Canoe Old Town

... sau mai bine iti iei o barca.

Evident.
Adevarul e ca dintre cei care si-au montat motor la canoe, sunt
-unii care au pus motor electric pe tipul de suport pupa-lateral , fiind foarte usor
-altii care au pus motor temic, pe o canoe cu pupa "retezata" .

[YOUTUBE]oUDJpVdAFmM[/YOUTUBE]
 

Atașamente

  • images.jpg
    images.jpg
    12.6 KB · Vizualizări: 65
... sau mai bine iti iei o barca.
Multumesc de sugestie....asta a fost si prima optiune.....de fapt chiar am achizitionat anul trecut un crucisator gonflabil(am mai scris pe undeva pe aici despre ea.....o Rescue Boat Zodiac din hypalon de 4,7m si 150kg cu capacitatea de incarcare de 1100kg....si cu care, ma credetisau nu, chiar am facut un concediu de vis in Delta cu 4 persoane si 400kg de bagaje impinsa de acel batran 4CP.....poate am sa atasez si poze cu barca incarcata.....merita vazute). DAR problema este una de logistica.....Zodiacul e groaznic de grea si de greu de transportat(de abia a incaput intr-un Grand Cherokee doar ea si 2 persoane in fata) asa ca eu acum caut o barca cu care sa pot iesi pe apa repede si fara enorme eforturi.....mai ales ca am schimbat locatia si acum locuim in Cluj(deci avem disponibile doar cateva raulete si lacuri).
Daca puteti sa imi faceti o sugestie despre un alt fel de barca,alta decat canoea,care sa poata fi aruncata pe masina de un singur om si sa aiba o asa mare capacitate de incarcare si care sa mearga si la vasle si motor as ramane indatorat.
Cu drag,
Marius
 
Orice barca de 40-50 kg poate fi urcata pe masina de un singur om. Eu ma descurc cu 44 kg foarte bine, si la urcat, si la lansat, si la motor si la rame si in curand si la vele.
http://www.barcaholic.ro/f5/izvor-3-%96-un-yacht-tender-3-1-a-2432-11.html . In categoria asta de greutate gasesti mai multe. Daca vrei sa construiesti te poti inspira de aici: Fisherman Specs (cu putin noroc intra prin hayonul Jeep-ului) sau alte planuri gratuite, unde poti sa pui un motor serios, de 9-10 CP pe o barca de 40 kg.
 
Daca ai spatiu pentru depozitare, cred ca cea mai convenabila varianta ar fi sa cumperi un peridoc pentru Zodiac si tot chinul o sa dispara, te vei bucura pe deplin de o barca spatioasa si sigura.
 
Esti mortal, Zoli ! :) In prima poza laterala, parca iti iei zborul de pe lac :)

La electric trebuia sa pun bateria mai in fata spre prova, pentru a imparti greutatea, poate era mai ok... dar atunci acolo nu ajungea cablul de alimentare :( . Termicul era montat tot asa pe lateral si deja la jumatate din turatie chiar ca eram pe punctul de decolare :) insa la manevre m-am rasturnat de fiecare data :) dupa 4 tentative am renuntat la experimente ( am avut si contragreutate pe partea cealalta pentru echilibru ) ...
 
Am montat un motor de 4 Cp in 2 timpi pe o asemenea canoe .Dispozitivul-traversa de lemn.O persoana in fata (contragreutate) si merge canoea foarte bine.Pozitionarea carmaciului este mai dificila ,pentru ca trebuie sa echilibreze greutatea motorului. Este necesar un spatar lateral, deoarece la drum lung ,pozitia devine obositoare.
 
Am montat un motor de 4 Cp in 2 timpi pe o asemenea canoe .Dispozitivul-traversa de lemn.O persoana in fata (contragreutate) si merge canoea foarte bine.Pozitionarea carmaciului este mai dificila ,pentru ca trebuie sa echilibreze greutatea motorului. Este necesar un spatar lateral, deoarece la drum lung ,pozitia devine obositoare.

Ceva poze?
 
Negociabil.
Stă de câțiva ani în garaj.
Mai multe poze:
 

Atașamente

  • AND_5713.JPG
    AND_5713.JPG
    191.1 KB · Vizualizări: 55
  • AND_5777.JPG
    AND_5777.JPG
    209.9 KB · Vizualizări: 47
  • AND_6110.JPG
    AND_6110.JPG
    230.5 KB · Vizualizări: 45
  • AND_6142.JPG
    AND_6142.JPG
    246.9 KB · Vizualizări: 51
  • AND_6920.JPG
    AND_6920.JPG
    184 KB · Vizualizări: 44
Gata. M-am sacrificat eu :).
547345f98fdf1ee958d4ed0c98a628e0.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
iesire

Bun, si acum daca avem tot ce ne trebuie nu iesim pe o apa.
Eu vin cu caiacul meu.

O zi buna!


SORESCU- DIN BUCURESTI
 
Aveam si inainte dar sa se mai domoleasca vantul ca la canoe e mai problematic :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Felicitări! Am fost foarte aproape.....de mai multe ori sa o iau eu......încă visez la ea!Poate ne vedem vreodată pe apa sa o vad și eu live...
 
Sigur. Eu urmaresc sectiunea de organizari iesiri pe apa. Daca vad ceva si pot sa vin, ma bag.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Back
Sus