el si-a dat seama prin telefon). Eu am vazut culoarea lichidelor (rasina epoxi e relativ transparenta in cazul ambelor componente iar cea polimerica e albastruie). In plus cea polimerica miroase intepator, dar asta desigur nu am de unde sa stiu de la distanta.
 
Mersi de raspuns. Noroc ca cumparat numai jumatate de kg. O sa ma duc sa iau epoxi.
Intre timp vad ca bucata de fibra de sticla se dezlipeste mult mai greu decat azi dimineata la 7
 
Test rasina

Test 1
- rasina epoxy Larit 285 cu intaritor rapid 40 %
- fibra de stica se dezlipeste dupa 10 ore de uscare si presare

Test 2
- rasina epoxy Epiphen RE 4020 cu intaritor DE 4020
- fibra de sticla se dezlipeste dupa 24 de ore de uscare si presare

...sunt nedumerit.
 

Atașamente

  • test rasina 2.JPG
    test rasina 2.JPG
    148.6 KB · Vizualizări: 69
  • test rasina 1.jpg
    test rasina 1.jpg
    45.8 KB · Vizualizări: 64
Test 2
- rasina epoxy Epiphen RE 4020 cu intaritor DE 4020
- fibra de sticla se dezlipeste dupa 24 de ore de uscare si presare

...sunt nedumerit.

1. Ce temperatura era atunci, in incinta ?
2. Ai citit cu atentie specificatiile produsului Epiphen 4020 ?
Daca da, atunci cred ca ai vazut ca scrie ca o polimerizare completa, dureaza vreo 14 zile. Iar asta este, daca ai facut amestecul cum trebuie.
 
Cam 20 de grade.
Sunt de acord ca polimerizarea completa se face intr-un timp mai lung, dar e normal ca dupa 24 de ore, fibra sa se poata dezlipi de pe placaj ?
A incercat cineva sa dea jos o bucata de fibra de pe placaj dupa o perioada mai lunga de polimerizare ?
 
eu am facut un test cu rasina de la Polydis (cred ca Epiphen) chiar inainte sa ma apuc de lucru. Dupa 1 sapt de la lipitura am testat-o si intradevar, daca tragi de ea calumea se dezlipsete. Temperarura a fost buna, am umectat placajul inainte, am asteptat 1 sapt. Doar ca eu a trebuit sa trag tare de ea. La tine se dezlipseste mai usor?

La momentul respectiv am considerat ca rezistenta este suficienta si am continuat fara a-mi pune prea multe intrebari.
 
Salut
Eu am lucrat cu rasina asta la temperaturi sub 20 de grade dar nu cu placaj. Cam dupa 48 de ore e mai sanatos sa verifici. Si recomand sa degresezi cu un diluant suprafata inainte de aplicare.

Verifica cu unghia suprafata. Daca e usor elastica/cauciucata mai asteapta. Trage cand simti ca e tare.

Eu nu am facut teste de stres.

Cam 20 de grade.
Sunt de acord ca polimerizarea completa se face intr-un timp mai lung, dar e normal ca dupa 24 de ore, fibra sa se poata dezlipi de pe placaj ?
A incercat cineva sa dea jos o bucata de fibra de pe placaj dupa o perioada mai lunga de polimerizare ?
 
eu am facut un test cu rasina de la Polydis (cred ca Epiphen) chiar inainte sa ma apuc de lucru. Dupa 1 sapt de la lipitura am testat-o si intradevar, daca tragi de ea calumea se dezlipsete. Temperarura a fost buna, am umectat placajul inainte, am asteptat 1 sapt. Doar ca eu a trebuit sa trag tare de ea. La tine se dezlipseste mai usor?

La momentul respectiv am considerat ca rezistenta este suficienta si am continuat fara a-mi pune prea multe intrebari.

Asta e si concluzia mea. Eu am tras de tesatura de fibra dupa polimerizarea completa si am reusit sa o smulg. Nu foarte greu. Ideea este ca un singur strat de rasina nu acopera panza suficient ca lipitaura sa fie infailibila, dar totusi e suficient ca lipitura sa reziste la procesul de constructie. Apoi vin peste ea alte straturi care o monolitizeaza. In plus, odata inglobata in corpul ambarcatiei are grad de mobilitate zero. Poti sta linistit: imbinarea facuta in acest fel este 100% sigura.
 
Mersi de raspunsuri, m-am mai linistit.
O sa incerc sa degresez o bucata de placaj cu diluant si apoi mai fac un test. Ce fel de diluant e recomandat ?
 
Test 2
- rasina epoxy Epiphen RE 4020 cu intaritor DE 4020
- fibra de sticla se dezlipeste dupa 24 de ore de uscare si presare

...sunt nedumerit.
Eu sunt vinovatul aici :) N-am saturat placajul cu rasina, am dat doar un strat cat sa imbine fibra. Amestecul a fost OK, am verificat ce-a ramas in pahar si s-a intarit corect.
 
Diluantul obisnuit pentru epoxi este alcool izopropilic (asa numitul IPA) Cred ca mai degraba ar ajuta o usoara scamosare mecanica a placajului, cu un slefuitor
 
Din toata patania lui Imi, descrisa mai sus, castigatorul sunt eu :)
Deci, bag la cap ca va trebui sa fac (daca fac vreodata):
- o imbinare perfecta;
- degresare zona lipitura;
- dozaj corect rasina si intaritor;
- "umectare" prealabila cu rasina a lemnului;
- banda fibra de sticla + inglobare in stratul #1 de rasina;
- test rezistenta la simpla smulgere :banana:

Va multumesc tuturor pentru lectie.

@Imi: banda aia de fibra care te necajeste e banda din nascare si cumparata ca atare, sau e o fasie pe care ai taiat-o din oarece mai lat?

Stie cineva daca e de gasit pe la noi banda de fibra de sticla, utila scopurilor noastre?
 
am fost azi la Polydis in bucuresti sa mai cumpar rasina si am intrebat si de benzi de fibra. Daca ii contactezi din timp ei pot sa taie o rola in fasii in functie de cererea ta. cu siguranta va arata mai bine decat sa tai cu foarfeca.
 

Back
Sus