ce barca sa aleg?

Salut,
Sunt nou venit in comunitatea voastra (si multumesc administratorului pentru procedura facila de inregistrare) si ma intereseaza sa-mi iau o barcuta...

Despre ce fel de barcuta e vorba?
Pai criteriile sunt urmatoarele:
- sa fie mica, usoara, usor de manipulat, transportat, fara peridoc si fara SUV (ca nu-mi voi lua niciodata SUV), doar deasupra unei masini normale (Focus sau chiar Mazda 2, de ce nu?).
- sa se poata monta pe ea un motor (max. 15 CP)
- capacitate max. 4 pers.
- pret decent (cu eventuala disponibilitate a modelului, pe piata barcilor de ocazie)
- durabilitate, sa nu faca baldabac la primul ciot
- o voi folosi exclusiv pentru agrement, nu pescuiesc, nu vanez.
- o voi folosi pe: lacurile din jurul Bucurestiului, lacuri de acumulare, canale secundare delta.

Pana in prezent, am identificat urmatoarele variante:
- barca gonflabila RIB (aici am rezerve, pentru ca mie mi se pare ca tubul nu este protejat ci doar fundul, si cu un minim de ghinion auzi cum fasaie beleaua, presupun si eu ca necunoscatorul sa nu se simta nimeni lezat de lipsa mea de experienta); totusi varianta asta e cea mai practica d.p.d.v. logistic
- "copaie" sau "cada de baie" (barcile alea de plastic, turnate, de 2-4 locuri, ieftine, din Franta, cu chila gen catamaran)
- barca plic (aici nu mi-e clar daca e sau nu de unica folosinta :titanic:)
- alte barci (dar sa nu se piarda din vedere cerintele de transport/manipulare, ca nu voi trage dupa mine peridoc prea curand).

Va invit sa participati cu sfaturi, link-uri si mai ales experienta dvs. Atat pentru mine cat si pentru cei care se vor afla pe viitor intr-o situatie similara.
Vreau o barca pentru inceput. Sa apuc de undeva aceasta forma de agrement care ma atrage. Distractie de weekend (o iesire pe lac) sau de concediu (delta).

Multumesc,
DEX

PS: Va astept cu sugestii si la topicul ce-l voi deschide cu privire la motoare...
 
Salut,
Sunt nou venit in comunitatea voastra (si multumesc administratorului pentru procedura facila de inregistrare) si ma intereseaza sa-mi iau o barcuta...
....

Daca ai unde s-o tii: PAFS S280, 54kg, 280/140cm, insubmersibila, capacitate 300kg, 400EUR+TVA.

Daca nu ai loc unde s-o tii in extrasezon, uita-te dupa o gonflabila second hand din cauciuc panzat si podea din Tego sau Al.
 
Ultima editare:
@Skipper
Barcuta aia pafs pare interesanta prin prisma criteriilor enuntate...
Pot sa o las in curte si sa o invelesc bine, ca iarna nu pot sa tin masina in afara garajului, ca d-aia e garajul, ca sa stea masina la caldurica mai departe de ger si ninsoare, nu?
 
@Skipper
Barcuta aia pafs pare interesanta prin prisma criteriilor enuntate...
Pot sa o las in curte si sa o invelesc bine, ca iarna nu pot sa tin masina in afara garajului, ca d-aia e garajul, ca sa stea masina la caldurica mai departe de ger si ninsoare, nu?

Pai toate barcile de fibra unde crezi ca stau iarna? Pe uscat, majoritatea neacoperite si nu patesc nimic ani de-a randul.
 
Pai toate barcile de fibra unde crezi ca stau iarna? Pe uscat, majoritatea neacoperite si nu patesc nimic ani de-a randul.

Normal ca pe uscat, nu m-am exprimat bine dar pana la a sta neacoperite, doar rasturnate e cale lunga si nu i-as face asa ceva niciunei barcute pocnitoare...Ma gandeam si eu ca majoritatea mai au pe acasa ori pe la tara vreun sopron, o sarpanta, ceva. Oricum, un pat de lemn si un invelis dublu de folie PP i-ar asigura un culcus decent pe durata iernii...
 
Sub sopron e deja lux! Lasata afara si acoperita ar fi destul! Nu se strica ele in conditii mai vitrege nu la iernile noastre!
 
Nu neaparat, daca are fundul plat si omul sta la pupa la motor, cred ca intra in semiglisare cu motor de 5 cai. Cel mai bine iti dai seama cum merge cand te dai cu ea, ca asa dupa poze e greu sa te pronunti.
 

Back
Sus