Calatorie pe Dunare Braila -Mila 23

Dupa cum spune si topicul in data de 24.08.2010 am plecat in vacanta din port de la Braila eu sotia si inca 2 prieteni sot si sotie cu destinatia Mila 23 pentru 5 zile de liniste si relaxare.

Mijlocul de deplasare a fost o salupa de 5 locuri cu motor yahama de 50 CP.

Am mers incet fiind incepator si avand si multe bagaje am facut destul de mult pana la Tulcea in jur de 5 ore.La Tulcea am acostat in port am baut o cafea am cumparat momeala si tot ce trebuie pentru pescuit am alimentat si am plecat spre Mila 23.

Ceea ce ma ajutat foarte mult in aceasta calatorie a fost GPS ul. Cred ca fara el nu reuseam sau daca reuseam mai pierdeam cel putin 3 ore cu intrebari pe la diferite persoane pe unde ce si cum sa o luam.

La Mila 23 am avut rezervare pentru 2 camere la o pensiune de 4 stele. Vreau sa spun ca nu am atatea cuvinte de lauda sa va spun cat de frumos am fost tratati acolo de proprietarul pensiunii si de administratorul ei. Conditii dintre cele mai bune curatenie mancare buna .....ce sa mai reteta perfecta pentru un concediu relaxant.

Daca doriti o sa postez si cateva poze din calatorie.
 
Salut si bine ai venit
o mare parte din distinsii membri forumisti sunt plecati la TID.
sigur ne intereseaza mai multe amanunte despre calatorie si sa vedem ceva fortografii.
 
Calatorie pe Dunare

Am pus in atas si cateva poze facute acolo si o poza cu mijlocul de deplasare.
 

Atașamente

  • DSC01042.jpg
    DSC01042.jpg
    110.4 KB · Vizualizări: 141
  • DSC_0027.jpg
    DSC_0027.jpg
    37 KB · Vizualizări: 104
  • DSC_0091.jpg
    DSC_0091.jpg
    72.1 KB · Vizualizări: 103
Cum ai folosit GPS-ul? Eu nu am putut sa fac rost de harta pentru Delta Dunarii. Am gasit doar harti de navigatie pe Dunare, adresate in principiu vapoarelor. Daca poti da mai multe detalii. Multumesc anticipat. Felicitari pentru plimbare. Si eu am organizat o plimbare pe Macin dar nu am putut infaptui datorita unui prieten. Poate alta data.
 
Pai s-a mai discutat, harta ROAD pentru Garmin e bunisoara, si mai sunt variante cu seturile existente de harti raster (poze) care se pot pune pe PDA cu programe gen Oziexplorer. Google Earth e iarasi de folos, pentru pregatirea initiala pe PC sau orientare in teren cu versiunile mobile.
Am mai fost amenintati cu inca o harta pentru Garmin care vad ca nu s-a finalizat.
 
GPS am pus pe laptop un soft de navigatie garmin impreuna cu harta road 2008 (cred ca e singura harta care are dunare si delta dunarii) apoi am cumparat un reciver gps prin bluetooth si functioneaza perfect.

Bine perfect in ce sens iti arata pozitia dar nu stie sa calculeze pe apa distante sa iti spuna stanga dreapta samd. El stie doar pe uscat sa faca calcule.

iti spune cu cati km/h te depasezi cati km ai mers efectiv cat ai stationat eu zic ca este OK daca nu ai prea multe ceasuri la bord :D

Iti recomand un netbook (eu asa ceva folosesc este mai mic si tine bateria vreo 6 ore).
 
am inteles, credeam ca ai o harta, km/h si alte treburi le face orice receptor gps dar harta, harta este importanta, sa ii ceri unde sa te duca si sa stie sa te duca pe canale. Mie nu imi trebuie PDA, eu stiu Delta destul de bine, nu m-am ratacit niciodata pe canale, insa eram curios cum ti-a fost de folos gps am crezut ca ai gasit o harta poate mai descopar si eu trasee ascunse pe care nu le stiu. Drumuri bune pe apa. Daca vrei un traseu frumos de o saptamana ti-l pot da, am organizat o expeditie anul trecut si am pastrat traseul.
 

Back
Sus